Poradnik Przedsiębiorcy

Prezenty o małej wartości dla klientów a podatek VAT

Czy dając gratis klientowi w postaci towaru, którego koszt nie przekracza kwoty 10 zł, jestem zobowiązana do odprowadzenia od tej czynności podatku VAT?

Kamila, Gorzów Wielkopolski

 

Nieodpłatne przekazanie tzw. prezentów o małej wartości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przy czym przez prezenty o małej wartości zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o VAT rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  • o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  • których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa wyżej, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.