Budowanie swojej marki w sieci to skomplikowany i wymiarowy proces, który polega nie tylko na aktywnym promowaniu swojej firmy, ale też optymalizacji strony internetowej w taki sposób, by była ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Jednym z najlepszych sposobów na to jest opracowanie skutecznej strategii link buildingu. Czym jest link building i jak pozyskać odpowiednie linki zewnętrzne, które wpłyną na popularność naszej witryny?
Czym są linki zewnętrzne?
Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego link building jest taki ważny i czym w ogóle są linki zewnętrzne. Jednym z podstawowych mechanizmów, którymi kieruje się wyszukiwarka Google podczas wartościowania strony internetowej, a co za tym idzie, pozycjonowaniu jej jest częstotliwość i jakość linków w zewnętrznych zasobach sieci, które prowadzą bezpośrednio do naszej strony internetowej.
Linki zewnętrzne umieszczone na popularnych blogach, stronach internetowych czy katalogach stron wpływają na wiarygodność naszego sklepu internetowego bądź strony i wspierają proces optymalizacji. Czy zatem najważniejsze jest, by linki zewnętrzne pojawiały się, gdzie popadnie? Niekoniecznie. Najważniejsze jest to, by linki były dodawane rozsądnie, były odpowiednio umieszczone pod względem kontekstu występowania oraz pod względem jakościowym.
Linki mocne i linki słabe - co je różni?
Trudnym zadaniem jest jednoznaczne określenie, na jakiej podstawie robot Google ocenia jakość linka. Możemy jednak, bazując na opinii ekspertów domniemać, że linki mocne to takie, które znajdują się na serwisach popularnych, wysoko postawionych w rankingu, którego zakres tematyczny jest spójny z zakresem naszej strony.
Inną cechą charakterystyczną wysokiej jakości linków jest zamieszczenie odpowiedniego atrybutu takiego jak dofollow. Czy mamy jakiekolwiek szanse na to, by w obiektywny sposób ocenić siłę danego linku zewnętrznego? Owszem, takim wsparciem służą nam narzędzia SEO takie jak SEMrush, który ocenia moc linka zewnętrznego i reakcję Google na jego pojawienie się.
Jakie rodzaje linków zewnętrznych możemy wyróżnić?
Linkowanie zewnętrzne to dość rozległy obszar dziedziny SEO, który z każdym rokiem rozrasta się coraz bardziej i oferuje coraz więcej możliwości sprawnego wpływania na popularność własnej witryny. W dzisiejszych czasach linki zewnętrzne nie są tak jednorodne, jak jeszcze kilka lat temu. Pierwsze rozróżnienie to linki tekstowe, które spotykamy najczęściej, ale również linki graficzne, które przeniosą nas na żądaną stronę po kliknięciu w grafikę.
Inny podział to linki niepozycjonujące oraz linki pozycjonujące. Te pierwsze informują, że link nie powinien wpływać w żaden sposób na pozycjonowanie linkowanej strony. Link niepozycjonujące charakteryzują się atrybutem nofollow. Innym rodzajem są linki pozycjonujące, których zadaniem jest wpłynięcie na korzystne pozycjonowanie linkowanej strony. Takie linki opatrzone są atrybutem dofollow.
Innym podziałem linków zewnętrznych jest podział ze względu na samą treść linka. Możemy wymienić linki nawigujące, linki exact match, które zawierają frazę będącą jednocześnie frazą pozycjonującą lub linki brandowe, których treścią jest nazwa produktu, firmy lub naszego brandu.
Jak stworzyć skuteczną strategię budowania linków?
By rozpocząć skuteczne i efektywne procesy pięcia się na szczyt wyników wyszukiwania za pomocą linków zewnętrznych, niezbędne jest zaplanowanie strategii link buildingu. Oczywiście warto pamiętać, że na samych linkach popularności nie zdobędziemy, jednak wykorzystując inne techniki SEO równolegle, linki zewnętrzne mogą nam niezmiernie pomóc w osiągnięciu naszego planu.
Na samym początku zapoznajmy się z dostępnymi informacjami na temat tego, w jaki sposób algorytm Google wartościuje różne linki zewnętrzne i jak one wpływają na naszą stronę. Oczywiście wpływ na ma to liczba linków, ale również wiek domeny oraz liczba podstron. Dlatego wybierajmy takie linki zewnętrzne na serwisach, które w opinii robota Google mają dużą wartość, są tożsame pod względem semantycznym z naszą stroną oraz charakteryzują się sporym ruchem.
Sposobem na prawidłowe selekcjonowanie linków zewnętrznych jest wykorzystanie jednego, z dostępnych programów, których celem jest ocena potencjału danego linka zewnętrznego. Wśród najpopularniejszych tego typu narzędzi wymienić możemy między innymi:
- Surfer
- Ahrefs
- Majestic SEO
Sprawdzone sposoby na pozyskanie linków zewnętrznych
W jakich miejscach warto umieszczać linki zewnętrzne, by były one wartościowe i by generowały one większy ruch generyczny naszej witryny?
Przede wszystkim media społecznościowe - miejsce, które przez internautów jest najczęściej odwiedzane. Linki zewnętrzne mogą by umieszczane w materiałach na naszym fanpage, w komentarzach, ale również w ramach współpracy z innymi popularnymi profilami, których obszar aktywności jest tożsamy z naszym.
Oczywiście świetnym sposobem na wypromowanie swojej własnej marki jest tworzenie materiałów sponsorowanych, które znajdą się na zaprzyjaźnionych serwisach. Portale internetowe, blogi tematyczne, które będą obfitować w eksperckie artykuły z wyróżnieniem naszego brandingu i linka, z pewnością zostaną potraktowane przez algorytm Google, jako linki jakościowe.
Oczywiście nie powinniśmy zapomnieć o katalogach stron internetowych, które w skuteczny sposób pomnażają ilość linków zewnętrznych, a także o wizytówce w Google Moja Firma. To jedynie najpopularniejsze przykłady sposobów, na pozyskanie linków zewnętrznych. Strategie link buildingu rozwijają się, zwiększając również potencjał do promowania swojej strony czy sklepu internetowego w coraz to większej liczbie miejsc w sieci.