0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Mały ZUS dla małych firm - kiedy warto i w jaki sposób zrezygnować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mały ZUS dla małych firm to preferencja przysługująca nielicznym. Czy zawsze warto z niej korzystać? Jak zgłosić z niego rezygnację i zarejestrować się do dużego ZUS-u? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości przedsiębiorców rozważających rezygnację z małego ZUS-u dla małych firm.

Mały ZUS dla małych firm – co to jest i kto może z niego skorzystać?

Od 1 stycznia 2019 r. dla niektórych przedsiębiorców osiągających niskie przychody możliwe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od tych przychodów, a w 2020 roku również o dochodów.

Z preferencji opłacania małego ZUS-u dla małych firm skorzystać mogą osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, których
- przychód z tytułu prowadzenia firmy nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (na takich zasadach mały ZUS obowiązywał do 31 stycznia 2020).

- przychód z tytułu prowadzenia firmy nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 120 000 zł (zasady jakie należy spełniać od 1 lutego 2020 r.)

Aby możliwe było zastosowanie preferencji w postaci małego ZUS-u dla małych firm, poza niskim przychodem spełnione muszą być łącznie jeszcze dwa warunki, a mianowicie:

  • w poprzednim roku prowadzono firmę przez minimum 60 dni kalendarzowych,

  • brak świadczenia usług o tym samym charakterze jak te świadczone w ramach wcześniejszego etatu na rzecz byłego pracodawcy.

Mały ZUS-u dla małych firm przedsiębiorca może opłacać przez okres trzech lat w ciągu pięciu lat prowadzenia firmy.
Sprawdź: Mały ZUS dla małych firm – kto skorzysta na zmianach?

Dla kogo korzystne jest opłacania standardowych składek społecznych?

Nie każdy przedsiębiorca chce płacić możliwie najniższe zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdarza się, że z różnych powodów deklarujemy indywidualną, podwyższoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia i odprowadzamy wyższe od minimalnych składki do ZUS-u. Przyczyną takiego postępowania może być m.in.:

  • chęć otrzymania jak najwyższego zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka,

  • chęć pozyskania wyższego zasiłku chorobowego na wypadek choroby,

  • zabezpieczenie swojej emerytury.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku opłacania małego ZUS-u dla małych firm uzależniona jest od osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym przychodu, ale nie niższa niż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia przy preferencyjnym ZUS-ie. Oznacza to, że najniższa możliwa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2020 roku dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli w 2019 roku stosunkowo niski przychód, wynosi 780,00 zł, czyli 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Jak widzimy, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest wówczas bardzo niska, przez co ewentualne świadczenia również są niskie. Jeżeli zależy nam zatem na wyższym zasiłku chorobowym czy macierzyńskim lub chcemy odkładać więcej na emeryturę, dobrym rozwiązaniem może okazać się rezygnacja z ulgi w postaci małego ZUS-u dla małych firm.

Otrzymanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego możliwe jest jedynie wówczas, gdy przedsiębiorca przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku zasiłku chorobowego występuje okres wyczekiwania wynoszący 90 dni.

W jaki sposób zrezygnować z ZUS-u od przychodu?

Z małego ZUS-u dla małych firm możemy zrezygnować po określonym czasie korzystania z tego rozwiązania, co zgłaszamy w terminie 7 dni od dnia zmiany.

W celu dokonania modyfikacji zgłoszenia należy wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń, dostarczając do ZUS-u deklarację ZUS ZWUA z kodem 05 90 XX, a następnie zarejestrować się do dużego ZUS-u, składając ZUS ZUA z kodem 05 10 XX.

Przed rezygnacją z ZUS-u od przychodu warto szczegółowo przeanalizować swoją sytuację, ponieważ nie ma możliwości odwołania rezygnacji z małego ZUS-u dla małych firm, co oznacza, że do końca roku kalendarzowego przedsiębiorca zobowiązany jest odprowadzać składki na duży ZUS.

Przykład 1.

Pani Beata prowadzi działalność gospodarczą od 1 października 2018 r. W 2019 r. prowadziła działalność przez cały rok i jej przychód z tytułu tej działalności wyniósł w sumie 60 000 zł. Czy w 2020 r. u może korzystać z preferencji małego ZUS-u dla małych firm? Czy w 2020 r. będzie mogła zrezygnować z preferencji w razie, gdyby zdecydowała się na powiększenie rodziny?

Pani Beata może skorzystać z preferencji małego ZUS-u dla małych firm i opłacać obniżone składki do ZUS-u przez cały 2020 roku, ponieważ jej przychód z działalności gospodarczej w 2019 r. nie przekroczył odpowiednio 67 500 zł (30 × 2250 zł) i 120 000 zł. W razie gdyby pani Beata zaszła w ciążę i zależało jej na otrzymaniu wyższego zasiłku macierzyńskiego, w każdej chwili może zrezygnować z małego ZUS-u dla małych firm i opłacać duży ZUS, a nawet zadeklarować indywidualną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Rezygnacja z małego ZUS-u dla małych firm – podsumowanie

Podsumowując temat rezygnacji z opłacania małego ZUS-u dla małych firm, zdarzają się sytuacje, w których korzystniejsze dla przedsiębiorców jest opłacanie standardowych składek społecznych (dużego ZUS-u), a nawet zadeklarowanie indywidualnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Każdy przedsiębiorca przed dokonaniem ewentualnych zmian w zakresie podlegania ubezpieczeniom w ZUS-ie powinien przeanalizować swoją sytuację i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma aktualne i przyszłe oczekiwania względem ewentualnych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów