Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Maseczki ochronne – nie wystarczą już przyłbice i szaliki!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W środę Minister Zdrowia ogłosił, że od soboty (27.02) zacznie obowiązywać zakaz używania jedynie przyłbic oraz szalików, chust czy też bandan. Rząd wskazuje, że nie są one tak dobrą metodą ochrony przed zakażeniem koronawirusem jak maseczki ochronne.

Maseczki ochronne – nowe regulacje

Od soboty m.in. noszenie przyłbicy nie będzie już wystarczającą metodą zasłaniania twarzy. Jako właściwą formę zabezpieczenia przed zakażeniem wskazano wyłącznie maseczki ochronne. Wciąż dozwolone pozostanie noszenie każdego rodzaju maseczki, jednak rekomendowane są maseczki chirurgiczne. W miejscach publicznych niedopuszczalne będzie noszenie samej przyłbicy, natomiast możliwe będzie zakładanie jej równocześnie z maseczką. Maseczka ochronna powinna zasłaniać zarówno usta, jak i nos – wówczas jest skuteczną formą zabezpieczenia przed zakażeniem.

Maseczki ochronne – typy

Maseczki ochronne różnią się między sobą budową, przeznaczeniem i mechanizmem zapewnienia ochrony. Jako podstawowe typy maseczek można wymienić maski niemedyczne, które są komercyjnie lub samodzielnie wykonane z tkaniny, innych wyrobów tekstylnych i innych materiałów, takich jak np. papier. Maseczki ochronne tego typu nie spełniają norm i nie są stosowane przez pracowników służby zdrowia. Maski medyczne (maski chirurgiczne) zapewniają ochronę poprzez tworzenie bariery pomiędzy danymi osobami poprzez zakrycie nosa, ust oraz brody. Ograniczają rozprzestrzenianie się dużych kropelek wydostających się z górnych dróg oddechowych. Nie filtrują powietrza, ale tworzą fizyczną barierę pomiędzy zanieczyszczeniem a błonami śluzowymi. Maski filtrujące (np. FFP2 lub FFP3) mają za zadanie chronić przed aerozolami, pyłami oraz zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu i zakwalifikowane są jako środek ochrony osobistej. Zapewniają najwyższy stopień ochrony wśród maseczek znajdujących się na rynku.

Maseczki ochronne – jak wygląda sytuacja w innych krajach?

W Stanach Zjednoczonych zarekomendowano zakładanie maseczki materiałowej na maseczkę chirurgiczną W Niemczech od kilku tygodni należy nosić maseczki chirurgiczne lub spełniające normy filtracji przynajmniej na poziomie FFP2. Podobne regulacje wdrożono w tym czasie także we Francji. Jeszcze ostrzejsze przepisy zostaną niedługo wprowadzone w Czechach. Podczas podróży komunikacją publiczną i w otwartych placówkach handlowych obligatoryjne będzie noszenie maseczek z nanowłókien, FFP2 lub KN95. Nie będzie dozwolone noszenie zwykłych maseczek wykonanych z materiałów bawełnianych. Natomiast będzie istniała możliwość zakładania jednocześnie dwóch maseczek chirurgicznych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca noszenie maseczek ochronnych, w momencie kiedy nie jest umożliwione zachowanie dystansu społecznego. Nie wskazuje, które maseczki ochronne należy zakładać. Dokładniejsze zalecenia podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zaleca zakładanie maseczek medycznych osobom zakażonym koronawirusem lub z jego objawami, osobom powyżej 60. roku życia, przewlekle chorym oraz personelowi medycznemu. Poza tym rekomenduje maseczki materiałowe, najlepiej trzywarstwowe.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów