Karta Dużej Rodziny zapewnia wiele korzyści dla ich posiadaczy. Jeden z nich ma związek ze składaniem deklaracji rocznej. Dzięki niej podatnik może skorzystać ze zwrotu z zeznania rocznego w przyspieszonym terminie. W jaki sposób się to odbywa, w dalszej części.
Co daje karta dużej rodziny w zeznaniu rocznym?
Karta dużej rodziny przeznaczona jest dla rodzin wielodzietnych, a dokładnie dla rodziców posiadających minimum troje dzieci. W przypadku posiadania co najmniej trójki dzieci, które nie są pełnoletnie podatnikom co do zasady przysługuje odliczenie ulgi prorodzinnej w zeznaniu podatkowym. Wynosi ona miesięcznie 92,67 na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 na trzecie dziecko, a na kolejne odpowiednio 225 zł. Tak więc w przypadku rodzin wielodzietnych ulga ta ma wysoką wartość.
Podatnik wskazując w deklaracji rocznej informację o posiadaniu ważnej Karty Dużej Rodziny, może oczekiwać zwrotu z deklaracji w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania.
- 139 w przypadku PIT-37,
- 436, jeżeli podatnik składa PIT-36,
- 153, jeżeli sporządzana jest deklaracja PIT-28.
Podatnicy mogą złożyć zeznanie roczne za pomocą usługi Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów lub też poprzez inny system udostępniający opcję wysyłania zeznania rocznego, jak np. wfirma.pl.
Karta Dużej Rodziny - jak ją uzyskać?
KDR przeznaczona jest dla rodzin z minimum trojgiem dzieci, bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, natomiast dzieci
- do 18 roku życia lub
- do 25 roku życia - w przypadku dzieci uczących się w szkole
- dożywotnio, jeżeli legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym / znacznym stopniu niepełnosprawności.
Karta wydawana jest bezpłatnie członkom rodziny, którym przysługuje prawo z jej korzystania. Dzięki niej można skorzystać ze zniżek i dodatkowych uprawnień w ponad 22 000 punktach w całej Polsce.