0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Masz kartę dużej rodziny - sprawdź, dlaczego warto to zaznaczyć w zeznaniu rocznym!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Karta Dużej Rodziny zapewnia wiele korzyści dla ich posiadaczy. Jeden z nich ma związek ze składaniem deklaracji rocznej. Dzięki niej podatnik może skorzystać ze zwrotu z zeznania rocznego w przyspieszonym terminie. W jaki sposób się to odbywa, w dalszej części.

Co daje karta dużej rodziny w zeznaniu rocznym?

Karta dużej rodziny przeznaczona jest dla rodzin wielodzietnych, a dokładnie dla rodziców posiadających minimum troje dzieci. W przypadku posiadania co najmniej trójki dzieci, które nie są pełnoletnie podatnikom co do zasady przysługuje odliczenie ulgi prorodzinnej w zeznaniu podatkowym. Wynosi ona miesięcznie 92,67 na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 na trzecie dziecko, a na kolejne odpowiednio 225 zł. Tak więc w przypadku rodzin wielodzietnych ulga ta ma wysoką wartość.

Podatnik wskazując w deklaracji rocznej informację o posiadaniu ważnej Karty Dużej Rodziny, może oczekiwać zwrotu z deklaracji w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania.

Termin ten jest krótszy od standardowego 45 dni (w przypadku wysyłki elektronicznej) o 15 dni!

Informację tę podaje się poprzez zaznaczenie pola nr:
  • 139 w przypadku PIT-37,
  • 436, jeżeli podatnik składa PIT-36,
  • 153, jeżeli sporządzana jest deklaracja PIT-28.

Podatnicy mogą złożyć zeznanie roczne za pomocą usługi Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów lub też poprzez inny system udostępniający opcję wysyłania zeznania rocznego, jak np. wfirma.pl.

Karta Dużej Rodziny - jak ją uzyskać?

KDR przeznaczona jest dla rodzin z minimum trojgiem dzieci, bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, natomiast dzieci 

  • do 18 roku życia lub 
  • do 25 roku życia - w przypadku dzieci uczących się w szkole
  • dożywotnio, jeżeli legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym / znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta wydawana jest bezpłatnie członkom rodziny, którym przysługuje prawo z jej korzystania. Dzięki niej można skorzystać ze zniżek i dodatkowych uprawnień w ponad 22 000 punktach w całej Polsce.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów