Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, tak samo, jak przedsiębiorcy, w trakcie roku opłacają zaliczki na podatek dochodowy. Odbywa się to za pośrednictwem pracodawcy, który w imieniu pracowników odprowadza podatek do urzędu skarbowego. Finalne rozliczenie z urzędem skarbowym z całości uzyskanych w danym roku przychodów (wykazanych w PIT 11 sporządzanym przez pracodawcę), następuje dopiero w zeznaniu rocznym PIT 37, składanym do 30 kwietnia kolejnego roku. Sprawdź, jak wypełnić PIT 37 krok po kroku!
Kto jest zobowiązany do złożenia zeznania rocznego PIT 37?
Deklaracja PIT 37 jest jednym z najpopularniejszych zeznań rocznych składanych przez podatników uzyskujących przychody m.in. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie i o dzieło, a także z tytułu przychodów uzyskanych w ramach świadczenia emerytalnego i rentowego lub chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zeznaniu rocznym PIT 37 rozlicza się przychody opodatkowane wyłącznie skalą podatkową na podstawie stawek:
- 17,75 % i 32% (od nadwyżki 85 528 zł) dla 2019 roku,
- 17% i 32% dla 2020 roku.
Zarówno PIT 11/11A, jak i PIT 40A, obrazuje wartości uzyskanych przychodów, kosztów, składek ZUS oraz pobranych zaliczek w trakcie roku w związku z uzyskanym przychodem w ramach danego źródła. Kwoty wskazane na dokumentach przenosi się następnie do odpowiednich pozycji w zeznaniu rocznym.
W zeznaniu rocznym PIT 37 podatnicy mają możliwość rozliczenia się z uzyskanych przychodów samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem (za rok, w którym pozostawali we wspólności małżeńskiej i związku małżeńskim przez cały rok podatkowy). Z uwagi na fakt, że PIT 37 służy do rozliczenia przychodów uzyskanych na zasadach ogólnych, w przypadku, gdy małżonek w danym roku uzyskał przychody z innych źródeł – z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym – nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie na PIT 37
Wypełnienie PIT 37 krok po kroku
Posiadając PIT 11/11A lub PIT 40A (w zależności od źródeł przychodów), można przystąpić do wypełniania zeznania PIT 37, ponieważ na ich podstawie uzupełniane będą poszczególne pozycje zeznania. Wypełnianie druku powinno nastąpić zgodnie z poniższymi instrukcjami:
- poz. 1 i 2 – w tych polach podatnik oraz jego małżonek powinni wskazać swoje numery pesel. Jeśli podatnik rozlicza się indywidualnie (bez małżonka), należy uzupełnić jedynie poz. 1.
- poz. 5 – w tym polu wskazuje się rok, którego dotyczy rozliczenie.
- poz. 6 – wskazuje się formę rozliczenia podatnika – czy będzie to rozliczenie indywidualne (pkt 1.), wspólnie z małżonkiem, z którym przez cały rok pozostawało się w związku małżeńskim i z którym łączy podatnika wspólność majątkowa (pkt 2), wdowców i wdów (pkt 3), czy osób samotnie wychowujących dzieci (pkt 4).
- poz. 7 i 8 – pole to zaznaczane jest dodatkowo w przypadku podatnika lub małżonka posiadającego miejsce opodatkowania za granicą kraju, który w danym roku osiągnął przychody opodatkowane na terytorium Polski.
Część A – wykazuje się w niej urząd skarbowy, do którego kierowane jest zeznanie, odpowiedni ze względu na miejsce zamieszkania podatnika/małżonków. Jeśli podatnicy w trakcie kolejnego roku zmienią miejsce zamieszkania, odpowiednim urzędem jest ten, który był na ostatni dzień roku kalendarzowego podlegającego rozliczeniu. Oprócz urzędu skarbowego należy także wskazać cel złożenia zeznania. Może to być złożenie lub korekta wcześniej złożonego zeznania (należy również określić rodzaj korekty).
Część B – tę część podatnik oraz małżonek (jeśli występuje) musi uzupełnić o dane osobowe oraz adresowe, podając swoje aktualne (na dzień składania zeznania) miejsce zamieszkania.
Część C – dotyczy przychodów zwolnionych od poboru podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148. m.in. przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Część D – dotyczy uzyskanych przez podatnika/małżonka przychodów lub poniesionej straty w danym roku, łącznie z kwotą pobranych w trakcie roku podatkowego zaliczek. Wartości ujmuje się w odpowiednich polach na podstawie otrzymanych od płatników deklaracji tj. PIT 11, PIT 11A, PIT 40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R.
Część H – wskazywana jest kwota do zapłaty lub zwrotu z tytułu podatku dochodowego po wcześniejszym uwzględnieniu stosownych odliczeń.
Część I – podatnicy, którzy z uwagi na niewystarczające dochody, nie mogli skorzystać z ulgi na dzieci w pełnej wysokości, mogą wykazać nieskompensowaną wartość do zwrotu w tej części zeznania.
Część K – podatnicy zobowiązani do zapłaty podatku należnego, mogą zadecydować o przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Wówczas w tej części zeznania mogą wskazać numer KRS wybranej organizacji oraz przekazaną kwotę.
Część L – służy do wskazania dodatkowych informacji uzupełniających w zakresie celu szczegółowego dla przekazanego 1%.
Część M – ujmuje się w niej informacje o ilości i rodzaju dodawanych do zeznania załączników.
Cześć N – w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata podatku, w tej części można wskazać aktualny rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK), na który zwrot ma być dokonany.
Część O – jeśli podatnik lub małżonek (jeśli występuje) jest posiadaczem karty dużej rodziny, należy zaznaczyć tę informacje.
Część P – w tej części należy zamieścić podpisy podatnika oraz małżonka (w przypadku wspólnego rozliczenia) lub osoby upoważnionej do złożenia zeznania. W przypadku wysyłki elektronicznej nie trzeba wypełniać tych pól.
Rozliczenie PIT 37 – podsumowanie
Z tytułu uzyskanych w danym roku przychodów, opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatnicy składają zeznanie roczne PIT 37. Termin na złożenie zeznania mija 30 kwietnia kolejnego roku (w przypadku, gdy dzień 30 kwietnia przypada w święto lub dzień wolny od pracy, termin przenosi się na kolejny dzień roboczy). Jeśli z zeznania rocznego wynika podatek do zapłaty, również w terminie do 30 kwietnia konieczne jest jego uregulowanie.
Rozliczenia rocznego dokonuje się na podstawie przekazanych przez płatnika (podmiotu, który w imieniu podatnika rozlicza PIT w trakcie roku), druków tj. PIT-11, PIT-40A/11A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R (w zależności od źródła przychodu). Wskazane druki powinny być przekazane przez płatnika w terminie do końca lutego kolejnego roku za rok poprzedni. Stanowią one informacje o wysokości zaliczek na podatek dochodowy pobranych i wpłaconych do urzędu skarbowego w trakcie roku, w tym także składek ZUS.
Wypełniony PIT 37 krok po kroku, zgodnie z instrukcją, należy dostarczyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie. Najczęściej stosowaną formą przekazania PIT 37 do urzędu skarbowego jest wysyłka elektroniczna, z pomocą przeznaczonych ku temu programów. PIT 37 można także dostarczyć pocztą lub osobiście. Ponadto od 2019 r. uruchomiona została usługa „Twój e-PIT”, dzięki której urząd skarbowy dokonuje rozliczenia zeznania przez podatnika za jego zgodą. Sporządzone zeznanie roczne jest dostępne na Portalu Podatkowym – na stronie MF. Podatnik ma możliwość dokonania w nim zmian w do 30 kwietnia. Po tym terminie, jeśli zeznanie innymi środkami nie zostało złożone, uznawane jest za zaakceptowane.