0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Karta Dużej Rodziny – szybszy zwrot ulgi na dzieci

Wielkość tekstu:

Od 1 stycznia 2019 roku o Kartę Dużej Rodziny mogą się ubiegać rodzice, którzy kiedykolwiek mieli trójkę dzieci na utrzymaniu, bez znaczenia jest ich wiek i fakt posiadania dorosłych dzieci. Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z co najmniej 3+ dzieci.  Program ogólnopolski funkcjonuje od 2014 roku, równolegle realizowane są również programy lokalne inicjowane przez samorządy. Są to przedsięwzięcia uzupełniające się i od siebie niezależne. Można posiadać ogólnopolską KDR i korzystać ze zniżek na terenie całego kraju i dodatkowo korzystać ze zniżek w ramach programów lokalnych.

Gdzie można składać wnioski o wydanie i dla kogo jest Karta Dużej Rodziny? 

Z wnioskiem o wydanie KDR można wystąpić do gminy, miasta, ośrodka pomocy społecznej pod warunkiem posiadanych upoważnień od wójta, burmistrza lub prezydenta  do przyjmowania wniosków. Wniosek można złożyć osobiście w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania, bądź bez wychodzenia z domu za pośrednictwem Platformy Informacyjno – Usługowej Emp@tia. W przypadku skorzystania z formy elektronicznej należy posiadać podpis elektroniczny bądź bezpłatny profil zaufany. Forma elektroniczna jest bardziej przyjazna i wygodniejsza, wniosek wypełniamy odpowiadając na pytania w kreatorze. Można ubiegać się o wydanie KDR w formie tradycyjnej, elektronicznej bądź obu tych formach. 

Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny powinny być rozpatrzone przez gminę niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu dwóch miesięcy.

Dlaczego warto posiadać Kartę Dużej Rodziny?

Ogólnopolski program Karty Dużej Rodziny pojawił się w przestrzeni publicznej w czerwcu 2014 roku. Na przestrzeni tych kilku lat trudno nie zauważyć, jak ten program się rozwija. W ustawie o KDR zostały zapisane limity wydatków z budżetu państwa na lata 2017 – 2028 i w każdym kolejnym roku pula środków na wydatki rośnie. Dla przykładu w projekcie budżetu na 2019 rok przeznaczono na ten cel 40,8 mln złotych, więcej o 12 mln w stosunku do roku 2018, czego się dowiadujemy ze strony www.gov.pl. Na tej samej stronie czytamy, że coraz więcej firm przystępuje do programu, w całej Polsce zniżki i ulgi dla posiadaczy KDR oferowane są przez około 5 tys. partnerów w około 22 tys. punktów na terenie kraju. Z KDR korzysta ponad 2 mln uprawnionych, jest ona honorowana przez przewoźników, obiekty sportowe, ośrodki kultury, ośrodki edukacyjne, ośrodki wypoczynkowe, szkoły, przedszkola, sklepy, firmy świadczące usługi dla ludności. 

Korzyści z posiadania Karty Dużej Rodziny

Do projektu przystępują zarówno firmy publiczne jak i prywatne, oferowane przez nich zniżki i promocje są bardzo interesujące, coraz więcej rodzin z nich korzysta. Rabaty, promocje, ulgi najogólniej mówiąc korzyści z posiadania Karty Dużej Rodziny są znaczne pod warunkiem, że rodziny wielodzietne czynnie uczestniczą w życiu społecznym, w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych. Coraz więcej firm przystępuje do programu, tym samym oferta dla osób uprawnionych jest coraz atrakcyjniejsza. Wachlarz zniżkowych ofert jest tak obszerny, że nie sposób ich wymienić, dlatego poniżej wskażemy jedynie na kilka obszarów korzyści.

Partnerzy ogólnopolskiego programu Karty Dużej Rodziny

Podróże koleją stają się bardzo atrakcyjne dla posiadaczy KDR. Przewoźnicy zaczynają prześcigać się w pomysłach na uatrakcyjnienie ofert sprzedaży biletów. Zapewnione są zniżki kolejowe dla rodziców lub małżonków na bilety jednorazowe – 37%, na bilety miesięczne – 49%. Przewoźnicy na swoich stronach internetowych publikują specjalne cenniki dla właścicieli Kart Dużej Rodziny. Włączają do tego promocje weekendowe, wakacyjne.

Stacje paliw, które przystąpiły do programu oferują zniżki na zakup paliwa, w większości 8 groszy na litrze. Duże sieci z branży paliwowej, takie jak Lotos, Orlen, Shell, Circle K mają w swojej ofercie zniżki na paliwo, myjnię, a nawet zakupy gastronomiczne. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronach internetowych grup paliwowych.

LOT Polskie Linie Lotnicze oferują 10% zniżki na bilety we wszystkich klasach podróży i 50% na usługi dodatkowe. 

Dostawcy energii elektrycznej i gazowej również przystępują do programu z szeroką ofertą dla rodzin wielodzietnych. Poza zniżkami w dostawie energii PGNiG uruchomiło II transzę dofinansowania na zakup kotła kondensacyjnego na gaz, kwota dofinansowania dla osób z Kartą Dużej Rodziny wynosi 3000 zł. Zainteresowane rodziny powinny sprawdzić na stronach internetowych dostawców gazu i energii elektrycznej, czy nie posiadają one w swojej ofercie propozycji, z których mogłyby skorzystać.

Kina, teatry, muzea, galerie sztuki, opery, filharmonie szeroko rozumiane ośrodki kultury oferują  ulgi i zniżki na zakup biletów, często również na obsługę gastronomiczną danego wydarzenia.

Ośrodki sportu i rekreacji, ośrodki wypoczynkowe, usługi sportowe, w skali całego kraju jest to blisko 1 600 firm oferujących zniżki w parkach linowych, na pływalniach, salach zabaw dla dzieci, klubach fitness.

Księgarnie, szkoły, przedszkola, żłobki, ośrodki szkoleniowe, doradcze, a więc to wszystko co wiąże się z edukacją też mają bogatą gamę propozycji zniżkowych. 

W sektorze szeroko rozumianych usług w skali kraju jest blisko 6 400 firm, które zgłosiły swój udział w programie na rzecz Karty Dużej Rodziny. Partnerami finansowymi są banki, firmy ubezpieczeniowe, motoryzacyjne, fryzjersko-kosmetyczne, prawnicze, remontowo-budowlane, księgowe.

Do programu przystąpiło wiele sklepów z branży spożywczej i przemysłowej, barów, kawiarni i restauracji.

Z uwagi na tak szerokie spektrum partnerów uczestniczących w programie KDR nie da się wymienić wszystkich znanych firm, które mają coś do zaoferowania rodzinom wielodzietnym. Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej  znajdziemy szczegółowy wykaz partnerów Karty Dużej Rodziny. Na mapie można odnaleźć firmy znajdujące się w naszym województwie, jak również na terenie całej Polski. Dane w skali makro – ogólnopolskiej będą szczególnie pomocne w okresach urlopowych, wakacyjnych jak również w okresie ferii zimowych.

Zeznanie roczne z Kartą Dużej Rodziny

Rodziny wielodzietne otrzymają przyspieszony zwrot z zeznania rocznego. Urzędy skarbowe dokonują zwrotów podatku dochodowego na zasadach preferencyjnych w terminie 30 dni, pod warunkiem przesłania takiego zeznania elektronicznie. Należy przy tym pamiętać, żeby na aktualnym druku zeznania rocznego zaznaczyć w PIT-37(25) za 2018 rok pole 139, natomiast  w PIT-36 (26) za 2018 pole 436, w PIT-28 pole 153. Jest to informacja dla urzędu skarbowego, że osoba składająca PIT roczny jest posiadaczem ważnej Karty Dużej Rodziny. 

Dzięki temu rodziny wielodzietne otrzymają szybszy zwrot ulgi na dzieci, który przy spełnieniu określonych warunków może nawet wynosić blisko 4 300 zł na troje dzieci. Jest to niebagatelna kwota, która na pewno przyda się w budżetach domowych. Dlatego warto przygotować i złożyć elektronicznie zeznanie roczne jak najszybciej. Zmianą od 2019 roku jest bieg terminu do zwrotu nadpłaty z zeznania rocznego dopiero od dnia 15 lutego 2019. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeżeli zeznanie zostanie  przekazane do urzędu 15 stycznia to i tak 30-dniowy termin do zwrotu rozpoczyna się 15 lutego, niezależnie od tego warto pospieszyć się z rozliczeniem.

Posiadanie Karty Dużej Rodziny jest niewątpliwie atrakcyjne dlatego warto poświęcić chwilę, aby wejść w jej posiadanie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi młodych, ale nie tylko, dodano możliwość posiadania KDR w wersji mobilnej, co niewątpliwie jest ciekawą alternatywą.

Biuro rachunkowe wyrachowani.pl

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów