Wraz z początkiem 2020 roku weszła w życie nowa solidarna odpowiedzialność jaka dotyczy przedsiębiorców którzy dokonują zapłaty za zakupione towary czy usługi na rachunek bankowy nieznajdujący się na białej liście podatników VAT. Sprawdźmy, czym faktycznie jest nowa solidarna odpowiedzialność i jak jej uniknąć!
Czym jest nowa solidarna odpowiedzialność?
Pojęcie to jest ściśle związane z tzw. białą listą podatników VAT. Biała lista zawiera m.in. wykaz firmowych rachunków bankowych przedsiębiorców, które zgłosili oni w CEIDG. Co ważne, na białej liście nie znajdują się rachunki prywatne przedsiębiorców takie jak ROR.
Zgodnie z art. 117ba § 1 Ordynacji podatkowej nowa solidarna odpowiedzialność występuje w sytuacji gdy zostaną spełnione łącznie 3 warunki:
- transakcja zawierana jest pomiędzy firmami,
- wartość transakcji to min. 15 000 zł,
- zapłata za fakturę nie została dokonana na rachunek znajdujący się na białej liście.
Nowa solidarna odpowiedzialność - jak się przed nią zabezpieczyć?
Zgodnie z art. 117ba § 3 Ordynacji podatkowej nowa solidarna odpowiedzialność zostaje wykluczona jeżeli w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu nabywca, który dokonał zapłaty na rachunek nieznajdujący się w wykazie poinformuje o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.
Reasumując, najbezpieczniejszym rozwiązaniem aby nowa solidarna odpowiedzialność nie była uciążliwa dla przedsiębiorców jest korzystanie z systemów księgowych, które weryfikują numery rachunków bankowych sprzedawców z białą listą podatników VAT już podczas zlecania przelewów do banku.