0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy Ład: ulga IP Box czy ryczałt?

Wielkość tekstu:

Beasd

Ulga IP Box czy ryczałt? Nowy Ład przewiduje szereg zmian od 2022 r. Wielu programistów będzie miało wątpliwości, w jaki sposób rozliczyć się, by zaoszczędzić jak najwięcej. Jakie zmiany wprowadza rząd dla branży IT? Dlaczego pomimo obniżenia stawki ryczałtu do 12 % nadal bardziej opłacalny będzie dla programistów podatek liniowy? Wyjaśniamy w artykule, bazując na doświadczeniu i ponad 1000 złożonych wniosków o zastosowanie ulgi IP Box.

Nowy Ład - zmiany dotyczące branży IT 

Nowy Ład to szereg zmian dla przedsiębiorców. Gdy zachodzą modyfikacje prawne na taką skalę zawsze pojawia się pytanie - ile? Uściślając: ile zyskam lub... ile stracę. W przypadku programistów odpowiedź brzmi: to zależy. Jednak spokojnie, wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Otóż, czynnikiem decydującym jest forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jakie zmiany w tym zakresie wprowadza rząd od 2022 r.? 

Po pierwsze, od 2022 r. zmieni się sposób naliczania i rozliczania składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym lub progresywnym zapłacą składkę zdrowotną proporcjonalną do dochodu. Z kolei przedsiębiorcy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zapłacą składkę uzależnioną od wielkości uzyskiwanych przychodów. Kluczową zmianą jest jednak fakt, że składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku, co dotyczy wszystkich podatników. 

Po drugie, reformy przewidują obniżenie stawki ryczałtu dla programistów z 15 % do 12 %. Istnieją jednak pewne ograniczenia, uniemożliwiające skorzystanie z tej formy opodatkowania z chwilą wejścia w życie przepisów prawnych. Przejście na ryczałt nie będzie możliwe, jeśli w bieżącym lub poprzedzającym roku podatkowym, programista uzyskał przychód ze sprzedaży towarów i świadczenia usług w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. 

Po trzecie, ulga IP Box, która daje możliwość obniżenia podatku dochodowego do 5 % (wytwarzanego w oparciu o prawo własności intelektualnej), będzie mogła być stosowana dodatkowo z ulgą B+R. Równoległe stosowanie ulg oznacza jeszcze większe oszczędności dla przedsiębiorców. 

Obawy i wątpliwości budzi fakt, jak zmiana stawki ryczałtu wpłynie na ilość kontroli ze strony urzędu. Ulga IP Box funkcjonuje od 2019 r. i na podstawie złożenia ponad 1000 wniosków o ulgę dla naszych klientów, możemy potwierdzić, że z naszej obserwacji jej zastosowanie nie podwyższa prawdopodobieństwa przeprowadzenia kontroli. Jak będzie w przypadku nowej stawki ryczałtu? Czas pokaże. 

 

Nowy Ład: podatek liniowy czy ryczałt? Co powinni wybrać programiści?

Podatek liniowy czy ryczałt? To główne pytanie, które w wyniku zmian zadają sobie programiści. Kluczem do odpowiedzi jest znajomość przysługujących ulg, a także wpływ składki zdrowotnej w zależności od przyjętej formy opodatkowania. 

Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym mogą skorzystać z ulgi IP Box, obniżając wartość podatku do 5 % stawki podatku dochodowego od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W tym przypadku składka zdrowotna będzie naliczana proporcjonalnie do dochodu, a jej wysokość wyniesie 4,9 %. Do tej pory wysokość składki zdrowotnej wynosiła około 380 zł. Według nowych zasad, dla przykładowego dochodu na poziomie 10 000 zł, wyniesie ona około 490 zł. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat IP Box? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji na stronie Pravna.pl

Z kolei przedsiębiorcy, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zapłacą składkę w wysokości uzależnionej od wielkości uzyskiwanych przychodów. Wysokość składki uzależniona będzie od poziomu minimalnego wynagrodzenia i rocznych przychodów danego przedsiębiorcy. Programisto, Twoja składka zdrowotna będzie wynosić około 540 zł (w przypadku przychodów w zakresie 60 000 zł i 300 000 zł) lub 960 zł (jeśli przychody roczne są większe niż 300 000 zł). 

Omawiając podatek liniowy i ryczałt warto dla przypomnienia podkreślić różnicę między przychodem a dochodem.

Przychód, który jest brany pod uwagę w przypadku ryczałtu, to łączna wartość ze sprzedaży produktów i usług netto (czyli bez należnego VAT).

Dochód, który jest brany pod uwagę w przypadku podatku liniowego, to przychód z odcięciem kosztów, które poniosłeś na wytworzenie produktu, czyli zysk. 

Przychód - poniesione koszty = dochód

Nowy Ład: IP Box czy ryczałt? 

Wybór liniowego podatku jako formy opodatkowania w 2022 r. jest nadal korzystniejszym rozwiązaniem - nawet po obniżeniu ryczałtu do 12 %. Wszystko za sprawą ulgi IP Box. 

IP Box to ulga w prawie podatkowym, która zmniejsza wartość podatku do 5 % stawki podatku dochodowego od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jest skierowana do osób prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Oznacza to, że skorzystać z niej mogą programiści, którzy tworzą oprogramowanie od podstaw lub rozwijają istniejące już rozwiązania technologiczne. 

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

  • Osoby prowadzące działalność gospodarczą jako przedsiębiorca lub wspólnik w spółce.

  • Osoby rozliczające się podatkiem dochodowym - liniowym lub progresywnym. 

  • Osoby, których praca prowadzi do wytworzenia, ulepszenia lub rozwinięcia kwalifikowanego IP. 

Dodatkowo w umowie powinien znaleźć się zapis, że prawa autorskie do wytworzonego oprogramowania przechodzą na kontrahenta za określonym wynagrodzeniem. 

Programisto, sprawdź, czy się kwalifikujesz na stronie Pravna.pl

Przeanalizujemy Twoją sytuację, uzyskamy interpretację podatkową w KIS i rozliczymy IP Box. Innymi słowy, zajmiemy się wszystkim od A do Z. 

Wyjaśnijmy na konkretnych przykładach, jak forma opodatkowania i nowy sposób naliczania składki zdrowotnej przełożą się na oszczędności, czyli Twój zysk. 

Dla zrozumienia przyjmijmy uproszczone obliczenia i przykłady. 

 

Tabelka stanowi opracowanie własne - w uproszczeniu 

Ulga IP Box czy ryczałt? Liczby nie pozostawiają wątpliwości, który sposób opodatkowania jest korzystniejszy dla branży IT. Podatek liniowy z ulgą IP Box umożliwia wygenerowanie większych zysków, a na tym zależy każdemu z nas, prawda? 

Aby skorzystać z ulgi IP Box musi pojawić się koszt, jednak może on być na minimalnym poziomie. Twoje koszty zapewne będą większe. Należy przypomnieć, że programiści na ryczałcie nie mają możliwości rozliczenia kosztów poniesionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dodatkowo muszą prowadzić ewidencję przychodów oraz ewidencję środków trwałych, co zwiększa możliwość niepożądanej kontroli. Nasi klienci potwierdzają, że kontrole zawsze wzbudzają stres i obawy - nawet wtedy, gdy wiedzą, że z naszą pomocą zrobili wszystko tak, jak należy. 

Wybierając ryczałt, trzeba także pamiętać, że nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, skorzystać z ulgi IP Box oraz odliczyć ulgi prorodzinnej. 

Programiści, którzy wybiorą ryczałt, muszą liczyć się także z tym, że ich zdolność kredytowa będzie niższa. Bank, ustalając w tym przypadku zdolność, oblicza procent dochodu na podstawie przychodu uzyskanego przez firmę, co wypada mniej korzystnie i o wiele trudniej otrzymać kredyt. 
Innymi słowy, banki nie są przychylne ryczałtowcom. Niektóre z nich już ogłosiły, że przestają akceptować dochód klientów na ryczałcie.Wynika to z tego, że nie są w stanie dokładnie ustalić, jaki firma ma dochód, ponieważ widoczny jest tylko przychód - bez uwzględnienia kosztów. 

W przypadku podatku liniowego w łatwy sposób można uzyskać informację o przychodach, kosztach i dochodach miesięcznych firmy - i tym samym jej możliwościach spłaty zobowiązania finansowego. To zdecydowanie zwiększa szansę na przyznanie kredytu przez bank.

Ulga B+R

Wiesz już, czym jest ulga IP Box i dlaczego warto z niej skorzystać. Od 2022 r. możesz stosować tę preferencyjną metodę opodatkowania razem z ulgą B+R, co do tej pory było niemożliwe.

Ulga B+R to instrument podatkowy, który umożliwia rozliczenie 100 % wydatków na innowacje od kosztów uzyskania przychodów i podstawy opodatkowania. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy ponoszący wydatki na działalność badawczo-rozwojową. 

Ulga B+R to ulga kosztowa. Co oznacza w praktyce? Przedsiębiorca może podwójnie odliczyć wydatki poniesione w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej (uwzględnia je jako koszty uzyskania przychodu, a następnie odlicza od podstawy opodatkowania). Możliwość połączenia ulgi IP Box z ulgą B+R to dobra wiadomość dla Ciebie, bo to oznacza, że w Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy. Rozwiązania przyjęte w ramach Nowego Ładu mają zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia działalności badawczo-rozwojowej opartej na prawach własności intelektualnej. 

Stosuj ulgę IP Box razem z ulgą B+R od 2022 r.

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi IP Box, możesz zgłosić się do PRAVNA.pl. Pomożemy Ci spełnić wszystkie wymogi formalne - bez stresu i odrzuconych interpretacji. Mamy 1230 złożonych wniosków o interpretację indywidualną ze skutecznością 99,8 %. Na co dzień pomagamy programistom, zajmując się wsparciem w zakresie rozliczenia i ewidencji IP Box.

 

 Artykuł partnera, tekst zewnętrzyArtykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów