0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pierwszy próg podatkowy - jakie zmiany wprowadzi Polski Ład?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowy Polski Ład i szczegóły z nim związane zostały ogłoszone w ubiegłą sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość. „Polski Ład” zakłada kompleksową reformę systemu podatkowego i nie tylko. Wśród przedstawionych założeń zmianie ma ulec m.in. pierwszy próg podatkowy. Jakie zmiany czekają podatników?

Wyższy pierwszy próg podatkowy 

Obecnie pierwszy próg podatkowy wynosi 85 528 zł. Na mocy wprowadzonego programu „Polski Ład” kwota ta ma wzrosnąć do 120 000 zł. Co to oznacza w praktyce? Wyższy pierwszy próg podatkowy pozwoli na zatrzymanie większej kwoty pieniędzy w portfelu dla obywateli klasy średniej. Jak podkreślono w trakcie konferencji: „To oznacza, że z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32”.

Wyższa kwota wolna od podatku

Wyższy pierwszy próg podatkowy nie jest jedyną zmianą podatkową, jaka czeka obywateli. Kolejną z kluczowych obietnic jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku, która ma wzrosnąć z obecnych 8000 zł do 30 000 zł. Kwota wolna od podatku zależy od podstawy naliczania podatku (czyli dochodu).

Przewidywanym terminem wprowadzenia zmian jest 1 stycznia 2022 roku.
Co ważne, zmiany obejmą podatników stosujących skalę podatkową (rozliczających się na zasadach ogólnych). Wraz ze wzrostem pierwszego progu podatkowego i podwyższeniem kwoty wolnej od podatku podatnicy, którzy dotychczas stosowali opodatkowanie podatkiem liniowym 19%, są poszkodowani, ponieważ zmiany te ich nie dotyczą. W konsekwencji nie opłaca się już korzystać z podatku liniowego, gdy dochód nie przekracza 120 tys zł.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów