0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

PIT-28 - lepiej przez Internet niż pocztą poleconą

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy, którzy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą pamiętać, że deklarację roczną za 2020 rok na formularzu PIT-28 są zobowiązani złożyć najpóźniej dnia 1 marca 2021 roku (ostatni dzień lutego wypada w niedzielę). Jest to wyjątkowy termin, ponieważ prawie dwa miesiące wcześniejszy niż w przypadku innych przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie np. wg skali podatkowej. Oni rozliczenia PIT dokonują najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2021 roku.

PIT-28 przez Internet

Sposobem na wywiązanie się z obowiązków jako podatnika jest złożenie deklaracji przez Internet. Taka forma rozliczenia PIT-28 pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas. Nie trzeba już bowiem stać w kolejkach w urzędzie skarbowym czy na poczcie. Można skorzystać m.in. z systemu informatycznego e-Deklaracje, jaki udostępnia Ministerstwo Finansów lub dokonać wysyłki z programu księgowego przystosowanego do elektronicznej wysyłki deklaracji.

Złóż PIT-28 bez podpisu kwalifikowanego

Deklarację PIT-28 można wysłać przez Internet bez konieczności wykorzystywania elektronicznego podpisu kwalifikowanego. W praktyce oznacza to, że każdy podatnik ma możliwość złożenia e-deklaracji podając, w celach weryfikacji danych  jedynie przychód, na podstawie deklaracji złożonej w roku ubiegłym. Składając więc PIT za 2020 rok należy podać przychód z deklaracji składanej za rok 2019. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął żadnych przychodów w 2019 roku (m.in. ani z działalności, ani ze stosunku pracy) jako wartość weryfikującą należy wprowadzić “0”.

PIT-28 a potwierdzenie wysłania deklaracji

Jako, że obowiązek złożenia deklaracji rocznej wynika z przepisów ustaw podatkowych, jego niedopełnienie jest wykroczeniem skarbowym. W celu uniknięcia nieporozumień należy zatem, wraz z kopią deklaracji, przechowywać dokumenty potwierdzające jej złożenie. W przypadku osobistego złożenia deklaracji w urzędzie będzie to stempel urzędowy na kopii deklaracji. Gdy formularz przesyłany jest pocztą, przedsiębiorca powinien posiadać potwierdzenie nadania przesyłki. Natomiast potwierdzeniem złożenia PIT-28 drogą online będzie Urzędowe Poświadczenie Odbioru - tzw. UPO. Prawidłowo zakończona wysyłka deklaracji powinna zawierać kod 200 i opis “Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie”. Należy pobrać UPO i dołączyć je do kopii deklaracji przechowywanej w dokumentach księgowych.

Jak wysłać deklaracje PIT-28 do urzędu z systemu wFirma.pl?

Wygenerowanie zeznania rocznego oraz jego wysyłka do urzędu skarbowego to proste czynności dla użytkowników systemu księgowego - wFirma.pl.

Po wygenerowaniu deklaracji rocznej w zakładce START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE można dokonać jej wysyłki, przez jej zaznaczenie na liście i wybór opcji WYŚLIJ DO URZĘDU. 

PIT-28 - jak wysłać?

Wówczas w oknie które się pojawi, należy przejść do zakładki BEZ PODPISU, a następnie uzupełnić dane takie jak nazwisko, imię, NIP, data urodzenia oraz w celach autoryzacji należy podać kwotę przychodu.
Szczegółowe informacje dotyczące wysyłki e-deklaracji z systemu wfirma.pl znajdują się w artykule: e-Deklaracje.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów