0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Deklaracje podatkowe przez internet - kwestie formalne

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Złożenie deklaracji podatkowych przez internet wybiera coraz większa liczba podatników. Tym sposobem rezygnują z długich godzin spędzonych w kolejkach na poczcie lub w placówce urzędu. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale także ograniczenie zbędnych formalności. Ponadto podatnicy zobowiązani są do wysyłki w formie elektronicznej niektórych deklaracji. W poniższym artykule opisujemy, jak złożyć deklaracje podatkowe przez internet.

Deklaracje podatkowe przez internet - zalety

Chcąc wysłać deklaracje podatkoweprzez internet, podczas wypełniania elektronicznego formularza automatycznie wyznaczane są pola, które obowiązkowo należy wpisać. Co więcej, program zaznacza pola, które podatnik wypełnił błędnie lub przypadkowo pominął, uniemożliwiając tym samym dalszą wysyłkę. Dzięki temu prawdopodobieństwo wysłania błędnego formalnie zeznania do urzędu spada do zera.

Dodatkowym atutem składania deklaracji podatkowych przez internet jest brak wymogu posiadania podpisu kwalifikowanego potwierdzonego specjalnym certyfikatem przy składaniu większości deklaracji.

e-Deklaracje

Elektroniczne deklaracje podatkowe dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów - www.e-deklaracje.gov.pl. Spośród dostępnych sposobów wysłania dokumentów podatnik może wybrać czy chce skorzystać z interaktywnych formularzy w formacie PDF czy też posłużyć się aplikacją e-Deklaracje Desktop.

Aby wysyłanie elektronicznych deklaracji rozliczeniowych było możliwe dla podatnika lub płatnika, musi on posiadać identyfikator podatkowy - PESEL lub NIP.

Interaktywne formularze

Aby prawidłowo złożyć informację do urzędu skarbowego, należy posiadać wymagane oprogramowanie oraz dostęp do internetu. Chcąc wysłać formularze drogą elektroniczną, należy zainstalować:

  • program Adobe Reader w najnowszej dostępnej wersji,

  • wtyczkę (plug-in) w najnowszej dostępnej wersji,

  • fakultatywnie - zestaw do składania podpisu elektronicznego (czytnik i oprogramowanie) - dla formularzy potwierdzonych podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Po zainstalowaniu wskazanego oprogramowania należy wybrać właściwy formularz z dostępnych na stronie MF oraz zapisać go na dysku swojego komputera. Następnym krokiem jest uzupełnienie wymaganych danych oraz ponowne sprawdzenie poprawności sporządzonej deklaracji. Po otrzymaniu komunikatu, że wszystkie wymagane pola zostały wypełnione, można przejść do podpisania deklaracji podatkowej.

W kreatorze podpisywania i wysyłania danych wprowadzonych do formularza interaktywnego przy wysyłaniu deklaracji podatkowej bez podpisu kwalifikowanego (podając kwotę przychodu) należy wybrać opcję „Dane autoryzujące”. W celu zatwierdzenia podpisem kwalifikowanym trzeba wskazać odpowiedni certyfikat. Wówczas na koniec pojawi się okno, gdzie podatnik powinien podać kod PIN posiadanej karty kryptograficznej powiązanej z certyfikatem bezpieczeństwa.

Po wybraniu podpisu elektronicznego (dane autoryzujące) w kolejnym oknie kreatora należy podać kwotę przychodu za poprzedni rok podatkowy, który jest jednocześnie elementem użytego podpisu.

Jednym z ostatnich kroków jest wysłanie sporządzonej deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego.

Aplikacja e-Deklaracje Desktop

Znacznym ułatwieniem dla podatników jest udostępniona przez MF aplikacja e-Deklaracje Desktop, która umożliwia sprawne sporządzenie deklaracji podatkowej z korzystaniem z podpowiedzi pojawiających się przy każdej z pozycji formularza. Dzięki temu osoba wypełniająca będzie wiedziała, jakie wartości mają się znaleźć w konkretnej rubryce zeznania.

Aby móc skorzystać z tej metody dostarczania deklaracji podatkowych należy pobrać:

  • najnowszą wersję aplikacji e-Deklaracje Desktop,

  • środowisko uruchomieniowe Adobe AIR,

  • wtyczkę do przeglądarek internetowych Adobe Flash Player w najnowszej dostępnej wersji,

  • program do odczytu dokumentów PDF Adobe Reader w najnowszej dostępnej wersji.

W programie został zawarty katalog formularzy, z którego podatnik może wybrać właściwy, wysyłając go bez podpisu kwalifikowanego certyfikatem.

Po wypełnieniu deklaracji podatkowej należy przejść do podpisywania dokumentu danymi autoryzującymi, podając kwotę przychodu z poprzedniego roku podatkowego. Ostatnim krokiem jest wysłanie deklaracji za pośrednictwem systemu e-Deklaracje do urzędu skarbowego.

Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Złożony poprawnie dokument elektroniczny pozwala na wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego lub złożeniem dokumentu bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Zarówno w przypadku formularzy interaktywnych oraz aplikacji e-Deklaracje sporządzonej deklaracji podatkowej zostaje nadany numer referencyjny, który uprawnia do pobrania oraz wydrukowania UPO. Potwierdzenie należy przechowywać wraz z dokumentacją księgową do czasu przedawnienia.

Jak wysłać deklaracje niewymagające podpisu kwalifikowanego do urzędu z systemu wfirma.pl?

Po wygenerowaniu deklaracji podatkowej w zakładce: BIURO » DEKLARACJE należy zaznaczyć ją na liście a następnie z górnego paska menu wybrać opcję Wyślij do urzędu. W oknie które się pojawi, w zakładce BEZ PODPISU, należy uzupełnić dane takie jak Nazwisko, Imię, NIP i datę urodzenia podatnika a w celach autoryzacji należy wprowadzić kwotę przychodu.

deklaracje podatkowe przez internet

Więcej informacji w kwestii wysyłki e-deklaracji z systemu wfirma.pl znajduje się w artykule: e-Deklaracje.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów