Wiele osób żyje codziennością - wykonując dzień po dniu te same czynności, wpadają w pewnego rodzaju monotonię. W takim trwaniu pomiędzy pracą na etacie a domem można pozostać przez wiele lat. Do tego dochodzi zmęczenie obecnym stanem rzeczy, brak wizji awansu i wciąż to samo, niewystarczające wynagrodzenie. Samo spoglądanie wstecz i zastanawianie się nad tym, co się zrobiło niewłaściwie, nie jest jednak wyjściem z sytuacji. Nie każdy człowiek jest stworzony do obejmowania “ciepłej posadki”, z którą - z jednej strony - związane jest małe ryzyko utraty pracy, ale za to zwykle nie ma perspektyw na przyszłościowy rozwój. Jednak niektórzy decydują się w pewnym momencie na zmianę sposobu życia i zarabiania i chcą realizować inne plany. W końcu nad nikim nie ciąży obowiązek dożywotniej pracy na etat. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być praca zdalna. W tej kwestii można znaleźć naprawdę wiele możliwości, trzeba tylko dobrze się rozejrzeć. Czasem wystarczy jedynie dokształcić się w danej dziedzinie, a następnie rozpocząć zarabianie w swoim miejscu zamieszkania.
Praca zdalna - pomysły na zarabianie w domu
Chałupnictwo
Jest to jeden z rodzajów pracy wykonywanej w zaciszu własnego domu, inaczej zwany pracą nakładczą. Chałupnictwo było popularne w średniowieczu, ale także obecnie wiele osób z niego korzysta. Generalnie polega ono na świadczeniu usług na rachunek i polecenie nakładcy, który czasami zaopatruje chałupnika w środki produkcji i oczekuje od niego wykonania gotowego produktu. Dość często kojarzona jest ze skręcaniem długopisów, jednak wskazany rodzaj działalności nie polega tylko na tym. Wiele ofert takiej pracy to pośrednicy w sprzedaży produktów, którzy posiadają własną firmę.
Umowa o pracę nakładczą powinna zawierać przede wszystkim: wskazany rodzaj pracy, termin rozpoczęcia, zasady wynagradzania oraz minimalną miesięczną pracę powierzoną wykonawcy. Zawierana jest głównie na czas wykonania określonej pracy albo na czas nieokreślony.
Minusem takiej formy zarabiania w domu są jednak niskie zarobki, a do tego bardzo często można napotkać na swojej drodze oszustów, którzy oferują wysokie zarobki za np. obsługę poczty e-mail. Przyglądając się takim ofertom można zauważyć, że:
- za pierwszą partię materiałów trzeba zapłacić,
- trzeba wysłać SMS na nr premium,
- firma nie podaje swojego adresu, tylko kontaktuje się za pośrednictwem poczty elektronicznej,
- firma nie podaje w żadnej wiadomości ani ofercie pracy swojego numeru NIP ani KRS.
Widząc tak skonstruowaną ofertę warto być czujnym, ponieważ można paść ofiarą oszustów, którzy zarabiają na opłatach początkowych oraz sprzedaży danych osobowych.
Freelancing
Bycie freelancerem oznacza po prostu życie “wolnego strzelca”, który posiada całkowitą władzę nad swoim życiem osobistym i zawodowym. Jego praca toczy się od zlecenia do zlecenia, stanowiąc w pewnym stopniu jego styl życia.
Takie rozwiązanie jest ukierunkowane przede wszystkim na osoby samodzielne, nauczone dyscypliny oraz silnie zmotywowane, które chcą pracować w zaciszu własnych czterech kątów. Jednak taka praca zdalna wiąże się z nieustannym poszukiwaniem nowych klientów, zapewniających właściwy zarobek. Freelancing jest najlepszym rozwiązaniem dla zawodów takich jak: redaktor, dziennikarz, PR-owiec lub osób zajmujących się handlem oraz branżą IT. Coraz częściej można napotkać także zlecenia prowadzenia fanpage’a na Facebooku.
Telepraca
Telepraca to praktycznie każdy rodzaj czynności wykonywanych poza tradycyjnym miejscem zatrudnienia. Wyniki pracy przekazywane są pracodawcy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, np. Internetu, poczty elektronicznej, telefonu stacjonarnego, komórki, faksu, wideofonu. Jest to także dobry sposób na stały kontakt z pracownikiem.
Zaletą tego rozwiązania jest duża elastyczność w pracy codziennej, którą można łatwo dostosować do życia prywatnego. Natomiast pracodawca tym samym obniża swoje koszty aż o 40 proc., zmniejszając wydatki związane z miejscem pracy.
Praca zdalna i zarabianie przez Internet
Obecnie zarabianie przed monitorem własnego komputera nie musi być trudne. Wystarczy dostęp do Internetu. Nawet założenie własnej strony internetowej może przynieść wiele korzyści.
Programy partnerskie
Umieszczając na swojej witrynie banery, linki czy zakładki firm, można uzyskać w zamian świadczenia pieniężne za każde kliknięcie lub dokonany zakup za pośrednictwem strony. Oczywiście - im bardziej będzie ona popularna, tym większa szansa na zadowalający zarobek.
Płatne treści
Zarabiać można również poprzez umieszczanie na swojej stronie materiałów dostępnych dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (np. wzory umów).
Katalogowanie stron
Polega na pozycjonowaniu strony w celu podniesienia jej pozycji na daną frazę lub frazy kluczowe. Osoby zajmujące się tym zawodowo zarabiają ok 10 zł za wykonanie 50 wpisów.
Zakłady bukmacherskie
Innowacyjne rozwiązanie, gdzie możliwość typowania wyników istnieje 24 godziny na dobę. Zakładów można dokonywać przez Internet tuż przed rozpoczęciem spotkania, a nawet w trakcie jego trwania.
Giełda
Inwestowanie na giełdzie nie jest łatwym sposobem na wysokie zyski, ale posiadając odpowiednią wiedzę można naprawdę dużo zarobić. Inwestując w spółki na giełdzie dokonuje się transakcji kupna oraz sprzedaży akcji, oczekując wzrostu ich wartości.
Spełniając marzenia też możesz zarabiać
Nic nie sprawia tyle radości jak spełnianie swoich marzeń i jednoczesne na nich zarabianie. Niektóre z nich można osiągnąć nie wychodząc z domu.
Jeżeli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, albo po prostu się czymś bardzo interesujesz i znasz dobrze temat, nic nie stoi na przeszkodzie napisania książki. Dzieło może przyjąć formę pamiętnika - z podróży, czy zawierającego własne doświadczenia w prowadzonym biznesie. Możliwości jest naprawdę wiele, a takie rozwiązanie może przynieść wiele satysfakcji.
Osoby posiadające talent artystyczny mogą sprzedawać swoje rękodzieła lub wykonywać je na zlecenia. Połączenie hobby, umiejętności i zarobku może być sposobem na życie, który przyniesie wiele satysfakcji. Obecnie oprócz Allegro istnieją inne portale oferujące możliwość sprzedawania swoich dzieł, w zamian za niewielką opłatę, np. serwis Pakamera.
Wyżej wymienione pomysły na zarabianie w domu są tylko namiastką wszystkich dostępnych możliwości. Przy wyborze takiej formy zarobku należy kierować się własnym charakterem, pragnieniami oraz umiejętnościami. Należy jednak pamiętać, iż praca tego typu nie jest dla każdego, ponieważ liczą się w tym przypadku takie cechy, jak: systematyczność, zaangażowanie oraz rozróżnienie życia prywatnego od zawodowego. Decyzja o podjęciu pracy w domu musi być zatem dokładnie przemyślana.