Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

W jaki sposób zarabiać nie wychodząc z domu?

Wiele osób żyje codziennością - wykonując dzień po dniu te same czynności, wpadają w pewnego rodzaju monotonię. W takim trwaniu pomiędzy pracą na etacie a domem można pozostać przez wiele lat. Do tego dochodzi zmęczenie obecnym stanem rzeczy, brak wizji awansu i wciąż to samo, niewystarczające wynagrodzenie. Samo spoglądanie wstecz i zastanawianie się nad tym, co się zrobiło niewłaściwie, nie jest jednak wyjściem z sytuacji. 

Nie każdy człowiek jest stworzony do obejmowania “ciepłej posadki”, z którą - z jednej strony - związane jest małe ryzyko utraty pracy, ale za to zwykle nie ma perspektyw na przyszłościowy rozwój. Ludzie ambitni i otwarci na samorozwój, chcący osiągnąć w życiu coś więcej, powinni realizować swoje plany. Nad nikim nie ciąży obowiązek dożywotniej pracy na etat. Rozwiązaniem może być własny biznes prowadzony w domu.

W tej kwestii można znaleźć naprawdę wiele możliwości, trzeba tylko dobrze się rozejrzeć. Może się okazać, że wystarczy jedynie dokształcić się w danej dziedzinie, a następnie rozpocząć zarabianie w swoim miejscu zamieszkania.

Chałupnictwo

Jest to jeden z rodzajów pracy wykonywanej w zaciszu własnego domu, inaczej zwany pracą nakładczą. Chałupnictwo było popularne w średniowieczu, ale także obecnie wiele osób z niego korzysta. Generalnie polega ono na świadczeniu usług na rachunek i polecenie nakładcy, który czasami zaopatruje chałupnika w środki produkcji i oczekuje od niego wykonania gotowego produktu. Dość często kojarzona jest ze skręcaniem długopisów, jednak wskazany rodzaj działalności nie polega tylko na tym. Wiele ofert takiej pracy to pośrednicy w sprzedaży produktów, którzy posiadają własną firmę.

Umowa o pracę nakładczą powinna zawierać przede wszystkim: wskazany rodzaj pracy, termin rozpoczęcia, zasady wynagradzania oraz minimalną miesięczną pracę powierzoną wykonawcy. Zawierana jest głównie na czas wykonania określonej pracy albo na czas nieokreślony.

Minusem takiej formy zarabiania w domu są jednak niskie zarobki, a do tego bardzo często można napotkać na swojej drodze oszustów, którzy oferują wysokie zarobki za np. obsługę poczty e-mail. Przyglądając się takim ofertom można zauważyć, że:

  • za pierwszą partię materiałów trzeba zapłacić,
  • trzeba wysłać SMS na nr premium,
  • firma nie podaje swojego adresu, tylko kontaktuje się za pośrednictwem poczty elektronicznej,
  • firma nie podaje w żadnej wiadomości ani ofercie pracy swojego numeru NIP ani KRS.

Widząc tak skonstruowaną ofertę warto być czujnym, ponieważ można paść ofiarą oszustów, którzy zarabiają na opłatach początkowych oraz sprzedaży danych osobowych.

Freelancing

Bycie freelancerem oznacza po prostu życie “wolnego strzelca”, który posiada całkowitą władzę nad swoim życiem osobistym i zawodowym. Jego praca toczy się od zlecenia do zlecenia, stanowiąc w pewnym stopniu jego styl życia.

Takie rozwiązanie jest ukierunkowane przede wszystkim na osoby samodzielne, nauczone dyscypliny oraz silnie zmotywowane, które chcą pracować w zaciszu własnych czterech kątów. Jednak praca ta wiąże się z nieustannym poszukiwaniem nowych klientów, zapewniających właściwy zarobek. Freelancing jest najlepszym rozwiązaniem dla zawodów takich jak: redaktor, dziennikarz, PR-owiec lub osób zajmujących się handlem oraz branżą IT. Coraz częściej można napotkać także zlecenia prowadzenia fanpage’a na Facebooku.