0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczenie działalności i spółki - ZUS i roczny PIT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posiadam własną działalność oraz spółkę cywilną i zastanawiam się, czy jest możliwe jednoczesne rozliczenie działalności i spółki? Ze spółki cywilnej opłacam od listopada ZUS. Spółka ma stratę. Jaki złożyć PIT? Z której działalności? Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem?

Kazimierz, Polkowice

  

Jeżeli spółka będzie opodatkowana (np. skalą podatkową) tak jak jednoosobowa działalność, będzie Pan wyliczał i opłacał jedną zaliczkę na podatek dochodowy uwzględniającą zarówno dochód z działalności, jak i dochód ze spółki. Zaliczki liczone są narastająco, zawsze więc należy sumować przychody i koszty narastająco z obu źródeł (jednoosobowa działalność + spółka cywilna).

Jeżeli chodzi o składki ZUS, to ponieważ wyliczana będzie jedna zaliczka na podatek dochodowy, przy niej uwzględnia się zarówno ZUS z działalności, jak i ZUS ze spółki.

Z tytułu bycia wspólnikiem spółki cywilnej i prowadzenia równolegle jednoosobowej działalności przedsiębiorca płaci jedne składki społeczne i podwójną składkę zdrowotną.

Roczny PIT składa się jeden, na którym w załączniku PIT-B wykazuje się oddzielnie dochody z jednoosobowej działalności i oddzielnie z tytułu bycia wspólnikiem w spółce cywilnej. Z tego załącznika trafiają one do głównej deklaracji jako dochody/straty z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów