Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w przygotowanej nowelizacji projektu ustawy o podatkach dochodowych przewidywane są zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z tym założeniem ryczałt dla wolnych zawodów ma objąć szerszą grupę profesji. Sprawdź w artykule, jakich zawodów dotyczy zmiana!
Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi jedną z uproszczonych form opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności. W przypadku tej metody do wyliczania podatku nie uwzględnia się kosztów, a podstawą opodatkowania jest osiągnięty przychód. Dla ustanowienia podatku konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów, w której ujmować trzeba każdą sprzedaż związaną z prowadzoną działalnością. Stawki ryczałtu w 2020 roku dla określonych działalności wynoszą odpowiednio: 20%, 17%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.
Ryczałt dla wolnych zawodów – kogo będzie obejmować?
Aktualnie z rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać osoby wykonujące wolne zawody, które obejmują: lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy, nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.
Ryczałt dla wolnych zawodów zostanie poszerzony o kilkanaście nowych zawodów i będzie dotyczyć głównie przedstawicieli zawodów prawniczych, czyli radców prawnych, adwokatów czy notariuszy. Co ważne, omawiany ryczałt obejmie też księgowych i biegłych rewidentów.
Jaka stawka za ryczałt dla wolnych zawodów?
Obecnie dla wolnych zawodów obowiązuje 20% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak można przeczytać w projekcie, ryczałt ten ma zostać obniżony z 20% do 17%.