0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ryczałt ewidencjonowany a miesięczna deklaracja

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jako formę opodatkowania mojej firmy wybrałem ryczałt ewidencjonowany. Zbliża się pierwszy okres rozliczeniowy w mojej karierze przedsiębiorcy. W związku z tym mam pytanie - czy muszę wysyłać do US jakieś deklaracje?

Damian, Gdańsk

 

Jeżeli chodzi o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy nie składają w trakcie roku żadnych deklaracji. Co miesiąc (do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, którego wyliczenia dotyczą) jest Pan zobowiązany określić kwotę podatku do zapłaty oraz jeżeli wyjdzie ryczałt do zapłaty należy uregulować go w terminie. W 2023 roku zaliczkę za grudzień lub IV kwartał 2022 należy zapłacić do 28 lutego. Ostateczne rozliczenie ryczałtu ewidencjonowanego następuje w chwili złożenia rocznego zeznania rocznego. Służy do tego formularz PIT-28, który na skutek zmian wprowadzonych przez Polski Ład 2.0 trzeba złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia (za rok poprzedni) w urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca zamieszkania (w 2023 roku termin ten przypada na 2 maja ponieważ 30 kwietnia to niedziela a 1 maja to dzień świąteczny).

Ryczałt ewidencjonowany a zaliczka na podatek

W systemie wFirma.pl zaliczki na podatek dochodowy generowane są na podstawie danych które znajdują się w Ewidencji przychodów. W celu wygenerowania zaliczki na podatek należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY » WYLICZ PODATEK.

Ryczałt ewidencjonowany

Jak wygenerować zeznanie roczne PIT-28?

W celu wygenerowania zeznania rocznego należy przejść do zakładki: START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ » ROCZNA DEKLARACJE ZRYCZAŁTOWANEGO PODATKU DOCHODOWEGO (PIT 28), wybrać rok i jako Cel złożenia wybrać opcję ZŁOŻENIE DEKLARACJI.

Ryczałt ewidencjonowany

Tak wygenerowane zeznanie roczne należy wysłać zaznaczając je na liście i wybierając z górnego menu opcję WYSLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO URZĘDU.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów