Poradnik Przedsiębiorcy

Składki członkowskie a koszty uzyskania przychodów

Jako radca prawny, co miesiąc płacę obowiązkowe składki na Okręgową Izbę Radców Prawnych dokumentowane poleceniem przelewu (wysokość składki wynika z Uchwał OIRP). Czy tego typu składki mogą stanowić koszt podatkowy? Jeżeli tak, to czy składkę za grudzień 2013 r. mogę zaksięgować w bieżącym okresie rozliczeniowym?

Aldona, Świnoujście

 

Tego typu wydatek co do zasady stanowi koszt uzyskania przychodu, bowiem ma on związek z prowadzoną przez Panią działalnością i spełnia wymogi stawiane przez art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (koszt ponoszony jest w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Składki na OIRP stanowią koszt pośredni, a więc istotnym jest ujęcie ich w roku podatkowym, którego dotyczą. W związku z tym, składki za grudzień 2013 r. nie może wykazać Pan w kosztach okresu bieżącego.

W celu prawidłowej ewidencji składkę należałoby doksięgować do grudnia 2013 r. i uwzględnić w ogólnej sumie kosztów podczas przygotowywania zeznania rocznego. Natomiast, gdy zeznanie roczne za rok 2013 zostało już złożone w urzędzie skarbowym, należałoby je skorygować (jeżeli doksięguje Pani składkę do kosztów roku ubiegłego).