Poradnik Przedsiębiorcy

Szybkość ładowania strony - nie bez znaczenia dla SEO

Prowadzisz stronę internetową w oparciu o Wordpressa i szybkość jej wczytywania pozostawia wiele do życzenia? Nie lekceważ tego! Szybkość ładowania strony wpływa zarówno negatywnie na doświadczenia i odczucia odwiedzających ją, jak i na pozycję w wyszukiwarkach. Dowiedz się, jak sprawdzić, co spowalnia otwieranie twojej strony i jak to poprawić!

Szybkość ładowania strony i jej kolosalne znaczenie

Wpisujesz w wyszukiwarkę frazę i jeden z wyników wyszukiwania szczególnie cię zainteresował. Pomyślałeś, że to może być oferta dla ciebie - kliknąłeś w tytuł, ale strona otwiera się bardzo powoli. Czekasz kilka chwil, ale twoja cierpliwość kończy się szybko. Wracasz do wyników wyszukiwania, myśląc - “amatorzy, właśnie stracili potencjalnego klienta”. W takich sytuacjach nie tylko ty pomyślałeś dokładnie o tym samym.

Tak właśnie jest! Szybkość ładowania strony ma spore znaczenie dla tego, w jaki sposób odbierają ją internauci. Zbyt wolne tempo ładowania negatywnie wpływa na user experience i raczej trudno spodziewać się, że użytkownicy sieci zyskają zaufanie do firmy prowadzącej taką stronę. W prostej linii przekłada się to na świadomość marki, a także bardziej mierzalne współczynniki, m.in. współczynnik konwersji.

Szybkość ładowania strony jest istotna także dla robotów wyszukiwarek. Im szybciej ładuje się twój serwis, tym większe masz szansę na wyższą jej pozycję w wyszukiwarkach. Szybkość ładowania nabiera znaczenia, gdy czynniki odpowiedzialne za pozycjonowanie są podobne dla kilku stron. Wtedy najwięcej zyskuje ta, która najszybciej się wczytuje. Strony bardzo wolno się wczytujące, nie mają właściwie szans na dobrą pozycję w wyszukiwarkach.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

Najlepiej wykorzystać jedno z istniejących w sieci narzędzi pomiarowych. Podstawowym urządzeniem w sposób prosty i czytelny pokazującym to, co należy zmienić na stronie, aby poprawić szybkość jej ładowania, jest PageSpeed Insights od Google. Po wpisaniu adresu strony, która cię interesuje, narzędzie dokona szybkiej analizy i wykaże, co powinieneś poprawić zarówno w komputerowej, jak i mobilnej wersji strony. PageSpeed Insights dzieli uwagi na trzy grupy: “Należy poprawić”, “Warto poprawić” oraz “Przestrzegane reguły”. Rozwijając każdą z grup, dowiesz się, co należy zmienić w funkcjonowaniu twojej strony. Zostaniesz także poinformowany, jak w skali od 1 do 100 narzędzie oceniło szybkość działania strony oraz wygodę użytkowników. W takiej samej skali przedstawione będzie również podsuwanie.

 

Innym przydatnym narzędziem może okazać się Pingdom. Przedstawia on dokładniejsze statystyki związane z procesem wczytywani strony niż PageSpeed Insights. Po wpisaniu linka twojej strony, narzędzie przedstawi najpierw ogólną ocenę (w skali 1-100), czas ładowania strony w sekundach oraz jej rozmiar. Poniżej znajdziemy cztery zakładki pokazujące dokładne statystyki otwieranych podczas ładowania strony elementów, ogólną analizę strony oraz historię sprawdzania, jaka jest szybkość ładowania strony.

Przydatne może okazać się także narzędzie LoadImpact, badające szybkość ładowania strony “pod obciążeniem”.

Szybkość ładowania strony - na co zwracać uwagę?

Stworzyłeś swoją stronę dzięki CMS-owi Wordpressa. Przeprowadziłeś stosowne pomiary i niestety - wyniki związane z szybkością ładowania twojej strony nie zachwycają. Jak skutecznie zoptymalizować czas wczytywania strony? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka elementów.

  1. Sprawdź działające na stronie wtyczki. Najlepiej wyłącz wszystkie i zobacz, o ile szybciej wczytuje się twoja strona. Następnie przeanalizuj, które z nich nie są koniecznie potrzebne i wyłącz je na stałe. Możesz przy analizie wykorzystać narzędzie Wordpressa - P3.

  2. Weź pod uwagę obrazki znajdujące się na stronie. Jeśli chodzi o layout strony, wszystkie obrazki staraj się raczej zastąpić CSS. Te, które muszą pozostać, powinny mieć format .png, a ilutsracjei znajdujące się w postach - .jpg. Ponadto staraj się zmniejszać rozmiar dużych obrazków, jeśli jest taka możliwość - wpłynie to pozytywnie na szybkość ładowania strony.

  3. Zredukuj linki i przekierowania. Na twojej stronie znajdują się niedziałające linki? A może zbyt dużo przekierowań 301, które wcale nie są konieczne? Zredukuj je, a odczujesz znaczną różnicę w szybkości wczytywania.

  4. Wykorzystuj cache. Cache to pamięć podręczna przeglądarki, w której umieszcza statyczne pliki twojej strony. Pozwoli to na znacznie mniejsze obciążenie serwera, na którym znajduje się twoja strona. Pomyśl o wtyczkach WordPressa - W3 lub Comet.

  5. Zoptymalizuj bazę danych. Być może w twojej bazie danych znajduje się zbyt wiele niepotrzebnych, nieaktualnych elementów. Usuń je, a pomoże ci w tym inna wtyczka WordPressa - WP-Optimize.

  6. Jeśli zastosowałeś się do każdego z powyższych punktów, a nie widzisz zbyt dużej poprawy, być może winny jest hosting. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na usługach hostingowych - stawiaj przede wszystkim na jakość, zwracając uwagę na parametry. Dostosuj usługi hostingowe do swoich wymagań.

Na sam koniec sprawdź raz jeszcze za pomocą przedstawionych wcześniej narzędzi szybkość ładowania strony. Powinieneś zaobserwować znaczną różnicę - w późniejszym czasie również w wynikach konwersji i liczbie odwiedzin twojej strony.