Poradnik Przedsiębiorcy

Wydatki na wyżywienie podczas podróży służbowej przedsiębiorcy w KPiR

Mam pytanie odnośnie wydatków na wyżywienie. Prowadzę działalność gospodarczą (KPiR, korzystam ze zwolnienia z VAT), która wiąże się z częstymi wyjazdami i pracą w delegacji. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na wyżywienie podczas wyjazdu na zlecenie?

Arkadiusz, Trzebnica

 

Wydatki na wyżywienie w trakcie podróży służbowej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, ale jedynie do wysokości diet przysługujących pracownikom. Aktualnie dobowa wysokość takiej diety wynosi 30 zł.

Należy wziąć pod uwagę również długość podróży, ponieważ dla podróży trwającej nie dłużej niż dobę:

  • od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety (15 zł),
  • powyżej 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł),

oraz dla podróży dłuższej niż doba:

  • za każdą pełną dobę - przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł),
  • za dobę rozpoczętą i trwającą ponad 8 godzin - dieta w pełnej wysokości (30 zł),
  • za dobę rozpoczętą, trwającą do 8 godzin - połowa diety (15 zł).

Proszę przy tym pamiętać, iż podróż służbowa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli rzeczywiście przyczyniła się do osiągnięcia dochodu lub zabezpieczenia źródła przychodu zgodnie z art. 22 ustawy o PIT.

Wszystkie wydatki związane z podróżą służbową powinien Pan zaksięgować w kol. 13 KPiR - pozostałe wydatki w jednej pozycji jako “Rozliczenie podróży służbowej”.