0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Opodatkowanie sprzedaży samochodu stanowiącego środek trwały

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posiadam w ewidencji środków trwałych samochód, który chciałbym sprzedać. Samochód jest używany, zatem czy odpowiednia będzie w tym przypadku faktura VAT-Marża?

Patryk, Leszno

 

W sytuacji, w której sprzedaje Pan pojazd będący dotychczas środkiem trwałym w Pańskiej firmie, nie powinno stosować się procedury VAT marża - zgodnie z przepisami, mechanizm ten przeznaczony jest dla towarów używanych nabytych do dalszej odsprzedaży, a nie do takich, które były uprzednio wykorzystywane w firmie.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym (od stycznia do końca marca 2014), sprzedaż samochodu stanowiącego środek trwały w Pańskiej firmie, jest uzależniona od faktu, czy przy jego nabyciu miał Pan prawo do odliczenia podatku VAT. Jak wynika z par. 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT oraz warunków ich stosowania - zwolniona od podatku jest sprzedaż pojazdów, przy zakupie których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku w wysokości 50% lub 60%, jednak nie więcej niż odpowiednio 5.000 zł i 6.000 zł. Jeśli natomiast nie miał Pan takiego prawa przy nabyciu samochodu (np. zakup na umowę kupna-sprzedaży), to obecnie sprzedaż należy opodatkować stawką 23% VAT.

Zatem, sprzedaż samochodu będącego Pańskim środkiem trwałym, należałoby udokumentować za pomocą tradycyjnej faktury. W zależności od wskazanych wcześniej informacji, należy wybrać stawkę podatku 23% lub zwolnioną (zw.).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów