Poradnik Przedsiębiorcy

Zakup roweru na firmę kosztem uzyskania przychodu?

Czy mogę kupić rower na firmę? Jeżeli tak, to w jakiej kolumnie KPiR należy zaksięgować jego zakup? Wartość roweru zawiera się w przedziale 2500-3300 zł.

Bożena, Małomice

 

Jeżeli zakupiony przez Panią rower będzie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydatek na jego zakup zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Proszę pamiętać, iż konieczne jest wówczas spełnienie warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (“Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”). Obowiązek udowodnienia związku między poniesionym kosztem a osiągniętymi przychodami leży po stronie podatnika.

Sposób zaksięgowania zależy od wysokości wydatku oraz od przewidywanego czasu użytkowania roweru. Jeżeli jego wartość nie przekroczy 3500 zł, wówczas może Pani zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo, wykazując go w kol. 13 KPiR. Jeżeli wydatek przekroczy kwotę 3500 zł i zamierza Pani korzystać z roweru dłużej niż rok, wówczas należy uwzględnić go w ewidencji środków trwałych i odpowiednio amortyzować.