0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zlikwidowany obowiązek informowania o prowadzeniu KPIR

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Słyszałam, że zakładając działalność lub zmieniając formę prowadzenia działalności nie trzeba już informować urzędu skarbowego o prowadzeniu KPiR. Od kiedy został zlikwidowany obowiązek informowania o prowadzeniu KPiR?

 

Justyna, Sosnowiec

 

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, ale także ci, którzy zmieniają formę opodatkowania muszą dokonać wielu formalności związanych z dokonaniem odpowiednich zgłoszeń do urzędu skarbowego, jednak od 2018 roku został zlikwidowany obowiązek informowania o prowadzeniu KPiR poprzez uchylenie 24a ust. 3a ustawy o PIT.

Przedsiębiorca otwierający własną działalność gospodarczą albo zmieniający formę opodatkowania i przy tej okazji formę prowadzonej ewidencji powinien przekazywać do urzędu skarbowego właściwe zawiadomienia. Najczęstszymi są zawiadomienia o:

  • zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów,

  • przeprowadzeniu spisu z natury,

  • prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez biuro rachunkowe.

Uwaga!

Obowiązek informowania urzędu skarbowego o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów istniał do końca roku 2017. Od roku 2018 przedsiębiorcy nie mają obowiązku zawiadamiać urzędu o prowadzeniu KPiR, nawet jeśli księgi są prowadzone przez biuro rachunkowe.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów