0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiany w umowach na czas określony

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Strategia Demograficzna 2040 ma znacznie wpłynąć na poprawę życia polskich rodzin i zwiększyć dzietność w naszym kraju. Rządzący chcą, aby Polacy nie bali zakładać się rodziny, a wspierać ma w tym ich polityka prorodzinna. W związku z tym w propozycjach zmian pojawia się również nowelizacja Kodeksu pracy, dzięki czemu prawo ma być bardziej przystępne dla rodziców. Jednakże w zapowiedziach pojawił się również pomysł wprowadzający zmiany w umowach na czas określony. Czego dokładnie dotyczy?

Limity w zawieraniu umów na czas określony

Obecnie zawieranie umów na czas określony jest limitowane ilościowo i czasowo. Wprowadzenie takich ograniczeń było podyktowane wieloma nadużyciami przez pracodawców, przez co w efekcie pracownik nie miał poczucia stabilności zatrudnienia, gdyż nie dostawał umowy na czas nieoznaczony.

Aktualnie limity te dotyczą:

  • czasu, na jaki zostanie zawarta – nie dłużej niż 33 miesiące;
  • liczby umów – maksymalnie 3 umowy na czas określony.

Jakie zmiany w umowach na czas określony są proponowane?

W celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród propozycji pojawiło się ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy. Dzięki temu rodzice mogliby się czuć pewniej na rynku pracy. 

Ponadto kolejną zmianą miałby być obowiązek poinformowania pracownika podczas podpisywania umowy o jego uprawnieniach związanych z rodzicielstwem. 

Wdrożenie strategii demograficznej wymaga znowelizowania przepisów w taki sposób, aby osoby, które chcą założyć rodzinę, nie musiały się martwić o stabilność zatrudnienia. Zmiany w umowach na czas określony mają być jedną z wielu propozycji wspierających ten proces.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów