0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umowa zlecenie studenta jednak bez składek?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Temat oskładkowania wszystkich umów zleceń oraz umów o dzieło coraz częściej jest dyskutowany i planowany. Rząd dąży do eliminacji tzw. umów śmieciowych, a oskładkowanie umów cywilnoprawnych mogłoby w tym zakresie znacznie pomóc. Czy umowa zlecenie dla studenta zostanie oskładkowana? Wyjaśniamy!

Nowy Ład zakłada ograniczenie umów śmieciowych

W maju otrzymaliśmy liczne zapowiedzi prawne od PiS, czyli tzw. Polski Ład. Jedną ze zmian, którą chcą wprowadzić rządzący, jest ograniczenie wykorzystania umów cywilnoprawnych. Ma to nastąpić poprzez pełne oskładkowanie umów zleceń z perspektywą wprowadzenia jednego kontraktu na pracę. Choć z perspektywy zatrudniających zmiana wydaje się negatywna, w maju wicepremier Jarosław Gowin wskazał, że ma ona swoje korzyści: „Część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku”.

Pojawiło się wówczas pytanie, czy pełne oskładkowanie będzie dotyczyło umów o dzieło oraz umów zleceń dla studenta.

Umowa zlecenie bez składek? 

W swych założeniach Polski Ład ma wyeliminować śmieciówki i sprawić, by zastąpiły je umowy o pracę. Umowy zlecenia jednak zostaną, co więcej – jak zapowiada sekretarz stanu Stanisław Szwed – umowa zlecenie dla studenta oraz umowa o dzieło nie będą objęte składkami ZUS: „Obecnie trwają prace analityczne dotyczące oskładkowania umów cywilnoprawnych. W ramach prac nad projektem ustawy w tym zakresie resort rodziny i polityki społecznej nie przewiduje oskładkowania umów zlecenia uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów do ukończenia 26 lat i oskładkowania umów o dzieło”.

To bardzo ważna informacja dla przedsiębiorców i pracodawców, którzy mieli obawy przed tą zmianą. Jest to również dobra wiadomość dla zleceniobiorców – nałożenie rygoru składkowego znacznie obniżyłoby wynagrodzenie zleceniobiorcy. Sam pomysł oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych spotkał się z kontrowersyjnym przyjęciem.

Temat oskładkowania umów pojawia się w przestrzeni medialnej co jakiś czas. Ostatnio wrócił za sprawą Nowego Ładu, czyli projektu zmian zapowiedzianych przez PiS. Póki co umowa zlecenie dla studenta będzie zwolniona ze składek, bez zmian pozostaje również umowa o dzieło. Prace nad tym projektem ciągle jednak trwają, jakie więc modyfikacje zostaną wprowadzone, dopiero się dowiemy. Tym niemniej brak składek od zlecenia studenta i od umów o dzieło to bardzo dobra wiadomość dla pracodawców i wykonawców tych umów.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów