0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwolnienie ze składek – decyzje już na kontach PUE

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielu przedsiębiorców skorzystało z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej i złożyło wnioski o zwolnienie ze składek za okres marzec–maj. Z niecierpliwością czekali oni na decyzję, czy składki zostaną umorzone czy jednak będzie trzeba je zapłacić wraz z odsetkami. ZUS wyszedł im naprzeciw i w efekcie otrzymują oni informację o zwolnieniu ze składek na PUE.

Kto może otrzymać zwolnienie ze składek?

Ze 100% zwolnienia ze składek mogą skorzystać:

  • małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby;

  • samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300%przeciętnego wynagrodzenia).

Tarcza 2.0 wprowadziła też możliwość zwolnienia dla firm zgłaszających do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Jednak w ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50% kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Zwolnienia ze składek – dlaczego ZUS wysyła informacje?

Według ustawowych regulacji ZUS na rozpatrzenie wniosków ma 30 dni po złożeniu dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu. Oznacza to, że w przypadku wniosków składanych za marzec–maj decyzje powinny zostać wydane dopiero w czerwcu. Jednak ZUS jest świadomy tego, jak ważna jest informacja o umorzeniu dla przedsiębiorców w związku z sytuacją w kraju.

Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców"  – prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Z tego względu ZUS rozpoczął już rozpatrywanie wniosków i wysyła informacje o umorzeniu składek za marzec do przedsiębiorców. Trzeba pamiętać, że liczba wniosków jest bardzo duża i dodatkowe wprowadzenie nowych wniosków i rozwiązań systemowych było wyzwaniem dla ZUS.
Wniosków o zwolnienie ze składek jest bardzo dużo. To nowe, dotychczas nierozpatrywane przez nas wnioski, więc nasz system do automatycznego przetwarzania dokumentów musiał zostać dostosowany do ich »obrabiania«. Jednak od dzisiaj decyzje będą się sukcesywnie pojawiały na kontach PUE ZUS" – Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 
Decyzje o zwolnieniu ze składek za marzec będą udostępniane na na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w najbliższych dniach. Odpowiedź z ZUS będzie widoczna w zakładce Dokumenty i wiadomości" w skrzynce odbiorczej w dokumentach wymagających poświadczenia odbioru
ZUS zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla ponad 436 tysięcy płatników składek. Łączna kwota zwolnienia to blisko 591 mln złotych"  – prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Należy pamiętać, że wysłane wiadomości dotyczą na razie jedynie marca, a kolejne miesiące będą rozpatrywane dopiero po złożeniu deklaracji rozliczeniowych za te okresy i wówczas przedsiębiorcy najprawdopodobniej otrzymają kolejne komunikaty o umorzeniach. Należy więc śledzić skrzynkę odbiorczą na  PUE.

Tak szybkie rozpatrywanie wniosków o zwolnienie ze składek spotkało się z zadowoleniem przedsiębiorców. Z pewnością ta informacja zapewni im większy spokój w tym trudnym okresie spowodowanym epidemią oraz pozwoli korzystnie zaplanować wydatki firmowe

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów