Kryzys spowodowany epidemią spowodował, że wiele firm zatrudniających pracowników skorzystało z pomocy zaproponowanych przez rząd i dzięki temu utrzymało zatrudnienie. Zwolnienie ze składek i dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP to najbardziej popularne dofinansowania, z których skorzystali przedsiębiorcy. 8 października na stronie Rzecznika MŚP zostały wydane objaśnienia prawne w zakresie możliwości jednoczesnego skorzystania przez przedsiębiorców ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz z dofinansowania na ochronę miejsc pracy.
Zwolnienie ze składek i dofinansowanie do wynagrodzeń – przepisy
Zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wprowadzono w art. 31zo ust. 1 i 1a ustawy o COVID-19. Na jego podstawie firmy mogły być zwolnione z opłacania składek na okres 3 miesięcy (marzec, kwiecień, maj).
Natomiast dofinansowania na ochronę miejsc pracy reguluje art. 15g ust. 1 i 2 wspomnianej ustawy. Pomoc ta wypłacana była w okresach przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy, o których mowa w art. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.
Przepisy tarczy wprost nie regulowały, czy można korzystać z obu tych form wsparcia jednocześnie. Sam Rzecznik MŚP Adam Abramowicz wskazywał na brak jasnej wykładni prawnej w tej kwestii. Dlatego zwrócił się on do resortu pracy o objaśnienia w tej sprawie.
Jednoczesne zwolnienie ze składek i dofinansowanie do wynagrodzeń niemożliwe!
Na stronie Rzecznika MŚP zostały opublikowane objaśnienia prawne wydane przez MRPiPS w zakresie możliwości jednoczesnego korzystania z tych dwóch form wsparcia.
Jak czytamy w piśmie:
Ministerstwo wskazuje także, że występując z wnioskiem o udzielenie wsparcia na podstawie art. 15g, przedsiębiorca składał we wniosku oświadczenie o nieubieganiu się i rezygnacji z ubiegania się o pomoc w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat o skorzystaniu ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS, o których mowa w ustawie. Dlatego jeśli złożył on oświadczenia zgodne ze stanem faktycznym, środki FGŚP powinny zostać przyznane w prawidłowej wysokości. Nie będą więc występowały sytuacje wezwań o zwrot środków przyznanych w nadmiernej wysokości.
Odpowiedź ministerstwa odnosi się do przykładowych sytuacji zaprezentowanych przez rzecznika. Jednak obecnie nie ma dostępnego pisma, w którym można dokładnie zapoznać się z tymi sytuacjami, a tym samym poprawnie zinterpretować objaśnienia ministerstwa. Dlatego każdy z przedsiębiorców powinien dokładnie przeanalizować pomoc, jaką otrzymał i czy we wnioskach wskazał prawidłowe dane.