Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-10-11

Artykuły:

Sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

W niektórych przypadkach możliwa jest sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności. Przedsiębiorca może zbywać składniki, takie jak licencje czy patenty, jednak warto znać skutki podatkowe takiej transakcji. Sprawdź obowiązujące przepisy!

11 października 2024

Catering dla pracowników a koszty podatkowe

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników może zapewnić wyżywienie w formie cateringu. Czy wydatek na catering dla pracowników może stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć takie koszty!

11 października 2024

Zakup mebli może stanowić koszt podatkowy firmy

Zakładając działalność gospodarczą zazwyczaj konieczne jest umeblowanie miejsca, w którym działalność będzie prowadzona. W tym celu przedsiębiorcy kupują meble. Zakup mebli może stanowić koszt firmowy. Zobacz jak prawidłowo ująć zakup mebli w kosztach!

11 października 2024

Koszty prowadzenia działalności we własnym mieszkaniu w 2024 roku

Przedsiębiorcy w Polsce często decydują się na prowadzenie działalności w wynajmowanym lokalu lub własnym mieszkaniu. Dowiedz się, czy koszty prowadzenia działalności we własnym mieszkaniu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu i ujęte w KPiR!

11 października 2024

Zawieszenie wykonywania działalności a koszty uzyskania przychodu

Czy wiesz na jaki okres można zawiesić działalność oraz jakie czynności mogą być wykonywane w tym czasie przez przedsiębiorcę? Sprawdź, czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wyklucza ujmowanie wydatków w kosztach podatkowych!

11 października 2024

Odnaleziona faktura kosztowa - czy można ją zaksięgować?

W toku prowadzenia działalności w natłoku obowiązków może zdarzyć się, że przedsiębiorca zapomni zaksięgować fakturę. Czy odnaleziona faktura kosztowa może zostać zaksięgowana w kolejnych okresach? Jak to zrobić na gruncie VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!

11 października 2024

Urlop wychowawczy – cofnięcie wniosku o obniżenie wymiaru etatu

Jakie posiada prawa pracownik powracający z urlopu wychowawczego? Czy można wnioskować o obniżenie etatu po urlopie wychowawczym? Czy cofnięcie wniosku o obniżenie wymiaru etatu jest możliwe? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

11 października 2024

Rekompensata za opóźnienie w płatności – nowe orzeczenie TSUE

Rekompensata za opóźnienie w płatności została omówiona w kontekście wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. w sprawie C-279/23. Wyrok ten ma wpływ na zasady jej przyznawania oraz na praktyczne konsekwencje, jakie wynikają z opóźnień w płatnościach. Sprawdź!

11 października 2024

Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta – co zrobić?

Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta może prowadzić do komplikacji w rozliczeniach podatkowych i finansowych. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, aby uniknąć problemów i skutecznie rozwiązać spór z kontrahentem. Przeczytaj i sprawdź!

11 października 2024

Redukcja etatów – o czym powinien pamiętać pracodawca?

W razie planowania zmniejszenia zatrudnienia jest kilka czynników, o których powinien pamiętać pracodawca. Istotna jest znajomość regulacji dotyczących zwolnień grupowych. Dowiedz się, o czym powinien pamiętać pracodawca, gdy nastąpi redukcja etatów!

11 października 2024

Zwrot otrzymanej dotacji a skutki podatkowe

Istnieją przypadki, w których podatnik jest zobowiązany, aby wykonać zwrot otrzymanej dotacji. Czynność ta generuje konsekwencje podatkowe. Jakie zatem są podatkowe konsekwencje otrzymania dotacji na zakup środka trwałego? Przeczytaj!

11 października 2024

Kara umowna w walucie obcej w księgach rachunkowych - ewidencja

Zabezpieczeniem interesów przedsiębiorcy w zakresie niewywiązania się z warunków umowy czy należytego jej wykonania może być kara umowna. Czy wiesz, jak zaewidencjonować karę umowną w walucie obcej w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy na przykładzie!

11 października 2024

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby. Przedsiębiorca sam musi zdecydować czy chce pod nie podlegać. Czy warto opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe? Przeczytaj i dowiedz się!

11 października 2024

Korekta deklaracji DRA a kontrola ZUS

Zachowywanie przez płatnika należytej staranności w przygotowywaniu deklaracji ZUS DRA i ich korekt ogranicza ryzyko wszczynania wobec niego przez ZUS. Czy nieprawidłowa korekta deklaracji DRA, skutkuje co do zasady wszczęciem kontroli? Sprawdź!

11 października 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów