Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Okres zawieszenia działalności gospodarczej nie oznacza, że w jej ramach nie będą podejmowane żadne dopuszczalne prawnie działania. Dopuszcza się wówczas podejmowanie przez przedsiębiorcę niektórych czynności. Jedną z nich jest sprzedaż środków trwałych. Powstaje jednak pytanie, czy możliwa jest sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Co ze składką zdrowotną?

Co oznacza zawieszenie działalności gospodarczej?

Okres zawieszenia działalności gospodarczej to niepodejmowanie bieżącego jej prowadzenia, co się wiąże z tym, że przedsiębiorca nie uzyskuje bieżących przychodów z tego tytułu.

Przedsiębiorca może w trakcie zawieszenia wykonywać niektóre czynności. W pewnych sytuacjach ma wręcz obowiązek ich wykonywania, np. w trakcie kontroli podatkowej, postępowania podatkowego, postępowania administracyjnego czy sądowego. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej można też zbywać składniki majątku sklasyfikowane jako środki trwałe. Co natomiast ze składnikami majątku będącymi wartościami niematerialnymi i prawnymi?

Czym są wartości niematerialne i prawne?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 Ustawy o rachunkowości, jeżeli mowa o wartościach niematerialnych i prawnych, to należy przez nie rozumieć składniki majątku zaliczane do aktywów trwałych, które:

  • zostały nabyte przez jednostkę;
  • nadają się do gospodarczego wykorzystania;
  • użytkowane są w działalności jednostki przez przewidywany okres ekonomicznej użyteczności dłuższy niż rok;
  • przeznaczone są do używania na potrzeby jednostki;
  • mogą być oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Do wartości niematerialnych i prawnych prawodawca zalicza:

  • autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje;
  • prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych;
  • know-how;
  • nabytą wartość firmy;
  • koszty zakończonych prac rozwojowych.

Niezwykle ważnym aspektem jest rozpoznanie, czy podatnik ma do czynienia z wartościami niematerialnymi i prawnymi, czy jednak ze środkami trwałymi. Wspomina o tym Krajowy Standard Rachunkowości nr 11. Istotne jest powiązanie jednego składnika majątku (tzw. niesamodzielnie funkcjonującej wartości niematerialnej i prawnej) ze środkiem trwałym.

Jeżeli wartość niematerialna i prawna jest przypisana do określonego środka trwałego, wówczas powiększa jego wartość początkową, a zatem nie występuje ona samodzielnie. Nie jest też wykazywana odrębnie w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Niemniej występują też wyjątki.

Zgodnie z punktem 4.5 oraz 4.6 Uchwały nr 4/2017 Komitetu Standardów Rachunkowości z 3 kwietnia 2017 roku w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe” środek trwały stanowią także rzeczowe prawa majątkowe, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, takie jak: prawo wieczystego użytkowania gruntu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Nie zalicza się jednak do środków trwałych takich rzeczowych praw majątkowych jak: służebność przesyłu, służebność gruntowa, służebności osobiste, hipoteka, zastaw oraz użytkowanie.

Nie uznaje się za środek trwały rzeczowych składników aktywów, które pełnią jedynie funkcję nośnika dla wartości niematerialnych i prawnych.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności?

Na mocy art. 25 Ustawy z dnia 6 marca 2018 roku – Prawo przedsiębiorców (zwanej dalej ustawą – Prawo przedsiębiorców) w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Niemniej w czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca:

  • może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywać zawarte wcześniej umowy;
  • może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  • może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
  • może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej pomimo wielu zwolnień w kwestii VAT czy podatku dochodowego przedsiębiorca posiada jednak pewne obowiązki:

  1. złożenia JPK_V7X i zapłacenia należnego podatku VAT, jeżeli nastąpi sprzedaż w okresie zawieszenia albo korekta podatku VAT za ten okres pomimo zwolnienia z obowiązku składania JPK_V7X oraz płatności podatku VAT;
  2. złożenia zeznania rocznego za ten rok podatkowy za okres zawieszenia działalności, nawet jeżeli okres ten trwał cały rok podatkowy;
  3. uregulowania zaliczek na podatek dochodowy i rocznego podatku dochodowego, jeżeli wystąpił;
  4. złożenia zeznanie rocznego PIT i uregulowania rocznego podatku dochodowego, jeżeli wystąpił;
  5. stosowania ulgi na złe długi, jeżeli jest dłużnikiem.

Powyżej skupiono uwagę na prawach i obowiązkach przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej w ogólnym zarysie oraz na płaszczyznach podatku dochodowego i VAT. Co natomiast w kwestii składek ZUS i innych zwolnień?

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej brak obowiązków względem ZUS-u, ale nie tylko

W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie musi realizować wielu obowiązków, m.in.:

  • składać deklaracji ZUS;
  • płacić składek ZUS;
  • składać do urzędu skarbowego ewidencji i deklaracji JPK_V7X (oczywiście może dobrowolnie ją składać np. dla celów odliczania VAT od ponoszonych kosztów stałych w okresie zawieszenia działalności);
  • płacić podatku VAT;
  • płacić zaliczek na podatek dochodowy.

W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie ma obowiązku ani składania deklaracji ZUS, ani regulowania składek ZUS.

Wyjątkiem od reguły jest roczne rozliczenie składki zdrowotnej, jeżeli przez cały okres rozliczenia tej składki (rok składkowy) działalność nie była zawieszona.

Sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności 

Zawieszając działalność gospodarczą, przedsiębiorca zobowiązuje się do nieosiągania bieżących przychodów z działalności gospodarczej.

Dopuszczalne jest natomiast wykonywanie wszelkich czynności na płaszczyźnie przychodów dotyczących:

  1. zbycia środków trwałych i wyposażenia;
  2. osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  3. wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów.

Patrząc literalnie na przepis art. 25 ustawy – Prawo przedsiębiorców, ustawodawca nie wspomina w ogóle o tym, aby można było zbywać składniki majątku, jakimi są wartości niematerialne i prawne. Wspomina tylko o środkach trwałych i wyposażeniu.

Niemniej występują przypadki, w których przedsiębiorca będzie mógł zbyć wartości niematerialne i prawne w okresie zawieszenia działalności.

Pierwszym takim przypadkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca sprzedał składnik majątku należący do wartości niematerialnych i prawnych przed rozpoczęciem okresu zawieszenia, natomiast środki ze sprzedaży wpłynęły już w okresie zawieszenia działalności. Tak wyglądająca transakcja jest dopuszczalna w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.

Kolejny przypadek dotyczy wartości niematerialnej i prawnej, której wartość początkowa opiewała na kwotę 10 000 zł albo poniżej. W takim wypadku zgodnie z art. 22d ust. 1 ustawy przedsiębiorca mógł ująć dany składnik majątku bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu bez wprowadzania go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W tej sytuacji wartość niematerialna i prawna mogła zostać sklasyfikowana jako wyposażenie, a zbycie wyposażenia, które nastąpiło w czasie zawieszenia działalności, jest dopuszczalne.

Warto przypomnieć też o tym, że podatnik jest zobligowany do właściwego zakwalifikowania nabytych składników majątku. Chodzi o kwalifikację albo do środków trwałych, albo do wartości niematerialnej i prawnej (ewentualnie do niskocennych składników majątku). Niektóre wartości niematerialne i prawne będą powiązane z konkretnym środkiem trwałym, np.:

  1. licencja na system z maszyną produkcyjną,
  2. licencja na program z konkretnym laptopem,
  3. licencja na system nawigacji z konkretnym środkiem transportu,
  4. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z konkretnym lokalem

– i w takich przypadkach ich wartość doliczana jest do wartości środka trwałego, z którym są powiązane, a ponadto nie wyodrębnia się ich w innej pozycji ewidencji środków trwałych jako wartości niematerialne i prawne.

Kolejna możliwość sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, o której warto wspomnieć, wiąże się z wcześniejszym przekwalifikowaniem danej wartości niematerialnej i prawnej w środek trwały. Składnik majątku stanowiący wartość niematerialną i prawną z pewnych racjonalnych przyczyn zostaje przekwalifikowany na środek trwały jeszcze przed dniem jego zbycia. Oczywiście musi to być działanie uzasadnione.

Ostatnim ciekawym działaniem umożliwiającym sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności jest sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w którego ramach w skład składników majątku wchodzą wartości niematerialne i prawne. Ten temat z uwagi na swoją specyfikę będzie jednak przedmiotem odrębnej publikacji.

Sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności a wpływ na składkę zdrowotną

Czas zawieszenia działalności gospodarczej to niepodleganie pod ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osoby fizycznej dokonującej tego zawieszenia. W związku z tym przedsiębiorca nie podlega pod ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz nie opłaca składek z tych tytułów.

Za okres zawieszenia działalności gospodarczej nie są więc obliczanie składki ZUS – poza miesiącami, w których trakcie dokonano zawieszenia albo wznowienia działalności.

W tym miejscu należałoby przytoczyć art. 81 ust. 2zd Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Mówi on o tym, że ilekroć w kwestii ustalania miesięcznej składki zdrowotnej oraz rocznej składki zdrowotnej mowa jest o przychodach i kosztach ich uzyskania (przychodach w przypadku ryczałtu), to nie uwzględnia się w tych przychodach i kosztach ich uzyskania przychodów osiągniętych i kosztów poniesionych w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców. Tak więc przy obliczaniu rocznej składki zdrowotnej powinny być brane pod uwagę tylko przychody i koszty, które wystąpiły poza okresem zawieszenia działalności gospodarczej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów