Ostatnie artykuły autora:
Biuro Informacji Gospodarczej - nowe zasady działania
Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) przechowuje i udostępnia informacje nie tylko o nierzetelnych dłużnikach. Gromadzi on dane o wiarygodności płatniczej podmiotów, biorących udział w obrocie gospodarczym. Jakie obowiązki informacyjne ma BIG? Sprawdź!
17 lutego 2025
Prawo do informacji – obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec konsumenta
Przepisy prawa gwarantują konsumentowi ochronę, aby zabezpieczyć jego interesy w transakcjach dokonywanych z przedsiębiorcami. W związku z tym, prawo przewiduje m.in. obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec konsumenta. Sprawdź na czym on polega!
13 lutego 2025
Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych - najważniejsze informacje
Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych muszą przestrzegać zasad określonych w Komunikacie Komisji Europejskiej oraz wyroku TSUE co wpływa na formułowanie Specyfikacji Warunków Zamówienia. Przeczytaj artykuł, zapoznaj się ze szczegółami!
7 lutego 2025
PZP- konkurs w ramach zamówień publicznych
Konkurs w ramach zamówień publicznych PZP to proces, w którym zamawiający ogłasza nagrodę za najlepszą pracę konkursową, wybraną przez sąd konkursowy, którą wykonawca przekazuje zamawiającemu. Przeczytaj artykuł oraz sprawdź szczegóły konkursu.
5 lutego 2025
VIDA - czym będzie VAT w erze cyfrowej?
Pakiet ViDA ma na celu uregulowanie kwestii związanych z cyfrową transformacją i zapobieganie oszustwom VAT. Jest to ważny krok w podnoszeniu konkurencyjności Unii Europejskiej. Co warto na ten temat wiedzieć? Odpowiadamy w artykule, sprawdź!
4 lutego 2025
Klauzule szerokiego parytetu – ważny wyrok w sprawie Booking
TSUE w sprawie C-264/23 analizuje klauzule szerokiego parytetu w platformach, takich jak Booking.com. Wyrok dotyczy rynku właściwego i prawa konkurencji. Czy pośrednik może blokować niższe ceny? Sprawdź szczegóły w artykule!
31 stycznia 2025
Działalność regulowana – jak ją założyć i jakie ograniczenia występują?
Działalność regulowana to taki rodzaj działalności gospodarczej, który ze względu na przedmiot wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo specjalnego wpisu do rejestru. Jak założyć działalność regulowaną i jakim ograniczeniom ona podlega? Sprawdź!
29 stycznia 2025
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta – co zrobić?
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta może prowadzić do komplikacji w rozliczeniach podatkowych i finansowych. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, aby uniknąć problemów i skutecznie rozwiązać spór z kontrahentem. Przeczytaj i sprawdź!
29 stycznia 2025
Czy przelew dla syna to zawsze darowizna?
Przez darowiznę można zrozumieć bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Dowiedz się, czy przelew dla syna to za każdym razem darowizna i w jakich przypadkach może on być zwolniony z podatku. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 stycznia 2025
Odpowiedzialność platform internetowych za treści udostępniane przez ich użytkowników
Odpowiedzialność platform internetowych za treści udostępniane przez użytkowników wiąże się z regulacjami dotyczącymi nadzoru nad publikowanymi materiałami. Czy potrzebna jest zgoda na udostępnienie utworu? Sprawdź w artykule!
24 stycznia 2025
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów