Ostatnie artykuły autora:
Ulga na złe długi u wierzyciela i dłużnika po zmianach SLIM VAT 2
W przypadku nieopłacenia należności z tytułu dokonanej transakcji na gruncie podatku VAT powstają konsekwencje zarówno po stronie wierzyciela, jak i dłużnika. Powstaje wówczas tzw. ulga na złe długi. Sprawdź, na czym polega i jak z niej skorzystać!
28 stycznia 2025
Pomoc de minimis w 2025 roku - limit zwiększony! - sprawdź, czy i ile możesz dostać?
Pomoc de minimis to forma wsparcia publicznego. Kto może z niej skorzystać i jaki zakres środków unijnych obejmuje? Sprawdź, w jakich przypadkach przysługuje jednorazowa amortyzacja oraz możliwość umorzenia pomocy de minimis w 2025 roku!
20 stycznia 2025
Faktura korygująca - zasady rozliczania korekty in plus, in minus
Faktura korygująca to dokument wystawiany w przypadku popełnienia błędu lub dokonania zmian na fakturze, który może powodować zwiększenie bądź zmniejszenie podstawy opodatkowania. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wystawić fakturę korygującą sprzedaż!
9 stycznia 2025
WDT – Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów w 2024 roku
Przedsiębiorco chciałbyś poszerzyć swój rynek zbytu o rynki krajów europejskich? Czy wiesz, kiedy występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów? Sprawdź, jakich warunków formalnych należy dopełnić przy WDT w 2024 roku! Szczegóły omawiamy w artykule!
7 stycznia 2025
Ryczałt 2025 - stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Jedną z uproszczonych form rozliczeń z urzędem skarbowym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności. Dowiedz się, jakie są dostępne stawki ryczałtu w 2025 roku! Sprawdź w artykule!
19 grudnia 2024
Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna przedsiębiorcy
Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna ta zależność budzi wiele wątpliwości wśród osób prowadzących działalność. W artykule przeanalizujemy, czy sprzedając pojazd przychód uwzględniany jest przy ustalaniu podstawy wyliczenia składki! Sprawdź!
11 grudnia 2024
VAT 26 - wzór ze szczegółowym omówieniem
W celu odliczania 100% VAT od wydatków związanych z pojazdem w wielu przypadkach konieczne jest złożenie VAT 26. Zobacz, w jakich sytuacjach należy go złożyć. Dowiedz się, jak wypełnić formularz VAT 26, i pobierz darmowy wzór w formacie PDF!
5 grudnia 2024
Paragon bez NIP – czy można zaksięgować?
Żeby ująć wydatki udokumentowane paragonem, musi on spełniać warunki, w tym posiadać numer NIP, ale zdarzają się sytuacje gdy paragon został wystawiony bez NIP. Paragon bez NIP – jak zaksięgować taki wydatek oraz czy można odliczyć VAT? Sprawdź!
16 września 2024
Faktura korygująca – księgowanie na przykładzie
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często otrzymują lub wystawiają faktury korygujące. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób powinna być prawidłowo zaksięgowana faktura korygująca po stronie nabywcy i sprzedawcy.
11 września 2024
Brak faktury WNT a odliczenie VAT - czy jest możliwe?
Podatnik dokonujący WNT może napotkać problem z otrzymaniem faktury za zakup, jednak nie zwalnia go to z obowiązku rozliczenia transakcji na gruncie VAT. Jak wygląda brak faktury WNT a odliczenie VAT w świetle zmian związanych ze SLIM VAT 3? Sprawdź!
6 września 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Umowa zlecenie 2025 - warunki pracy, zasady na umowie zlecenie
- Progi podatkowe 2025 - pierwszy i drugi próg podatkowy według skali podatkowej w Polsce
Wzory dokumentów