Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Odpoczynek dobowy i tygodniowy

Odpoczynek dobowy i tygodniowy to istotna kwestia, o której należy pamiętać przy ustalaniu grafiku danego pracownika. To pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi odpoczynek. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat odpoczynku pracownika!

29 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne wysłane pocztą - kiedy kończy się stosunek pracy?

Bywają sytuacje, kiedy pracodawca zmuszony jest przekazać wypowiedzenie pracownikowi drogą pocztową, nawet jeśli jest to zwolnienie dyscyplinarne. Jak jednak w takim wypadku określić datę zakończenia stosunku pracy? Na to pytanie odpowiadamy w artykule!

29 kwietnia 2024

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony - czy jest możliwe?

Czy umowę terminową można zakończyć wyłącznie z upływem czasu na jaki była zawarta? Czy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony może być wadliwe? Jakie są okresy wypowiedzenia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

26 kwietnia 2024

Prawo pracy

Ochrona przedemerytalna - kiedy przysługuje i ile wynosi?

Zasady ochrony przedemerytalnej reguluje Kodeks pracy. Przed czym chroni ochrona przedemerytalna? Kiedy należy wręczyć wypowiedzenie umowy pracownikowi, aby nie narazić się na konsekwencje nie objęcia ochroną przedemerytalną? Przeczytaj i dowiedz się!

25 kwietnia 2024

Prawo pracy

Stażysta z PUP - jak zatrudnić stażystę?

Przedsiębiorca ma prawo wystąpić do urzędu pracy o przysłanie stażysty do pracy. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Kto może ubiegać się o stażystę? Jakie warunki należy spełnić? Jakie prawa ma stażysta z PUP? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. Sprawdź!

24 kwietnia 2024

Prawo pracy

Kto może otrzymać dodatek funkcyjny?

Wypłata dodatkowych składników wynagrodzenia w głównej mierze zależy od woli pracodawcy. Na jakich zasadach można wyprowadzić w zakładzie pracy dodatek funkcyjny? Którzy z pracowników mogą go otrzymać i jakie przepisy regulują tę kwestię? Dowiedz się!

24 kwietnia 2024

Prawo pracy

Restrukturyzacja firmy a listy płac i DRA

Prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, natomiast receptą na jego pokonanie może być postępowanie restrukturyzacyjne. W jaki sposób restrukturyzacja firmy wpływa na obowiązek składania deklaracji rozliczeniowej DRA i listę płac, wyjaśni nasz artykuł.

24 kwietnia 2024

Prawo pracy

Praca tymczasowa - co to jest i jakie są jej zasady?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych staje się coraz bardziej popularne. Na czym polega praca tymczasowa i jakie są jej ograniczenia? Jakie obowiązki ma pracodawca użytkownik? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

23 kwietnia 2024

Prawo pracy

PIT-4R - jak go wypełnić w 2024 by nie popełnić błędów?

Jeśli zatrudniasz pracowników, koniecznie jest wypełnianie deklaracji PIT-4R. Czy wiesz jak wypełnić PIT-4R i do kiedy należy złożyć deklarację? Przeczytaj koniecznie nasz szczegółowy opis odnośnie wypełniania deklaracji PIT-4R i nie popełniaj błędów!

22 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zmiana płci pracownika – formalności po stronie pracodawcy

Jeżeli pracownik chce zmienić swoje imię i nazwisko w dokumentach pracodawca może być zobowiązany do zaktualizowania danych w swoich systemach. Jakie jeszcze obowiązki ma pracodawca w przypadku kiedy nastąpi zmiana płci pracownika? Dowiedz się więcej!

19 kwietnia 2024

Prawo pracy

50% koszty uzyskania przychodu w branży IT

W jaki sposób branża IT może korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu na podstawie obowiązujących przepisów i interpretacji organów podatkowych? Dowiedz się kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodu!

25 kwietnia 2024

Prawo pracy

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku - wzór z omówieniem

Czym jest wizerunek? Jakich danych może żądać pracodawca od zatrudnionych osób? Co powinno zawierać oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku? Przeczytaj artykuł i pobierz darmowy wzór oświadczenia w formacie PDF lub DOCX!

18 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zróżnicowany termin wypłaty dla poszczególnych grup zatrudnionych

Pracownicy oczekują nie tylko terminowej wypłaty, ale i pewności co do jej realizacji. Termin wypłaty wynagrodzenia musi nastąpić zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (kp) określającymi w tym zakresie dość szczegółowe wymagania. Sprawdź!

18 kwietnia 2024

Prawo pracy

Wstępne badanie lekarskie a podpisanie umowy przed podjęciem pracy

Chcąc zatrudnić nowego pracownika, po stronie pracodawcy powstaje obowiązek wysłania takiej osoby na obligatoryjne wstępne badanie lekarskie. Kiedy należy wysłać pracownika na takie badania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 kwietnia 2024

Prawo pracy

Przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego - czy obowiązują w 2024?

Nowe przepisy Kodeksu pracy związane są z wdrożeniem unijnych dyrektyw. Przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego nie są oczywiste. Co się zmieniło? Jak wyglądają przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego? Przeczytaj ten artykuł!

17 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów