0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie miesiąca a wypłata wynagrodzenia

Wypłata wynagrodzenia jest jednym z wielu obowiązków pracodawcy. Jak prawidłowo wyliczy wynagrodzenie pracownika, jeśli zakończenie umowy o pracę odbywa się w trakcie miesiąca? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

19 sierpnia 2024

Prawo pracy

Dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń - jak się przygotować?

Dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń to unijne prawo, które ma na celu wyeliminowanie różnic w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami za tę samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak się do niej przygotować.

19 sierpnia 2024

Prawo pracy

Sprostowanie świadectwa pracy - kiedy można wnioskować?

Szczegółową treść, sposoby i tryby wydawania, prostowania i uzupełniania świadectwa pracy ustalono w Rozporządzeniu Ministra Rodziny w sprawie świadectwa pracy. Przeczytaj i dowiedz się kiedy pracownik może wnioskować o sprostowanie świadectwa pracy!

16 sierpnia 2024

Prawo pracy

Uznanie umowy B2B za umowę o pracę – jakie konsekwencje się z tym wiążą?

Czym jest umowa B2B a czym charakteryzuje się praca na etacie? Kiedy może dojść do uznania umowy B2B za pracę na etacie? Jakie niesie ze sobą konsekwencje uznanie umowy B2B za umowę o pracę? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

14 sierpnia 2024

Prawo pracy

Do kiedy wydać świadectwo pracy? (cz. 1)

Powszechne jest przekonanie, że pracodawca ma 7 dni od ustania zatrudnienia, aby wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co mówią obecnie obowiązujące przepisy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do kiedy należy wydać świadectwo pracy!

14 sierpnia 2024

Prawo pracy

Kary porządkowe dla młodocianego – jakie i kiedy można stosować?

Kary porządkowe służą dyscyplinowaniu pracowników, którzy dopuszczają się naruszeń w firmie. Czy w związku z tym możliwe jest ukaranie młodocianego pracownika? Sprawdź, kiedy można stosować kary porządkowe dla młodocianego.

14 sierpnia 2024

Prawo pracy

Umowa zlecenie a umowa o dzieło — różnice

Umowa zlecenie a umowa o dzieło — choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, to różnią się pod wieloma istotnymi względami, które mają wpływ na prawa i obowiązki obu stron. Przeczytaj ten artykuł i poznaj zarówno podobieństwa jak i różnice!

14 sierpnia 2024

Prawo pracy

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę 2024 r.- jak go ustalić?

Jak wskazują przepisy kodeksu pracy, termin wypłaty wynagrodzenia musi być konkretny i stały. W praktyce określone terminy wypłaty często nie są poprawne. Chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo ustalić właściwy termin? Zachęcamy do przeczytania artykułu!

13 sierpnia 2024

Prawo pracy

Przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejną umowę - czy jest możliwe?

Urlop wypoczynkowy naliczany jest za okres proporcjonalny do okresu trwania umowy. W dniu jej zakończenia przy kontynuacji zatrudnienia możliwe będzie przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejną umowę lub wypłata ekwiwalentu. Dowiedz się więcej!

8 sierpnia 2024

Prawo pracy

Podarunek od szefa a podatek dochodowy

Otrzymywanie prezentów od pracodawcy, nawet jeśli są to podarunki okolicznościowe, może wiązać się z konsekwencjami podatkowymi. Choć często taki gest traktowany jest jako miły dodatek, warto wiedzieć kiedy podarunek od szefa może stanowić przychód.

8 sierpnia 2024

Prawo pracy

Opodatkowanie wpłat do PPK w kontekście przychodu pracownika

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i jaka jest wysokość składek opłacanych w ramach tego programu? Czy opodatkowanie wpłat do PPK jest obowiązkowe? Przeczytaj i dowiedz się kiedy powstaje przychód u pracownika z tytułu dokonanych wpłat!

7 sierpnia 2024

Prawo pracy

Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca?

Przepisy prawa pracy ściśle określają zasady jak powinno być ustalane wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca. Czy rodzaj nieobecności ma znaczenia przy pomniejszaniu wynagrodzenia? Przeczytaj i dowiedz się jak prawidłowo naliczyć wynagrodzenie!

6 sierpnia 2024

Prawo pracy

Czas pracy młodocianego a święto w sobotę

W przypadku święta przypadającego w wolną sobotę zazwyczaj zachodzi konieczność udzielenia pracownikowi dodatkowego dnia wolnego. Czy czas pracy młodocianego również może zastosować dzień wolny za święto przypadające w wolną sobotę? Sprawdź!

5 sierpnia 2024

Prawo pracy

Jakie są obowiązki związane ze zwolnieniem młodocianego?

Czy ze względu na specyfikę zatrudniania osób niepełnoletnich proces zwalniania młodocianego regulują szczególne zapisy? Na co należy zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie są obowiązki związane ze zwolnieniem młodocianego?

2 sierpnia 2024

Prawo pracy

Różne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie

Pracownik może być nieobecny w danym miesiącu nie tylko z jednej przyczyny, ale z całkiem odmiennych względów. Jak rozliczyć wynagrodzenie, kiedy występują różne nieobecności w trakcie miesiąca? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

31 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów