Prawo pracy
Różne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie
Pracownik może być nieobecny w danym miesiącu nie tylko z jednej przyczyny, ale z całkiem odmiennych względów. Jak rozliczyć wynagrodzenie, kiedy występują różne nieobecności w trakcie miesiąca? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
31 lipca 2024
Jak weryfikować niekaralność pracowników?
Czy informacja o niekaralności jest wymagana przy zatrudnianiu na określonych stanowiskach? Kiedy pracodawca może pozyskiwać informację o niekaralności i jak weryfikować niekaralność pracowników? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
31 lipca 2024
Kara porządkowa bez wysłuchania pracownika
Wysłuchanie pracownika przed nałożeniem kary jest zasadą ogólną, od której można odstąpić w wyjątkowych sytuacjach. Pracodawca, który zignoruje ten wymóg, naraża się na konsekwencje. Sprawdż kiedy kara porządkowa bez wysłuchania pracownika jest możliwa!
30 lipca 2024
Podpisanie umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego — co warto wiedzieć?
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może świadczyć pracy, a co za tym idzie zarabiać na swoje utrzymanie. Czy podpisanie umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego jest jednak możliwe? Sprawdź i dowiedz się więcej już teraz!
30 lipca 2024
Polityka antymobbingowa w zakładzie pracy
Polityka antymobbingowa jest wdrażana w zakładach pracy w celu ochrony pracowników przed mobbingiem. Mobbing jest wrogim i nieetycznym zachowaniem w zakładzie pracy w stosunku do pracownika. Czy pracodawca ma obowiązek wdrażać politykę antymobbingową?
30 lipca 2024
Gromadzenie danych o sytuacji socjalnej w celu przyznania świadczenia z ZFŚS
Korzystanie z działalności socjalnej jest związane z wykazaniem przez pracownika, że znalazł się w trudnej sytuacji. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest gromadzenie danych o sytuacji socjalnej pracownika. Sprawdź, jak prawidłowo realizować te działania?
29 lipca 2024
Kary zastosowane w umowie zleceniu w praktyce
Zawierając umowę zlecenie, wielu przedsiębiorców zastanawia się jak zabezpieczyć swoje interesy. Kary zastosowane w umowie zleceniu mogą być odpowiedzią na obawy pracodawców. Zobacz, jakie zapisy można wprowadzić do umowy zlecenie. Przeczytaj!
26 lipca 2024
Monitoring komputerowy w miejscu pracy
Zastanawiasz się nad monitoringiem aktywności pracowników w swojej firmie? Jakie wymogi powinien spełniać monitoring komputerowy w miejscu pracy? jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Sprawdź, jak go wdrożyć w swojej organizacji!
26 lipca 2024
Czy zastosowanie ulgi dla młodych w umowie sponsoringu jest możliwe?
W przypadku nieukończenia 26 roku życia można korzystać ze zwolnienia z PIT od dochodów osiągniętych z konkretnych tytułów. Jakie warunki należy spełnić, aby zastosowanie ulgi dla młodych w umowie sponsoringu było możliwe? Przeczytaj i sprawdź!
25 lipca 2024
Czy badania lekarskie są obowiązkowe przy każdej działalności gospodarczej?
Kto, zgodnie z przepisami, zobowiązany jest przechodzić badania lekarskie? kto jest zwolniony z tego obowiązku? Czy przedsiębiorcy podlegają obowiązkowym badaniom? Przeczytaj artykuł i dowiedź się czy badania lekarskie są obowiązkowe dla przedsiębiorców!
24 lipca 2024
Ochrona małoletnich i zmiany w obowiązku pozyskiwania danych przez pracodawcę
Szczególne środki ochrony przeciwdziałające zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i szczególne środki ochrony małoletnich zostały określone w odrębnej ustawie. Jak wygląda ochrona małoletnich według nowych przepisów? Sprawdź!
24 lipca 2024
Umowa zlecenie na czas nieokreślony – czy jest zgodna z przepisami?
Umowa zlecenie to popularny sposób zatrudnienia pracowników. Czym się charakteryzuje? Czy zgodna z przepisami kodeksu cywilnego jest umowa zlecenie na czas nieokreślony? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!
23 lipca 2024
Zmniejszenie wymiaru etatu - konsekwencje
Zmniejszenie wymiaru etatu może zostać wprowadzone na mocy porozumienia stron lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Zmiana wymiaru etatu wywołuje dodatkowe obowiązki spoczywające na pracodawcy. Sprawdź, jakie zmiany należy wprowadzić!
19 lipca 2024
50% koszty uzyskania przychodów - ryzykowne praktyki pracodawców
Co do zasady 50% koszty uzyskania przychodów powinien rozliczyć pracodawca. Jednak coraz popularniejsza wśród pracodawców staje się praktyka przerzucania obowiązków z rozliczeniem 50% kosztów uzyskania przychodów na pracowników. Sprawdź więcej!
19 lipca 2024
Nieprzerwany odpoczynek przy pracy zmianowej
Nieprzerwany odpoczynek jest prawem każdego pracownika, które jest zagwarantowane w kodeksie pracy. Czy istnieją wyjątki od tego prawa? Czy wiesz, jaką długość odpoczynku wymusza praca zmianowa? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!
19 lipca 2024