0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy z powodu krytyki pracodawcy - najważniejsze informacje

Młodzi ludzie chcą mieć prawo do czasu wolnego i pracować za godziwe wynagrodzenie. Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownicy krytykują pracodawcę. Wyjaśniamy, jakie konsekwencje niesie za sobą dyscyplinarne rozwiązanie umowy z powodu krytyki pracodawcy!

11 kwietnia 2023

Prawo pracy

Korekta wynagrodzenia a wpłata na PPK

Wpłaty PPK utrudniają korygowanie wynagrodzeń. Jak wygląda korekta wynagrodzenia a wpłata na PPK? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat korygowania list płac oraz jak skorygować naliczenia jeśli pracownik zrezygnuje z PPK! Sprawdź to!

11 kwietnia 2023

Prawo pracy

Wynagrodzenie minimalne a zasiłek chorobowy pracownika młodocianego

Kim jest pracownik młodociany? Ile wynoszą kwoty składek na jego ubezpieczenie społeczne? Czy zasiłek chorobowy pracownika młodocianego ma wpływ na jego wynagrodzenie minimalne? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

11 kwietnia 2023

Prawo pracy

Możliwe roszczenia pracownika po zawarciu porozumienia stron

Możliwości roszczenia pracownika po zawarciu porozumienia stron w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, są ograniczone, co odpowiada maksymie, że chcącemu nie dzieje się krzywda. Sprawdź, kiedy rozwiązanie umowy za porozumieniem uznaje się za nieważne!

7 kwietnia 2023

Prawo pracy

Świadectwo pracy w formie elektronicznej

Oświadczenie złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Czy świadectwo pracy w formie elektronicznej również jest dopuszczalne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat świadectwa pracy!

7 kwietnia 2023

Prawo pracy

Wyliczanie wynagrodzeń zleceniobiorców po zmianach w 2023 roku

Od początku 2023 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które wpłyną na wyliczanie wynagrodzeń w przypadku umów zlecenia i umów o dzieło. Jak zmieniło się wyliczanie wynagrodzeń zleceniobiorców? O tym piszemy w poniższym artykule!

7 kwietnia 2023

Prawo pracy

Pracownik objęty ochroną przedemerytalną a przeciwwskazania do pracy

Pracodawca ma obowiązek poddawać pracowników kontrolnym lub okresowym badaniom lekarskim. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik objęty ochroną przedemerytalną posiada przeciwwskazania do wykonywania dotychczasowej pracy? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zasady przyznawania i obliczania diety za podróż służbową pracownika

Obowiązkiem pracodawcy, który wysyła pracownika w podróż służbową jest zwrot kosztów, jakie poniósł pracownik. Rozliczenie kosztów podróży powinno nastąpić na wniosek pracownika. W artykule przedstawiamy, jak naliczyć diety za podróż służbową pracownika!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Okres rozliczeniowy przy nadgodzinach - podstawa prawna

Aby firma zatrudniająca pracowników mogła sprawnie funkcjonować, należy we właściwy sposób określić normy czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe. Dowiedz się czytając nasz artykuł poniżej, jak wygląda okres rozliczeniowy przy nadgodzinach pracownika!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Informowanie pracowników o zmianach kadrowo-płacowych - czy jest obowiązkowe?

W celu zapewnienia pracownikom pełnego korzystania z ich uprawnień, pracodawcy mają obowiązek informowania o istotnych warunkach dotyczących ich zatrudnienia. Zatem czy informowanie pracowników o zmianach kadrowo-płacowych jest obowiązkowe? O tym poniżej!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia

Kodeks pracy wymienia trzy kategorie przewinień, na podstawie których pracodawca może zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym. Czy po ich spełnieniu zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia jest możliwe? Przeczytaj więcej na ten temat!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zatrudnienie równoległe na pełny etat i jego część

Według prawa pracownik ma prawo do zawierania dodatkowych umów o pracę, jeśli wykonywane obowiązki nie pokrywają się z obowiązkami pierwszej i rodzajem pracy. Jak interpretować zatrudnienie równoległe na pełny etat i jego część? Przeczytaj i dowiedz się!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zakaz afiszowania się z religią w orzeczeniu TSUE

Kwestie dotyczące wyznawanej religii były wiele razy przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy wiesz czego dotyczy zakaz afiszowania się z religią? Sprawdź jakie są ograniczenia co do uzewnętrznienia wyznawanej religii!

5 kwietnia 2023

Prawo pracy

Podejmowanie decyzji w zakresie prawa pracy w spółce a orzecznictwo Sądu Najwyższego

Poglądy w prawie pracy i orzecznictwie Sądu Najwyższego akcentują potrzebę pewności obrotu w sferze prawa pracy. Do zachwiania tej pewności może prowadzić m.in. podejmowanie decyzji w zakresie prawa pracy w spółce przez osoby nieupoważnione. Przeczytaj!

5 kwietnia 2023

Prawo pracy

Doba pracownicza – pojęcie, konsekwencje jej naruszania

Często w aspekcie rozliczania czasu pracy można znaleźć pojęcie doby pracowniczej. Czym ona jest? Jakie są konsekwencje jej naruszenia? Czy doba pracownicza trwa tyle samo w każdym zakładzie? W artykule poruszamy te kwestie i wyjaśniamy szczegóły!

4 kwietnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów