0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Uprawnienia PIP – o czym powinien wiedzieć pracodawca?

Co w przypadku wykrycia nielegalnego zatrudnienia podczas kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy - czy wiąże się to z postępowaniem sądowym?! Poznaj strukturę, zadania i uprawnienia PIP oraz dowiedz się, o czym powinien wiedzieć każdy pracodawca!

16 stycznia 2023

Prawo pracy

Zatrudnienie uchodźcy z Ukrainy

W dniu 12 marca 2022 roku została uchwalona ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź czy dzięki niej zatrudnienie uchodźcy z Ukrainy zostało maksymalnie uproszczone!

16 stycznia 2023

Prawo pracy

Podróż służbowa - czy pracownik ma prawo do odpoczynku?

Pracownik może zostać wysłany do odbycia podróży służbowej przez swojego pracodawcę. Czym dokładnie jest podróż służbowa? Czy jest dodatkowo płatna, ile czasu może trwać oraz kiedy pracownik ma prawo do odpoczynku po podróży służbowej? Wyjaśniamy!

16 stycznia 2023

Prawo pracy

Dodatkowe badania profilaktyczne – w jakiej sytuacji pracodawca może skierować na nie pracownika?

Prawo pracy wyróżnia trzy typy badań: wstępne, okresowe i kontrolne, jednak nie doprecyzowuje pojęcia dodatkowych badań profilaktycznych. Czym są dodatkowe badania profilaktyczne? Czy w określonych sytuacjach pracodawca może skierować na nie pracownika?

12 stycznia 2023

Prawo pracy

Czy napiwki powinny znaleźć się na liście płac?

Kwestia napiwków co do ich kwalifikacji prawnej względem uznania ich za składnik płacowy jest dość niejasna. Czy zatem napiwki powinny zostać umieszczone na liście płac? Rozpatrzmy taką sytuację na przykładzie wyroku Sądu Najwyższego!

10 stycznia 2023

Prawo pracy

Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców 2023

Już nie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców będzie dominującym aktem prawnym w zakresie pracy obcokrajowców. W artykule szczegóły nadchodzących zmian!

10 stycznia 2023

Prawo pracy

Zatrudnienie Ukraińca na podstawie oświadczenia

Coraz więcej obywateli Ukrainy podejmuje się zatrudnienia w Polsce. Zatrudnienie Ukraińca wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Jak dokonać powierzenia pracy cudzoziemcowi? Dowiedz się z naszego artykułu!

9 stycznia 2023

Prawo pracy

Umowa o pracę na okres próbny - ile razy można zawrzeć z pracownikiem?

Umowa o pracę na okres próbny to częste rozwiązanie przy zatrudnianiu nowego pracownika. Taka umowa ma za zadanie pomóc przedsiębiorcy w decyzji co do nowo zatrudnionego i jego dalszego zatrudnienia w firmie. Ile razy można ją zawrzeć? Sprawdź!

9 stycznia 2023

Prawo pracy

Obowiązki przedsiębiorcy na czas wojny – o czym warto wiedzieć?

Wybuch wojny jest czymś, co bardzo trudno sobie wyobrazić. Sprawdźmy jednak, z czym wiąże się wojna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jakie są obowiązki przedsiębiorcy na czas wojny? Czy niewykonanie obowiązku grozi karą? Dowiedz się więcej!

5 stycznia 2023

Prawo pracy

Likwidacja stanowiska pracy – skutki dla pracodawcy

Likwidacja stanowiska pracy może być wynikiem problemów ekonomicznych pracodawcy, bądź jego reorganizacji. Jak zatem powinna wyglądać likwidacja stanowiska pracy? Jakie wówczas ma obowiązki pracodawca w związku z likwidacją stanowiska? Odpowiadamy!

4 stycznia 2023

Prawo pracy

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a nadgodziny i dodatek nocny

Jak naliczana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? Czy przy jej wyliczaniu należy wziąć pod uwagę wypłacone nadgodziny oraz dodatek nocny? Przeczytaj i dowiedz się jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego!

4 stycznia 2023

Prawo pracy

Nagrody i zapomogi dla żołnierzy niezawodowych – kiedy i jak się o nie ubiegać?

Formą zachęty do wstąpienia w szeregi wojskowe dla osób cywilnych z pewnością są nagrody i zapomogi dla żołnierzy niezawodowych. Kto i kiedy może liczyć na wypłatę nagrody czy zapomogi wyjaśniamy w niniejszym artykule!

3 stycznia 2023

Prawo pracy

Odszkodowanie od byłego pracodawcy – zwolnienie z PIT

Czy zwolnienie od podatku ma zastosowanie w sytuacji, gdy osoba fizyczna otrzymuje odszkodowanie od byłego pracodawcy za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy w ramach ugody sądowej? Ze względu na rozbieżne opinie, wyjaśniamy w artykule!

30 grudnia 2022

Prawo pracy

Czy można wręczyć wypowiedzenie zmieniające na urlopie wychowawczym?

Czy pracodawca wręczając wypowiedzenie zmieniające na urlopie wychowawczym postępuje zgodnie z prawem? Czy wtedy pracownik nie podlega szczególnej ochronie? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się co na ten temat mówi Kodeks pracy!

30 grudnia 2022

Prawo pracy

Prawidłowe wydatkowanie środków z ZFŚS

Obligatoryjny fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej jak prawidłowo wydatkować środki z ZFŚS!

29 grudnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów