0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo do dnia wolnego za święto - czy przysługuje pracownikowi niepełnoetatowemu oraz młodocianemu?

Zgodnie z przepisami każdy pracownik ma prawo do dnia wolnego za święto wypadające w sobotę lub inny dzień wolny. Czy dotyczy to także pracowników niepełnoetatowych oraz młodocianych? Przeczytaj w artykule!

12 kwietnia 2024

Prawo pracy

Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy - zasady obliczania w 2024 roku

Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy oblicza się według określonych prawem pracy zasad. Coroczne zmiany w ekwiwalencie urlopowym i płacy minimalnej wpływają na obliczanie należności pracowniczych. Jak to wygląda w 2024 roku? Sprawdź!

11 kwietnia 2024

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy na czas nieokreślony - jak formalnie się odbywa?

Mylne jest przekonanie, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony nie może zostać zwolniony z pracy. Jak odbywa się rozwiązanie umowy na czas nieokreślony? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj rozwiązanie.

10 kwietnia 2024

Prawo pracy

Umowa zlecenie i o pracę a PPK

PPK obejmują zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę, jak i zlecenie. Czy wpłaty do PPK powinny być naliczane i pobierane od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu każdej umowy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat: umowa zlecenie i o pracę a PPK.

9 kwietnia 2024

Prawo pracy

Choroba pracownika podczas dnia wolnego za pracę w niedzielę i święta

Kodeks pracy przyznaje pracownikom prawo do dni wolnych od pracy w niedziele i święta. W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę w weekend może otrzymać dzień wolny w tygodniu. Jak jest rozliczana choroba pracownika w dniu wolnym? Sprawdź czytając artykuł!

9 kwietnia 2024

Prawo pracy

Przejęcie zakładu pracy - kto odpowiada za zobowiązania wobec pracowników?

Czy przejęcie zakładu pracy wiąże się z tym, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy? Sprawdź, kto odpowiada w takiej sytuacji za zobowiązania wobec pracowników!

8 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zasady zatrudniania na umowy cywilnoprawne

Umowy cywilnoprawne charakteryzują się innymi zasadami zawierania niż umowa o pracę. Dokładne zasady regulowane są przepisami Kodeksu cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat umów cywilnoprawnych!

5 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zakłady aktywności zawodowej mają mieć łatwiej

Zakłady aktywności zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki, które zapewniają zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Sprawdź artykuł i dowiedz się, kto może je tworzyć i jak wygląda kwestia dofinansowania kosztów utrzymania zakładu.

5 kwietnia 2024

Prawo pracy

Umowa na okres próbny: zapis o okresie zatrudnienia w kolejnej umowie – jak bardzo jest wiążący w praktyce?

Umowa na okres próbny bywa pierwszą jaka jest zawierana. Zapisy w umowie na okres próbny określające planowany okres zatrudnienia w kolejnej umowie pełnią ważną funkcję informacyjną i deklaracyjną. Stanowią one punkt odniesienia dla dalszych negocjacji.

4 kwietnia 2024

Prawo pracy

Warunki dokształcania w umowie szkoleniowej

Jeżeli pracodawca zdecyduje się wysłać pracownika na szkolenie, to warto zawrzeć odrębną umowę w tej sprawie. Jak zatem właściwie określić warunki dokształcania w umowie szkoleniowej? Wyjaśniamy w artykule.

2 kwietnia 2024

Prawo pracy

System równoważnego czasu pracy - jak rozliczyć nadgodziny?

System równoważnego czasu pracy umożliwia świadczenie pracy w różnych wymiarach. Wiąże się to z pewnymi komplikacjami w zakresie rozliczania pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

29 marca 2024

Prawo pracy

Praca w nadgodzinach - wszystko co należy wiedzieć

Za nadgodziny pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek do wynagrodzenia. Praca w nadgodzinach jest dopuszczalna m.in. w razie szczególnych potrzeb pracodawcy. Dowiedz się, kto nie może pracować w nadgodzinach i komu nie przysługuje rekompensata!

28 marca 2024

Prawo pracy

Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę – czym się różnią?

Umowę o pracę można rozwiązać m.in. na mocy porozumienia stron lub z upływem czasu, na który była zawarta. Czym różni się rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę? Czy wymagane jest oświadczenia woli obu stron? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

28 marca 2024

Prawo pracy

Korekta listy płac - kiedy i jak ją sporządzić?

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego po czasie czy też omyłkowe wypłacenie zbyt niskiego wynagrodzenia skutkuje koniecznością skorygowania listy płac. Kiedy korekta listy płac jest konieczna? Pracodawco, sprawdź, jak ją sporządzić!

28 marca 2024

Prawo pracy

Praca na część etatu? Sprawdź, jakie masz uprawnienia!

Praca na część etatu wiąże się nie tylko z niższym dobowym czasem pracy, ale także ze stosunkowo niższym wynagrodzeniem. Czy praca na część etatu jest dobrym rozwiązaniem? Dowiedz się, z naszego artykułu ile możesz stracić, a ile zyskać!

28 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów