0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy – kim są i co wynika z takiego statusu?

Jedną z form przeciwdziałania bezrobociu, dzięki której łatwiej o aktywizację zawodową, jest uzyskanie statusu osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Kim jest osoba posiadająca status osoby w szczególnej sytuacji? Co daje ten status? Wyjaśniamy!

27 stycznia 2023

Prawo pracy

Przedłużenie umowy do dnia porodu w kontekście limitów umów na czas określony

Czy umowa o pracę zawarta na czas określony z kobietą w ciąży będzie przedłużona do dnia porodu i czy przekształci się w umowę na czas nieokreślony? Przeczytaj i sprawdź, jak przedłużenie umowy do dnia porodu wpływa na limit umów na czas określony!

27 stycznia 2023

Prawo pracy

Jak i z jakim wyprzedzeniem ogłaszać harmonogram czasu pracy i na jaki okres powinien być sporządzony?

Harmonogram czasu pracy sporządzany jest przez pracodawcę, a następnie przekazywany pracownikowi, tak by ten mógł się z nim zapoznać. Z jakim wyprzedzeniem oraz na jaki okres pracodawca powinien przygotować harmonogram czasu pracy? Wyjaśniamy!

26 stycznia 2023

Prawo pracy

Kto nie może pracować w nadgodzinach - jak regulują to przepisy?

Przepisy prawa ograniczają w pewnym stopniu możliwość powierzenia pracy w nadgodzinach. Kiedy dopuszczalna jest praca w godzinach nadliczbowych? Czy funkcjonują pewne ograniczenia w tym zakresie? Kto nie może pracować w nadgodzinach? Dowiedz się!

26 stycznia 2023

Prawo pracy

Czas pracy kadry kierowniczej a dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny

Pracownikowi, który wykonywał swoją pracę ponad obowiązujące go godziny pracy, pracodawca powinien naliczyć dodatkowe wynagrodzenie lub udzielić mu czasu wolnego od pracy. Czas pracy kadry kierowniczej jednak wymyka się tym przepisom? Przeczytaj!

26 stycznia 2023

Prawo pracy

Zajęcie komornicze wynagrodzenia pracownika niepełnoetatowego

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę dotyczy każdej osoby, również pracowników niepełnoetatowych. Dowiedz się, jakie są obowiązki w zakresie zajęcia komorniczego oraz jak wygląda zajęcie komornicze pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy!

25 stycznia 2023

Prawo pracy

Wysłanie części pracowników do pracy w innym państwie – czy okres rozliczeniowy wymaga wydłużenia?

Często zdarza się, że pracownik wysyłany jest do pracy w innym państwie. Czy powoduje to, że ich okres rozliczeniowy zostaje wydłużony? Czy jest to obowiązkiem pracodawcy? Czy za przedłużenie okresu rozliczeniowego należy się dodatkowe wynagrodzenie?

24 stycznia 2023

Prawo pracy

Kogo obejmuje zakaz pracy w nadgodzinach?

Pracownicy powinni stosować się do poleceń pracodawcy, lecz występuje kilka wyjątków, które pracodawca powinien respektować. Kiedy praca w nadgodzinach jest dopuszczalna? Kiedy pracownika obejmuje zakaz pracy w nadgodzinach? Odpowiadamy w artykule!

24 stycznia 2023

Prawo pracy

Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 15) - Zatrudnienie pracownika - cz. I

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami formalnymi. Zatrudnienie pracownika generuje dodatkowe obowiązki. Sprawdź, o czym należy pamiętać zatrudniając pracowników! Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

23 stycznia 2023

Prawo pracy

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika - obowiązki i korzyści

Kim jest osoba niepełnosprawna w świetle prawa? Jakie prawa i obowiązki niesie za sobą zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika? Ile wynosi dofinansowanie do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

20 stycznia 2023

Prawo pracy

Zawodowa służba wojskowa - czy powołany pracownik ma prawo do odprawy?

Terytorialna a zawodowa służba wojskowa - czym się od siebie różnią? Jakie uprawnienia i obowiązki ma pracownik powołany do służby wojskowej? Czy powołana osoba może liczyć na odprawę pracowniczą? Więcej informacji a artykule!

19 stycznia 2023

Prawo pracy

Ustawa o aktywności zawodowej – przegląd najważniejszych zmian

Według zamierzeń projektodawców ustawa o aktywności zawodowej ma zastąpić obecną ustawę z 2004 roku. Postanowienia ustawy mają skutkować zwiększeniem poziomu zatrudnienia, również w miejscach pracy wysokiej jakości. Sprawdź czego dotyczą zmiany!

18 stycznia 2023

Prawo pracy

Zezwolenie na pracę w Polsce - kiedy nie jest potrzebne?

Przepisy określające zezwolenie na pracę w Polsce przez osoby pochodzące z innych państw są dość restrykcyjne i nie należą do najprostszych. Dowiedz się, wykonywanie jakiej pracy zwalnia cudzoziemca z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w RP!

18 stycznia 2023

Prawo pracy

Jakie wyróżniamy dowody stwierdzające niezdolność do pracy?

Niezdolność do pracy z powodu choroby najczęściej powoduje absencję pracownika, która zostaje usprawiedliwiona poprzez odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Jakie istnieją dowody stwierdzające niezdolność do pracy - odpowiadamy w niniejszym artykule!

17 stycznia 2023

Prawo pracy

Uprawnienia PIP – o czym powinien wiedzieć pracodawca?

Co w przypadku wykrycia nielegalnego zatrudnienia podczas kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy - czy wiąże się to z postępowaniem sądowym?! Poznaj strukturę, zadania i uprawnienia PIP oraz dowiedz się, o czym powinien wiedzieć każdy pracodawca!

16 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów