Prawo pracy
Praca w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej – nowe zasady od 2024 roku
Od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się zasady rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Teraz praca w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej jest rekompensowana również czasem wolnym. Sprawdź!
20 marca 2024
Powrót do pracy podczas zwolnienia lekarskiego - czy to możliwe?
Pracownik, który zgodnie z orzeczeniem lekarza o czasowej niezdolności do pracy przebywa na zwolnieniu, ma możliwość powrotu do pracy przed upływem okresu zwolnienia. Sprawdź, jak powrót do pracy podczas zwolnienia lekarskiego wpływa na zasiłek chorobowy!
19 marca 2024
Składka zdrowotna w działalności nierejestrowanej - czy jest obowiązkowa?
Działalność nierejestrowana jest dobrym rozwiązaniem dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. Nie wymaga ponoszenia dużych kosztów i formalności. Czy składka zdrowotna w działalności nierejestrowanej również nie jest obowiązkowa?
19 marca 2024
Porozumienie ramowe w sprawie transgranicznej telepracy - jak korzystać?
Pandemia koronawirusa upowszechniła pracę zdalną, dając pracownikom możliwość wykonywania jej z różnych państw. To stwarza wyzwania w kwestiach ubezpieczeń społecznych. Artykuł wyjaśnia, czym jest porozumienie ramowe w sprawie transgranicznej telepracy.
15 marca 2024
Staż pracy - czym jest oraz z czego się składa?
Podstawą stażu pracy powinien być przede wszystkim okres zatrudnienia, jednak przepisy prawa pracy przewidują również inne okresy zaliczane do stażu pracy, czyli tzw. okresy zaliczalne. Sprawdź, czym jest oraz z czego się składa staż pracy?
15 marca 2024
Praca w szczególnych warunkach - czym się charakteryzuje?
Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - z jakimi uprawnieniami pracownika się wiąże? Jakie prace wymieniane są jako praca w szkodliwych warunkach? A jakie jako prace o szczególnym charakterze? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
14 marca 2024
Świadczenia z ZFŚS w kilku miejscach pracy
W wielu firmach funkcjonują Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych. Ich głównym zadaniem jest oczywiście udzielanie wsparcia materialnego pracownikom. Czy możliwe jest jednak korzystanie z ZFŚS w kilku miejscach pracy? Sprawdź!
12 marca 2024
Jak wprowadzić równoważny system czasu pracy w firmie?
W artykule 135 Kodeksu pracy został opisany równoważny system czasu pracy, który może być stosowany, jeżeli uzasadnione jest to rodzajem pracy lub jej organizacją. Czym się charakteryzuje równoważny system pracy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
11 marca 2024
Umowa o pracę - poznaj podstawowe informacje
Umowa o pracę jest czynnością prawną, która polega na złożeniu przez pracownika i pracodawcę zgodnych oświadczeń woli. Sprawdź, jaka jest definicja umowy o pracę oraz co umowa o pracę powinna zawierać! Przeczytaj więcej o rodzajach umowy o pracę!
11 marca 2024
Niedozwolone przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę
Każdy rodzaj umowy o pracę może być rozwiązany zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. W jakich warunkach dopuszczalne jest stosowanie wypowiedzenia umowy, a kiedy nie wolno tego robić? Kto musi wykazać przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę? Sprawdź!
8 marca 2024
Urlop wychowawczy a trzynastka
Trzynastka, nazywana również trzynastą pensją lub dodatkowym wynagrodzeniem rocznym. Aby ją otrzymać pracownik musi spełnić określone warunki. Artykuł urlop wychowawczy a trzynastka porusza zagadnienie uprawnień pracownika na urlopie wychowawczym.
7 marca 2024
Czy zatrudnianie po znajomości może być karalne?
Zatrudnianie po znajomości samo w sobie nie jest przestępstwem. Jednakże w niektórych sytuacjach może ono stanowić czyn zabroniony i podlegać karze na gruncie prawa karnego. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat nepotyzmu w zakładzie pracy.
6 marca 2024
Zmniejszenie etatu w wieku przedemerytalnym - czy jest możliwe?
Zmniejszenie etatu w wieku przedemerytalnym na ogólnych zasadach jest możliwe, ale wymaga spełnienia pewnych warunków. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat zmniejszenia etatu w wieku przedemerytalnym oraz na temat ochrony przedemerytalnej.
4 marca 2024
Jakie są konsekwencje niezapewnienia pracownikowi okresów odpoczynku?
Niezapewnienie pracownikowi okresów odpoczynku może mieć szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj konsekwencje niezapewnienia pracownikowi okresów odpoczynku.
29 lutego 2024
Dane biometryczne pracownika - czy pracodawca ma prawo je przetwarzać?
Przetwarzanie danych osobowych pracowników jest niezbędnym elementem każdego stosunku pracy. Już na etapie rekrutacji kandydat jest proszony o wyrażenie zgody na przetwarzanie jego danych. Jednak czy pracodawca może przetwarzać dane biometryczne? Sprawdź
28 lutego 2024