0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Obliczenie zaliczki w momencie przekroczenia pierwszego progu podatkowego

Od niedawna obowiązują nowe zasady dotyczące obliczania zaliczki na podatek w przypadku przekroczenia pierwszego progu podatkowego w trakcie miesiąca. Jak wyglądają obliczenia w świetle nowych przepisów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

14 grudnia 2022

Prawo pracy

Zbiorowe prawo pracy – nowelizacja

Zbiorowe prawo pracy jest szczególną dziedziną prawa. Czego dotyczy? Czy nowelizacja przepisów wprowadzi zmiany mające wpływ na funkcjonowanie zakładów pracy. Przeczytaj i dowiedz się czego dotyczyć będą zmiany i jak się na nie przygotować!

14 grudnia 2022

Prawo pracy

Upominki okolicznościowe pracowników a PIT i ZUS

Czy upominki okolicznościowe przekazywane przez pracodawcę pracownikowi, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy, a zatem nie podlegają z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

14 grudnia 2022

Prawo pracy

Odpowiedzialność pracodawcy za pobieranie podatku, składek i PPK

Pracodawca pełni funkcję płatnika zaliczek podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne oraz wpłat do PPK . Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za pobieranie podatku, składek i PPK? Sprawdź w artykule!

12 grudnia 2022

Prawo pracy

Wnioski i oświadczenia pracownika od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać część przepisów wprowadzonych przez tzw. Nowy Ład 2.0. Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim kwestii podatkowych. Sprawdź jakie nowe wnioski i oświadczenia pracownika będą obowiązywać i kiedy należy je składać!

8 grudnia 2022

Prawo pracy

Łączenie funkcji członka zarządu i prokurenta

W orzecznictwie i doktrynie co do zasady nie ma zgody co do dopuszczalności łączenia funkcji członka zarządu i prokurenta. Czy możliwe jest łączenie funkcji członka zarządu i prokurenta? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

7 grudnia 2022

Prawo pracy

Procedura doręczenia pism przez komornika w praktyce

Czy podwójne awizowanie pisma wywołuje skutek równoznaczny z jego doręczeniem? Czy niepodjęcie korespondencji skutkuje poza uznaniem go za doręczone? Jak wygląda procedura doręczenia pism przez komornika w praktyce? Sprawdź w naszym artykule!

6 grudnia 2022

Prawo pracy

Pracownik innego wyznania a święta w dni ustawowo wolne od pracy

Konstytucja gwarantuje każdemu człowiekowi wolność wyznania. Jednak większość dni wolnych od pracy ustawowo związana jest ze świętami katolickimi. Jak w takim przypadku pracownik innego wyznania powinien być rozliczany? Sprawdź, przeczytaj nasz artykuł!

6 grudnia 2022

Prawo pracy

Świadczenia urlopowe a wpłaty do PPK

W podstawie wymiaru wpłaty do PPK dotyczących uczestnika PPK będącego pracownikiem nie uwzględnia się kwot niestanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy świadczenie urlopowe ma wpływ na wpłaty do PPK? Przeczytaj!

5 grudnia 2022

Prawo pracy

Wynagrodzenie chorobowe po przejęciu firmy przez nowego pracodawcę

Fakt przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę może wpływać na uprawnienia pracownika dotyczące wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe po przejęciu firmy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

2 grudnia 2022

Prawo pracy

Czas pracy - jak go rozliczyć na koniec roku?

Koniec roku jest trudnym czasem dla przedsiębiorców. Wyzwaniem dla nich jest między innymi rozliczenie czasu pracy swoich pracowników. O tym, jak rozliczyć czas pracy na koniec roku, dowiesz się z artykułu. Koniecznie przeczytaj!

1 grudnia 2022

Prawo pracy

Zapłata za dzieło mimo jego niewykonania – kiedy jest to zasadne?

Tak jak po stronie przyjmującego zamówienie powstaje obowiązek wykonania określonego dzieła, tak po stronie zlecającego – zapłata wynagrodzenia. Czy zapłata za dzieło jest zawsze obowiązkowa? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat zapłaty za dzieło!

30 listopada 2022

Prawo pracy

Jak rozliczać wynagrodzenie otrzymane na podstawie umowy o zarządzanie?

Do jakich źródeł przychodu zalicza się wynagrodzenie otrzymane na podstawie umowy o zarządzanie? Czy jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście? Co mówią na ten temat przepisy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

30 listopada 2022

Prawo pracy

Jak obliczać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy z winy pracodawcy?

Udowodnienie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę zwykle kończy się przywróceniem do pracy. Jak wyliczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy? Czy zostało to określone w przepisach? Przeczytaj i dowiedz się!

29 listopada 2022

Prawo pracy

Zasady BHP przy pracy zdalnej – zmiany w Kodeksie pracy

Wykonywanie pracy w formie zdalnej doczeka się w końcu stałej regulacji prawnej w Kodeksie pracy, parlament pracuje bowiem nad rządowym projektem nowelizacji dotyczącej kwestii organizowania zatrudnienia na odległość. Poznaj zasady BHP przy pracy zdalnej!

28 listopada 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów