0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r.

Najniższe stawki wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku wcale nie takie niskie. O ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2024 r.? Na jakie koszty powinni przygotować się pracodawcy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

2 lutego 2024

Prawo pracy

Wezwanie pracownika zdalnego do firmy - czy pracodawca może to zrobić?

Nie wszystkie kwestie związane z wykonywaniem pracy zdalnej regulują przepisy. W kwestii jaką jest wezwanie pracownika zdalnego do firmy przepisy Kodeksu pracy nie są jednoznaczne. Czy pracodawca może wezwać pracownika zdalnego do firmy? Sprawdź!

1 lutego 2024

Prawo pracy

OIPE – europejska emerytura. Nowe możliwości oszczędzania na emeryturę.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) to nowy produkt emerytalny, który został wprowadzony w Polsce w 2023 roku. Jest to dobrowolna forma ubezpieczenia społecznego, która ma na celu zapewnienie dodatkowego dochodu na starość. Sprawdź!

31 stycznia 2024

Prawo pracy

Płaca minimalna – co zmieniło się od 2024 roku?

Płaca minimalna jest regulowana za pomocą ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wynosi płaca minimalna oraz minimalna stawka godzinowa w 2024 roku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

31 stycznia 2024

Prawo pracy

Elastyczny czas pracy dla rodziców 2024

Elastyczny czas pracy nie jest nowością, jednak od kwietniu 2023 r. stał się on bardziej powszechny ze względu na nowelizację kodeksu pracy. Zmiany wynikające z unijnych dyrektyw w tym zakresie dotyczyły pracujących rodziców. Dowiedz się więcej!

30 stycznia 2024

Prawo pracy

Dwa dni opieki nad dzieckiem w wymiarze godzinowym 2024 r.

Dwa dni opieki nad dzieckiem przysługują rodzicom wychowującym przynajmniej dzieci do 14. roku życia. Takie wolne można wykorzystać również w wymiarze godzinowym. Jak podzielić je między rodziców? Przeczytaj o tym w naszym artykule!

29 stycznia 2024

Prawo pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy to nowe obowiązki pracodawców wobec kierowców zawodowych

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowe obowiązki pracodawców wobec kierowców, którzy wysyłani są w międzynarodowe trasy. Zmiany są skutkiem wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 roku. Sprawdź!

29 stycznia 2024

Prawo pracy

PPK a PPE - jakie są między nimi różnice?

Zarówno Pracownicze Palny Kapitałowe, jak i Pracowniczy Program Emerytalny mają na celu pomóc pracownikom w gromadzeniu oszczędności z przeznaczeniem na emeryturę. Czym się różni PPK od PPE? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

26 stycznia 2024

Prawo pracy

Czy wydatki na szkolenie pracownika, które opłaca pracodawca, stanowią przychód podatkowy?

Szkolenia pracowników służą w podnoszeniu jakości ich pracy, jednakże mogą również stanowić skuteczny środek do motywacji pracowników. Czy wydatki na szkolenie pracownika opłacane przez pracodawcę, stanowią dla niego przychód do opodatkowania? Sprawdź!

26 stycznia 2024

Prawo pracy

Podpis osobisty – metoda podpisywania dokumentów

Podpis osobisty to rodzaj podpisu elektronicznego, który jest generowany przez chip zamontowany w e-dowodzie osobistym. Jest to zaawansowany podpis elektroniczny, który spełnia wszystkie wymogi ustawy o podpisie elektronicznym. Dowiedz się więcej!

25 stycznia 2024

Prawo pracy

Pracownica w ciąży może wyjechać na wakacje - czy to możliwe?

Pracownice w ciąży mają prawo do przywilejów, ale ich stan zdrowia może je ograniczyć. Dowiedz się, jakie przywileje przysługują kobiecie w ciąży. Czy pracownica w ciąży może wyjechać na wakacje? Sprawdź!

24 stycznia 2024

Prawo pracy

Przeniesienie służbowe na umowie o pracę a zwrot kosztów

W przypadku pracowników, których dotyczy przeniesienie służbowe, mogą otrzymać od pracodawcy zwrot kosztów przeniesienia oraz zasiłek na zagospodarowanie i osiedlenie się. Jak dokonać rozliczenia takich kosztów oraz są zwolnione z podatku dochodowego?

24 stycznia 2024

Prawo pracy

Dodatek za szczególne warunki pracy nie będzie już liczony do płacy minimalnej

Od 1 stycznia 2024 roku dodatek za szczególne warunki pracy zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu, nie będzie on uwzględniany.

23 stycznia 2024

Prawo pracy

Przekroczenie progu podatkowego w 2024 roku

Od lipca 2022 zaczęły obowiązywać nowe zmiany podatkowe. Jak od tej pory jest liczone przekroczenie progu podatkowego? Czy w 2024 nastąpią jakieś zmiany? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

22 stycznia 2024

Prawo pracy

Benefity pracownicze dla osób mających dzieci a zasady równego traktowania

Benefity pracownicze, czyli świadczenia płacowe, są coraz popularniejszym sposobem na przyciągnięcie i zatrzymanie pracowników. Jednak mogą one niekiedy być niestandardowe i mogą narazić pracodawcę na zarzut dyskryminacji, co w takim przypadku? Sprawdź!

22 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów