0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Szwedzki stół dla pracowników jako przychód ze stosunku pracy

Szwedzki stół dla pracowników to coraz popularniejszy sposób na zapewnienie pracownikom zdrowego i smacznego posiłku w trakcie pracy. Czy korzystanie z szwedzkiego stołu powoduje u pracowników powstanie przychodu opodatkowanego PIT? Dowiedz się!

27 listopada 2023

Prawo pracy

Czas pracy — zaliczanie okresów niewykonywania pracy lub pracy innej niż podstawowa

Oprócz okresu świadczenia pracy do czasu pracy wlicza się okresy niewykonywania obowiązków służbowych przez pracownika, Jak wygląda zaliczanie okresów niewykonywania pracy lub pracy innej niż podstawowa. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

24 listopada 2023

Prawo pracy

Ryczałt za nadgodziny – czym jest i jak go obliczyć?

Czym jest ryczałt za nadgodziny i jak należy go wyliczyć? W jakich sytuacjach pracodawca powinien wypłacić pracownikowi ryczałt za nadgodziny? Czy pracodawca wypłacający ryczałt za godziny nadliczbowe, jest zwolniony z ewidencji czasu pracy? Sprawdź!

24 listopada 2023

Prawo pracy

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Utrata dochodu może dotyczyć nie tylko etatowców, ale również przedsiębiorców. Warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w tym przypadku są nieco inne niż u pracowników. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych!

23 listopada 2023

Prawo pracy

Komu i na jakich zasadach należy się zasiłek dla bezrobotnych?

O zasiłek dla bezrobotnych mogą ubiegać się osoby, które otrzymywały co najmniej minimalne wynagrodzenie przez rok pracy. Jakie warunki oprócz rejestracji w urzędzie pracy musi spełnić bezrobotny aby otrzymać zasiłek? Zobacz w naszym artykule!

23 listopada 2023

Prawo pracy

Zatrudnienie małoletniego poniżej 15 roku życia

Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. W szczególnych sytuacjach dopuszczalne jest również zatrudnianie pracowników młodocianych. Na czym polega zatrudnienie małoletniego? Czy można zatrudnić osobę poniżej 15go roku życia? Sprawdź!

23 listopada 2023

Prawo pracy

Czy dyżury przy pracy zdalnej są ryzykowne?

Praca zdalna staje się coraz popularniejsza wśród pracodawców i pracowników. Jednocześnie pojawiły się pewne problemy związane z takim sposobem świadczenia pracy. Czy dyżury przy pracy zdalnej są ryzykowne? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

21 listopada 2023

Prawo pracy

Wynagrodzenie z powodu siły wyższej

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej przysługuje w pilnych sprawach rodzinnych. Za ten czas przysługuje należność w wysokości połowy wynagrodzenia. Dowiedz się ile wyniesie wynagrodzenie z powodu siły wyższej!

21 listopada 2023

Prawo pracy

Dodatkowe ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej a podatek dochodowy

Ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej ma na celu ochronę pracownika przed ewentualnymi kosztami leczenia czy następstw nieszczęśliwych wypadków. Sprawdź artykuł i dowiedz się czy ubezpieczenie pracownika w podróży stanowi dochód pracownika?

17 listopada 2023

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z pracownikiem będącym w okresie wypowiedzenia

Czy przepisy pozwalają na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z pracownikiem, który obecnie przebywa już w okresie wypowiedzenia? Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Czy kodeks pracy reguluje tą kwestię? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

14 listopada 2023

Prawo pracy

Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości - co należy wiedzieć?

Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości to istotna zmiana w warunkach zatrudnienia, wobec tego nie może zostać to wykonane w sposób dowolny. Przeczytaj artykuł i sprawdź jakich obowiązków powinien dopełnić pracodawca w takim przypadku!

14 listopada 2023

Prawo pracy

Sfinansowanie studiów przez pracodawcę jako przychód pracownika zwolniony z podatku

Czy w świetle obowiązujących przepisów można uznać sfinansowanie studiów przez pracodawcę jako przychód pracownika? A jeżeli tak, to czy ten rodzaj przychodu będzie zwolniony z opodatkowania? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w naszym artykule!

13 listopada 2023

Prawo pracy

Zawarcie dwóch umów o pracę na wykonywanie innych czynności – czy wymaga prowadzenia ewidencji czasu pracy i prowadzenia teczki akt osobowych?

Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników oraz teczki osobowe. Czy zawarcie dwóch umów o pracę na wykonywanie innych czynności skutkuje koniecznością prowadzenia dokumentacji podwójnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 listopada 2023

Prawo pracy

Polecenie służbowe może być elementem mobbingu

Polecenie służbowe może być elementem mobbingu, gdy jest niezgodne z obowiązkami pracownika lub jest niemożliwe do wykonania. Działania takie mogą mieć negatywny wpływ na pracownika. Czy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego? Sprawdź!

10 listopada 2023

Prawo pracy

Umowa zlecenia zawarta z członkiem zarządu - rozliczenia podatkowe i składkowe

Umowa zlecenia zawarta z członkiem zarządu nie musi dotyczyć czynności zarządczych. Członek zarządu może bowiem zawrzeć z własną spółką umowę zlecenia na wykonanie innych czynności. Sprawdź artykuł i dowiedz się jak oskładkować i opodatkować taką umowę!

10 listopada 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów