Ubezpieczenie ZUS
Zawieszenie działalności a opłacanie składek ZUS
Prawo pozwala przedsiębiorcy na zawieszenie działalności. Jak w tym czasie wygląda kwestia opłacanie składek ZUS? Czy są one obowiązkowe? Jeśli nie, to czy można do nich przystąpić dobrowolnie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule!
10 maja 2024
Wspólnik iluzoryczny w pojęciu ZUS-u
Wspólnik iluzoryczny to pojęcie z zakresu ubezpieczeń społecznych ZUS. Dotyczy ono sytuacji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, gdy jeden ze wspólników posiada większościowe udziały i dominującą pozycję. Przeczytaj na co to wpływa!
9 maja 2024
Premia uznaniowa w okresie choroby a podstawa wymiaru świadczenia chorobowego
W jakich przypadkach do podstawy świadczenia chorobowego pracownika wliczamy premię wypłaconą w czasie jego absencji chorobowej? Jak wpływa premia uznaniowa na podstawę wymiary świadczenia chorobowego? Przeczytaj o tym!
7 maja 2024
Nagroda roczna a podstawy wymiaru zasiłków
Czym jest nagroda roczna, jak ją ustalić i komu ona przysługuje? Czy nagroda roczna wchodzi do podstawy wymiaru zasiłków? Sprawdź, od czego zależy wysokość zasiłku otrzymywanego przez osoby niezdolne do pracy.
6 maja 2024
Donos do ZUS z powodu L4 - kontrola zwolnienia lekarskiego
ZUS ma prawo przeprowadzać kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników. Może to nastąpić na wniosek pracodawcy lub w wyniku anonimowego donosu. Przeczytaj i dowiedz się więcej czy donos do ZUS z powodu L4 jest możliwy.
2 maja 2024
Raporty ZUS za chorego pracownika
W przypadku nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby, pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odpowiednich raportów. Sprawdź, jakie należy złożyć raporty ZUS za chorego pracownika!
26 kwietnia 2024
Wysokość zasiłku macierzyńskiego - zasady ustalania podstawy wymiaru
Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wielu czynników. Pracodawcy często mają problem z określeniem składników jakie należy uwzględnić obliczając podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Co w sytuacji porodu w czasie urlopu wychowawczego? Zobacz!
24 kwietnia 2024
Pracownik oczekujący na przyznanie renty - jaki jest jego status?
Długotrwała choroba pracownika i brak widocznej poprawy jego zdrowia zwykle kończy się wnioskowaniem o rentę. O czym wtedy powinien pamiętać pracodawca? Jaki status ma pracownik oczekujący na przyznanie renty? Odpowiedź znajdziesz w artykule, przeczytaj!
24 kwietnia 2024
Zasiłek chorobowy a wykonywanie pracy przez przedsiębiorcę
Kiedy przedsiębiorcy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego? Czy przedsiębiorca pobierający zasiłek chorobowy może wykonywać działalność gospodarczą? W jakiej sytuacji przedsiębiorca traci prawo do świadczenia chorobowego? Przeczytaj w artykule!
23 kwietnia 2024
Wypadek przy pracy a rozliczenia z ZUS - cz. II
Za wypadek przy pracy należy się zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy. Jeżeli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, świadczenie to wypłaca ZUS. Co jeśli wypadek przy pracy zostanie uznany po wypłacie wynagrodzeń?
22 kwietnia 2024
Czy dodatek stażowy wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego?
W danym artykule przedstawione zostaną rozważania odnośnie do zasiłku macierzyńskiego – od czego zależy jego wysokość, a także czy wspomniany dodatek stażowy wlicza się do zasiłku macierzyńskiego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat!
17 kwietnia 2024
Kiedy występuje przedawnienie składek ZUS?
Kiedy następuje przedawnienie składek ZUS? Czym jest przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia? Jaki wpływ na zaległości ma opłacanie bieżących składek? Czy, gdy ZUS domaga się zwrotu należności, płatnik może odwołać się od takiej decyzji? Sprawdź!
12 kwietnia 2024
Urlop rodzicielski dla przedsiębiorcy - czy i na jakich zasadach przysługuje?
Prowadzenie działalności gospodarczej daje takie same prawa do 9-tygodniowego urlopu, jak w przypadku umowy o pracę. Urlop rodzicielski dla przedsiębiorcy - sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać i na jaki zasiłek można liczyć!
10 kwietnia 2024
Ulga na start a zgłoszenie z błędnym kodem
Ulga na start to ulga dla nowych przedsiębiorców, która w okresie pierwszych 6. miesięcy zwalnia z opłacania składek społecznych. Co jednak jeśli przedsiębiorca dokona błędnego zgłoszenia w ZUS? Czy ulga na start mu przepadnie? Sprawdź!
5 kwietnia 2024
Składka zdrowotna w działalności nierejestrowanej - czy jest obowiązkowa?
Prowadzenie działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele korzyści, w tym ograniczenie formalności do minimum. Czy oznacza to również, że składka zdrowotna w działalności nierejestrowanej nie jest wymagana? Przeczytaj w artykule!
3 marca 2025