Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Czy można posiadać dwa telefony w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy, posiadając dwa telefony w jednoosobowej działalności gospodarczej, często zadają sobie pytanie, czy można ująć w kosztach uzyskania przychodu wydatki związane z ich zakupem oraz koszty abonamentu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 stycznia 2025

Ewidencje księgowe

Wycena VAT od wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość – ujęcie księgowe

Wycena VAT od wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość może mieć różny charakter i formę. W jakim kraju polski podatnik powinien opłacić podatek od zagranicznego towaru nabytego na odległość? Odpowiadamy w artykule, sprawdź

10 stycznia 2025

Księgowość firm

Bilet lotniczy w kosztach firmowych a podróż służbowa przedsiębiorcy

Podróż służbowa przedsiębiorcy niejednokrotnie wiąże się z zakupem kart wstępu na pokład samolotu. Szybkie tempo życia sprawia, że większość osób wybiera ten środek transportu podczas wyjazdów. Zobacz, jak rozliczyć bilet lotniczy w kosztach firmowych!

10 stycznia 2025

Środki trwałe

Środek trwały a może zwykły wydatek - ujęcie wydatków w KPiR w 2025 roku!

Czy wiesz, jak prawidłowo ujmować zakupione w 2025 roku składniki majątku - jako środek trwały czy wyposażenie? Dowiedz się, kiedy zakup powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych a w jakiej sytuacji może być ujęty bezpośrednio w kosztach!

9 stycznia 2025

Księgowość firm

Kara umowna w walucie obcej w księgach rachunkowych - ewidencja

Zabezpieczeniem interesów przedsiębiorcy w zakresie niewywiązania się z warunków umowy czy należytego jej wykonania może być kara umowna. Czy wiesz, jak zaewidencjonować karę umowną w walucie obcej w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy na przykładzie!

9 stycznia 2025

Księgowość firm

Działalność nierejestrowana 2025 - jaki jest limit przychodu?

Zgodnie z bieżącymi przepisami, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrósł również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Czy wiesz, ile wynosi limit przychodu w 2025 roku, do wysokości którego nie trzeba zakładać działalności gospodarczej?

8 stycznia 2025

Kasy rejestrujące

Rejestrowanie na kasie fiskalnej usług noclegowych świadczonych poprzez platformy internetowe

Czy często korzystasz z pośredników tj. booking.com czy Airbnb? Czy rejestrowanie na kasie fiskalnej usług noclegowych przez platformy internetowe jest w tym przypadku konieczne? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej!

8 stycznia 2025

Sprawozdawczość

Elektroniczne sprawozdanie finansowe – wymagania i zasady

Sprawozdanie finansowe za 2024 rok należy sporządzić elektronicznie do 31 marca 2025 roku. Artykuł omawia zasady ich sporządzania, zatwierdzania i składania do KRS, a także zmiany w strukturach logicznych, które mają zastosowanie od początku 2024 roku.

7 stycznia 2025

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna w 2025 roku - kto musi ją stosować?

Kasa fiskalna służy do ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. Czy wiesz, kto obowiązkowo będzie musiał zakupić kasę fiskalną? Dowiedz się, kogo obowiązuje kasa rejestrująca, a kto ma prawo skorzystać ze zwolnienia!

7 stycznia 2025

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna w 2025 roku dla kogo?

Czy wiesz, dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa w 2025 roku? Sprawdź, w jakich przypadkach możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej, a sprzedaż których towarów i usług powoduje bezwzględny obowiązek nabicia sprzedaży na kasie fiskalnej!

3 stycznia 2025

Środki trwałe

Różnice kursowe przy zakupie środka trwałego a estoński CIT

Różnice kursowe w estońskim CIT wymagają indywidualnego podejścia z uwagi na specyfikę tego systemu opodatkowania. Artykuł wyjaśnia, jak prawidłowo ustalać różnice kursowe przy zakupie środka trwałego, odwołując się do przepisów ustawy o rachunkowości.

3 stycznia 2025

Ewidencje księgowe

Ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych – rozliczenie składek

Ubezpieczenie grupowe to popularny benefit pracowniczy. Częściowe finansowanie przez pracodawcę i pracownika wymaga odpowiedniej ewidencji księgowej. Dowiedz się, jak prawidłowo ujmować składki w księgach rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy.

2 stycznia 2025

Sprawozdawczość

Przekwalifikowanie samochodu osobowego na środek trwały w księgach rachunkowych

Przekwalifikowanie samochodu osobowego na środek trwały wiąże się ze specjalnym ujęciem tego zdarzenia w księgach rachunkowych. Musi być to zgodne z obowiązującymi przepisami. Jak należy tego dokonać, aby zdarzenie było zgodne z prawem? Sprawdź!

31 grudnia 2024

Ewidencje księgowe

Nieprawidłowe zastosowanie 9% stawki CIT - korekta podatku za lata ubiegłe

Nieprawidłowe zastosowanie 9% stawki CIT wiąże się z dokonaniem korekty w księgach rachunkowych za ubiegłe lata. Wprowadzane zmiany muszą być zgodne z przepisami i sprawozdaniami finansowymi. Jak należy to zrobić? Dowiesz się z artykułu. Sprawdź!

30 grudnia 2024

Księgowość firm

Koszty na przełomie roku w KPiR - jak wykazać?

Przedsiębiorcy często mają wątpliwość jak zaewidencjonować koszty, zwłaszcza gdy wydatki zostały poniesione na przełomie roku. Sposób ujęcia wydatku zależy od przyjętej metody ujmowania kosztów. Zobacz, jak ujmować koszty na przełomie roku w KPiR.

30 grudnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów