Serwis Księgowy
Wypłata zaliczki na poczet należnej dywidendy
Wypłata zaliczki na poczet należnej dywidendy umożliwia wspólnikom uzyskanie części przewidywanego zysku spółki. To działanie ma na celu zwiększenie płynności finansowej udziałowców. Kiedy można wypłacić zaliczkę na poczet należnej dywidendy? Sprawdź!
11 kwietnia 2025
Kara za niezłożenie sprawozdania do GUS w 2025 r. - dla kogo?
Główny Urząd Statystyczny zajmuje się zbieraniem informacji w celach statystycznych. Jakie informacje zbiera GUS? Kiedy i jakie dane należy podać obowiązkowo? Czy kara za niezłożenie sprawozdania do GUS jest możliwa? Dowiedz się więcej czytając artykuł!
11 kwietnia 2025
Jak wycenić i ująć w księgach handlowych nieodpłatnie otrzymane materiały?
Nieodpłatnie otrzymane materiały ujmuje się w księgach handlowych oraz odpowiednio wycenia ich wartość. Jakie obowiązują rachunkowe zasady wyceny materiałów otrzymanych nieodpłatnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
10 kwietnia 2025
Zmiana miejsca zamieszkania a formularz ZAP-3
Przy zmianie miejsca zamieszkania nie zapomnij o złożeniu formularza ZAP-3 do właściwego urzędu skarbowego! Poznaj, jakie kary mogą zostać nałożone za niezłożenie formularza oraz brak aktualizacji adresu zamieszkania oraz kto składa formularz ZAP-3!
9 kwietnia 2025
Sprzedaż za granicę a kasa fiskalna - jak dokumentować?
Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży za granicę zobowiązany jest do właściwego udokumentowania takiej transakcji. Dowiedz się, jak sprzedaż za granicę dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności powinna zostać udokumentowana.
9 kwietnia 2025
Kasa fiskalna - ewidencja zwrotów towarów
Dokonując sprzedaży towarów handlowych niejednokrotnie sprzedawcy otrzymują ich zwroty i reklamacje. Sprawdź, jak powinna być prowadzona ewidencja zwrotów towarów na kasie fiskalnej? Jak dokonać prawidłowej ewidencji takich zdarzeń gospodarczych?
9 kwietnia 2025
Wniesienie dopłat od wspólników spółki z o.o. – kiedy jest możliwe?
Wniesienie dopłat od wspólników to jedna z form dokapitalizowania spółki z o.o. w momencie wystąpienia konieczności pozyskania dodatkowych środków pieniężnych. W jakiej formie mogą zostać wniesione dopłaty? Przeczytaj artykuł i dowiedz, się więcej!
9 kwietnia 2025
Zakup na raty - rozliczenie i ewidencja w KPiR
Dokonując zakupu, w niektórych sklepach przedsiębiorcy mogą jako sposób finansowania wybrać płatność w systemie ratalnym. Dowiedz się, w jaki sposób należy ująć w KPiR zakup na raty oraz kiedy odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu! Przeczytaj!
9 kwietnia 2025
Jak sprawdzić NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej?
Numer NIP służy do dokonania identyfikacji podatnika. Zastanawiasz się, jak sprawdzić NIP zarówno swój, jak i swojego kontrahenta? Czy wiesz, że obecnie możesz też zweryfikować NIP osoby prywatnej? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak tego dokonać!
8 kwietnia 2025
Inwestycja w obcym środku trwałym w ujęciu podatkowym i bilansowym – różnice i podobieństwa
Inwestycja w obcym środku trwałym to pojęcie występujące na gruncie podatku dochodowego oraz na gruncie ustawy o rachunkowości. Jak wygląda ujęcie podatkowe i bilansowe tej inwestycji? Jakie są różnice i podobieństwa? Sprawdź, w artykule!
8 kwietnia 2025
Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych w estońskim CIT
Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych odnosi się do zdarzeń, które nie zostały ujęte w księgach rachunkowych ani uwzględnione w wyniku finansowym jednostki. Jakie błędy mogą prowadzić do powstania takiego dochodu i jak je skorygować?
8 kwietnia 2025
Data sprzedaży a data wystawienia faktury jako obowiązek PIT i VAT
Czy wiesz, czym różni się data sprzedaży a data wystawienia faktury? To odwieczne pytanie każdego przedsiębiorcy ze względu na ich wpływ na obowiązek podatkowy w PIT i VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakim terminie należy wystawić fakturę VAT!
7 kwietnia 2025
Rozliczenie prokury w księgach handlowych
Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa udzielonego przez ściśle określonych przedsiębiorców. Co obejmuje i kiedy wygasa prokura? W jaki sposób przeprowadzić prawidłowe rozliczenie prokury w księgach handlowych? Szczegóły znajdziesz, w artykule!
7 kwietnia 2025
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) - zasady rozliczenia
Prowadząc działalność, podatnicy często nabywają towary od kontrahentów z krajów UE, dokonując tym samym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT i jak podatkowo rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru!
4 kwietnia 2025
Rozliczenie w KH świadczeń niepieniężnych na podstawie art. 176 ksh
Świadczenia niepieniężne wspólników w spółce z o.o. to zobowiązania wynikające z umowy spółki, obejmujące usługi, rzeczy lub prawa. Jak przebiega rozliczenie w KH świadczeń niepieniężnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
4 kwietnia 2025