Polski Ład wprowadził do przepisów podatkowych obowiązek integracji terminala płatniczego z kasą fiskalną. Wejdzie on w życie 1 lipca 2022 roku. Kolejne zmiany legislacyjne zakładają przesunięcie tego terminu na 2025 rok jednak obecnie nie weszły one w życie. W niniejszym artykule zastanowimy się natomiast, czy obowiązek integracji dotyczy również drukarek fiskalnych online.
Rodzaje kas rejestrujących
Przepisy rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących wskazują, że kasy ze względu na konstrukcję dzieli się na następujące rodzaje:
- kasy autonomiczne – kasy z wbudowaną bazą danych o towarach i usługach, zwaną dalej bazą towarową, z możliwością jej zmiany, niewymagające programu aplikacyjnego do obsługi kasy;
- drukarki fiskalne – kasy sterowane przez interfejs komunikacyjny za pomocą programu aplikacyjnego, które zamiast bazy towarowej zawierają algorytm weryfikujący.
Obowiązek integracji terminala płatniczego z kasą rejestrującą
Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych.
Powyższego wymogu nie stosuje się do przedsiębiorcy, który nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (np. korzystających ze zwolnienia).
W świetle ww. przepisu tacy podatnicy są zobligowani do przyjmowania płatności przy użyciu instrumentu płatniczego.
Przez instrument płatniczy należy rozumieć zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego
Ponadto zgodnie z art. 19a ust. 3 ww. ustawy przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy.
Powyższy przepis wskazuje zatem na konieczność integracji terminala płatniczego z kasą rejestrującą, a powinność ta będzie dotyczyć podatników, którzy przyjmują płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzą ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online.
W myśl § 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących przez kasę online rozumie się kasę, o której mowa w art. 111 ust. 6a ustawy, zgodnie z którym kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas.
Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Oznacza to, że wskazany obowiązek integracji dotyczyć będzie wyłącznie kas online oraz kas wirtualnych. Nie będzie natomiast dotyczyć kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii.
Co równie ważne w kontekście analizowanego zagadnienia, integracja nie dotyczy drukarek fiskalnych online.
Wspomniane drukarki fiskalne online nie posiadają bowiem interfejsu komunikacyjnego umożliwiającego połączenie z terminalem płatniczym.
Jak wynika z § 6 pkt 7 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, kasa jest zbudowana w szczególności z następujących elementów konstrukcyjnych: interfejsu lub interfejsów komunikacyjnych, umożliwiających co najmniej:
- przesyłanie danych, za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej, w sposób określony w protokole komunikacyjnym przesyłania danych;
- odczyt zawartości pamięci fiskalnej i pamięci chronionej;
- współpracę z terminalem płatniczym transakcji bezgotówkowych, z wyłączeniem drukarek fiskalnych.
Dodatkowo wskażmy na treść § 44 ust. 1 ww. rozporządzenia, gdzie możemy przeczytać, że kasa, z wyłączeniem drukarek fiskalnych, współpracuje z terminalem płatniczym przy użyciu protokołu komunikacyjnego współpracy kasy z terminalem płatniczym, który obejmuje zestawy poleceń związanych z:
- czynnościami inicjowanymi przez kasę i wykonywanymi przez terminal płatniczy, w szczególności transakcją płatniczą;
- czynnościami inicjowanymi przez terminal płatniczy i wykonywanymi przez kasę, w szczególności wydrukiem potwierdzenia transakcji płatniczej oraz raportów związanych z działaniem terminala płatniczego;
- innymi czynnościami, w szczególności w zakresie nawiązywania i utrzymania współpracy pomiędzy urządzeniami oraz informowaniem o niedostępności czynności wykonywanych przez kasę albo terminal płatniczy.
Równocześnie należy wskazać, że podatnicy ci objęci są treścią art. 19a ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców. Powoduje to, że od 1 stycznia 2022 roku są zobligowani do zapewnienia płatności przy użyciu instrumentu płatniczego.
W rezultacie w miejscu sprzedaży podatnik musiał zapewnić możliwość zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego od 1 stycznia 2022 roku, natomiast w miejscu, w którym jest kasa online lub kasa wirtualna i terminal płatniczy, od 2025 roku będzie miał obowiązek zapewnienia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym.
Podsumowując powyższe, należy podkreślić, że obowiązek integracji terminalna z kasą rejestrująca, która umożliwia połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas wejdzie w życie od stycznia 2025 roku.