Ewidencje księgowe
Opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta - jak księgować?
W praktyce gospodarczej działając w imieniu i na rzecz swojego klienta, podmiot reprezentujący często ponosi koszty w postaci opłat sądowych. Przy czym koszty te zostaną mu zwrócone. W jaki sposób rozliczyć opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta?
30 czerwca 2022
Ujęcie w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej oraz inne rozrachunki z pracownikami
Podróż służbowa oraz delegacja pracowników, zobowiązuje przedsiębiorcę do pokrycia kosztów z nią związanych. Jak prawidłowo zaksięgować koszty podróży służbowej? Sprawdź, jak wygląda ujęcie w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej!
17 stycznia 2022
Metoda wyłączenia z progresją - kiedy się ją stosuje?
Metoda wyłączenia z progresją jest jedną z dwóch metod, którą stosuje się w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z zagranicy. Na czym polega metoda wyłączenia z progresją? Kto jest zobowiązany ją stosować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
26 sierpnia 2022
Instalacja LPG samochodu firmowego - jak rozliczyć?
Instalacja LPG samochodu firmowego jest alternatywą dla przedsiębiorców szukających redukcji kosztów paliwa. Taki wydatek może stanowić bezpośredni koszt lub być ulepszeniem środka trwałego - sposób rozliczenia wydatku zależy od kwoty. Sprawdź!
10 grudnia 2020
Jak ewidencjonować zwrot zaliczki na kasie fiskalnej? Warto wiedzieć!
Przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników na kasie fiskalnej. Co zrobić w przypadku gdy pomimo zapłaconej zaliczki nie dojdzie do transakcji? Jak zewidencjonować zwrot zaliczki na kasie fiskalnej? Sprawdź!
8 marca 2022
Inwentaryzacja towarów w księgach rachunkowych - ujęcie niedoborów i nadwyżek towarów
Inwentaryzacja towarów w księgach rachunkowych jest jedną z czynności związanych z prowadzeniem działalności. Przy dokonywaniu danej czynności może wystąpić nadwyżka albo niedobór towarów. W artykule odpowiemy, jak wygląda ich rozliczenie.
21 czerwca 2022
B_SPV_DOSTAWA w jakich sytuacjach oznaczamy w pliku JPK_V7?
W ramach działalności sprzedaję towary wymienialne na bony jednego przeznaczenia. Czy w związku z nowym obowiązkiem oznaczania transakcji w pliku JPK_V7 muszę stosować oznaczenie B_SPV_DOSTAWA wobec faktur sprzedaży?
25 czerwca 2022
GTU 4 - jak stosować w nowym JPK V7M i JPK V7K?
Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT są zobowiązani wysyłać nowy JPK_V7. W związku z tym przedsiębiorstwa obliguje się do stosowania właściwych oznaczeń w nowym JPK_V7 – między innymi GTU 4. Sprawdź, jakie transakcje są objęte kodem GTU 4!
23 października 2020
Zwolnienie podmiotowe - prowadzenie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej
Coraz większa liczba przedsiębiorców ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Kiedy przysługuje zwolnienie podmiotowe? Na czym polega prowadzenie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
1 listopada 2020
Księga Przychodów i Rozchodów - podstawowe informacje
Księga Przychodów i Rozchodów służy do prowadzenia ewidencji księgowej. Jej budowa została określona w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia księgi. Dowiedz się, w jaki sposób podatnik ma obowiązek prowadzić uproszczoną ewidencję!
19 grudnia 2021
Rozliczenie najmu mieszkań przez wynajmującego w ramach działalności gospodarczej
Rozliczenie najmu mieszkań w ramach działalności gospodarczej odbywa się na zasadach ogólnych lub liniowo. Przeczytaj i dowiedz się, jak rozliczyć koszt nabycia lokalu oraz wydatki związane z jego utrzymaniem! Sprawdź co zrobić, gdy lokal zostaje pusty!
16 lutego 2022
Czy raty leasingowe stanowią KUP w przypadku użyczenia samochodu?
Raty leasingowe za samochód mogą stanowić jeden z podstawowych kosztów podatkowych. W praktyce bywa, że przedsiębiorca użyczy samochodu innej osobie – zwykle członkowi rodziny. Czy w takiej sytuacji raty leasingowe stanowią koszt podatkowy? Sprawdź!
12 kwietnia 2022
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez podmiot zwolniony z VAT
Jeśli przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT dokonują transakcji z kontrahentami z UE, powinni zarejestrować się do VAT UE. Jednak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stanowi wyjątek od tej reguły. Dowiedz się więcej na ten temat!
1 listopada 2020
Ewidencja wyposażenia - zasady prowadzenia
Ewidencja wyposażenia obejmowała rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych. Czy wiesz, od kiedy nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia? Sprawdź, jakie zasady dotyczyły tej ewidencji!
16 lutego 2022
Przedsiębiorca korzysta z Google AdSense – jak rozliczyć?
Dzięki Google AdSense możliwe zarabianie przez dopasowanie reklam do witryny internetowej w prowadzonej działalności. Zatem prowadząc własną stronę internetową przedsiębiorca może pozyskać dodatkowy dochód. Sprawdź jak rozliczyć przychód z Google AdSense?
23 maja 2022