Ewidencje księgowe
Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest jedną z najczęściej występujących form prowadzenia księgowości, zwłaszcza wśród małych podatników. Czy wiesz, jakie są zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
18 kwietnia 2022
Kilometrówka dla celów PIT a kilometrówka dla celów VAT - różnice
Użytkujesz w firmie prywatny samochód osobowy? Z pewnością znasz kwestie dotyczące kilometrówki PIT PIT. Czy wiesz, że istnieje również kilometrówka VAT? Kto i dlaczego musi ją prowadzić? Czym różni się kilometrówka PIT od kilometrówki VAT? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych - konsekwencje podatkowe
Organy podatkowe mogą ukarać podatnika karą grzywny za nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych. Kiedy może nas spotkać taka kara? Co powinniśmy zrobić gdy znajdziemy się takiej sytuacji? Jak się obronić? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
16 sierpnia 2021
Faktura wystawiona przedwcześnie – skutki VAT
Wystawienie faktury w odpowiednim terminie jest bardzo istotne na gruncie podatku VAT oraz podatku dochodowego. Czy faktura wystawiona przedwcześnie będzie budzić konsekwencje podatkowe w podatku od towarów i usług? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!
20 czerwca 2019
Nota korygująca wystawiona przez osobę fizyczną
Nota korygująca wystawiona przez osobę fizyczną może budzić wiele wątpliwości pod względem jej poprawności oraz tego czy w ogóle może być wystawiona. Jaki zatem wpływ na księgowanie będzie miał taki dokument? Przeczytaj i sprawdź, kto wystawia notę!
26 lutego 2022
Książka przychodów i rozchodów - uproszczona księgowość
Rzetelnie prowadzona książka przychodów i rozchodów powinna zawierać wszelkie wydatki firmy. Chodzi zarówno o przychody związane z prowadzoną działalnością jak i wydatki - pensje dla pracowników, opłaty za prąd czy internet.
25 kwietnia 2022
Książka przychodów - obowiązek przedsiębiorcy
Książka przychodów to obligatoryjna ewidencja księgowa dla mikro i małych przedsiębiorstw, które nie przekroczyły w danym roku rozliczeniowym danego pułapu przychodów. Można ją prowadzić tradycyjnie bądź w sposób nowoczesny - elektronicznie.
2 czerwca 2020
Przekazywanie jednolitych plików kontrolnych przez mikroprzedsiębiorcę
Od 2018 roku na przedsiębiorców został nałożony nowy obowiązek sprawozdawczy jakim jest przekazywanie jednolitych plików kontrolnych. W związku z tym warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy to zrobić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Deregulacja zawodu księgowego- co nowego wprowadziła?
Jakie warunki muszą spełniać przyszli księgowi? Czy deregulacja zaostrza wymagania co do pracy w branży finansowo-księgowej a może wręcz ułatwia początkującym rozpoczęcie kariery? Sprawdź, co zmieniła w przepisach deregulacja zawodu księgowego.
17 stycznia 2022
Jak dokumentować koszty i przychody bankowe?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju opłat bankowych. Posiadanie rachunku bankowego generuje koszty i przychody bankowe. Przeczytaj i sprawdź, jak prawidłowo ująć je w prowadzonej ewidencji!
6 kwietnia 2022
Księgowość uproszczona - wszystko, co warto wiedzieć
Prowadząc działalność przedsiębiorcy mogą rozliczać się z fiskusem na podstawie pełnej księgowości lub księgowości uproszczonej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, z jakimi konsekwencjami ewidencyjnymi wiąże się księgowość uproszczona w firmie!
19 lutego 2022
Rejestr sprzedaży i zakupu VAT - jak prowadzić?
Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, są zobowiązani do prowadzenia rejestrów VAT w celu rozliczenia podatku VAT. Przeczytaj w artykule, w jakim celu należy prowadzić rejestr sprzedaży i zakupu VAT oraz jakie wydatki w nim ewidencjonować!
25 czerwca 2022
Wydatki na przedstawiciela handlowego - czy stanowią koszt podatkowy?
W celu zwiększenia sprzedaży towarów czy usług, wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie przedstawicieli handlowych. Sprawdź, czy poniesione dodatkowe, oprócz wynagrodzenia, wydatki na przedstawiciela handlowego są kosztem podatkowym.
17 stycznia 2022
Zatrzymana zaliczka a przychód podatkowy - o czym warto wiedzieć?
Popularną formą zabezpieczenia przyszłych kontraktów jest zaliczka. Najczęściej wpłata takiej zaliczki wiąże się z transakcjami o dużej wartości lub długo trwających. Czy zatrzymana zaliczka stanowi przychód podatkowy? Odpowiedź w artykule!
3 czerwca 2020
Zakup programu komputerowego on-line - jak ująć w KPiR?
Przedsiębiorca niekiedy aby ułatwić sobie życie korzysta z przeróżnych programów komputerowych np. do obróbki graficznej czy do montażu. Sprawdź, z czym się wiąże zakup programu komputerowego? Jaki wybrać sposób amortyzacji? Dowiedź się więcej z artykułu!
17 stycznia 2022