Ewidencje księgowe
Prezent jubileuszowy dla pracownika – darowizna czy nieodpłatne świadczenie?
Ponieważ między pracodawcą a pracownikiem dochodzi do wielu rodzaju świadczeń, jednym z problematycznych rozliczeń i właściwej kwalifikacji może być prezent jubileuszowy dla pracownika. Stanowi on darowiznę czy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
10 maja 2022
Czy opłata za udostępnienie danych policji przez leasingodawcę jest kosztem?
Z usług leasingowych korzysta wiele przedsiębiorstw dzięki czemu rynek ten prężnie się rozwija. Jednakże zdarza się, że wielu podatników ma z nimi problemy. Czy opłata za udostępnienie danych policji przez leasingodawcę jest kosztem? Przeczytaj i sprawdź!
16 lutego 2022
Księgowanie zwolnienia ze składek ZUS - warto wiedzieć
W ramach Tarczy Antykryzysowej podatnicy po spełnieniu określonych warunków mogą nie opłacać przez 3 miesiące składek ZUS. W związku z tą możliwością wielu podatników zastanawia się, w jaki sposób odbywa się księgowanie zwolnienia ze składek ZUS. Sprawdź!
23 października 2020
Likwidacja ewidencji wyposażenia - zmiany od 2020
Ministerstwo Finansów wprowadziło rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dzięki niemu graniczono formalności w działalności. Czy likwidacja ewidencji wyposażenia to jedyna wprowadzona zmiana? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera w kosztach podatkowych
To, w jaki sposób odbywa się ewidencja samodzielnie złożonego komputera, zależy od tego, czy części zostały nabyte w całości na firmę, czy częściowo na firmę i prywatnie, czy w całości prywatnie. Dowiedz się, jak przebiega ten proces!
15 kwietnia 2021
Odpisy aktualizujące jako koszt i przychód podatkowy
Tworzenie odpisów aktualizujących należności ma na celu uwzględnienie stopnia prawdopodobieństwa ich zapłaty. Kiedy odpisy aktualizujące można uznać za koszt czy też przychód podatkowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Likwidacja ewidencji wyposażenia – zmiany w KPiR
Z 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostało nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy wiesz, że dokonana została likwidacja ewidencji wyposażenia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co się zmieniło!
18 sierpnia 2021
Informacje z PKPiR do oceny funkcjonowania firmy - jak wykorzystać?
Prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów podatnik może mieć trudność w ocenie sytuacji finansowej swojej firmy. W jaki sposób można wykorzystać informacje z PKPiR do oceny funkcjonowania firmy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
23 grudnia 2019
Wydatki na modernizację budynku w kosztach - w jaki sposób je ujmować?
Czy modernizacja powinna być utożsamiana z remontem? Czy wydatki na modernizację budynku w kosztach są prawidłowym sposobem kwalifikacji kosztów? Odpowiedź na te i pozostałe pytania dotyczące modernizacji środka trwałego znajdziesz z naszym artykule!
23 stycznia 2021
Przedwczesna faktura a rezygnacja z dostawy - określanie terminów
Przedwczesne wystawienie faktury zachodzi, gdy nie doszło do dostawy. Istnieje kilka możliwości, w których może dojść do takiej sytuacji. Dowiedz się, kiedy zostaje wystawiona przedwczesna faktura a rezygnacja z dostawy nastąpi po jej wystawieniu.
19 stycznia 2022
Korekta skonta zbiorczą fakturą korygującą - zasady wystawienia
Dokonując zakupu towarów lub usług nabywca ma możliwość skorzystania z udzielonego rabatu, jeżeli zapłata nastąpi w przyśpieszonym terminie. Czym jest skonto? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy korekta skonta zbiorczą fakturą korygującą jest możliwa!
7 września 2021
Usługi podwykonawców - prawidłowa klasyfikacja w PKPiR część 2
Zakupując usługi podwykonawców, podatnicy często mają problem z prawidłowym ujęciem ich w ewidencji PKPiR. W zależności od rodzaju i przeznaczenia, usługi te mogą być ujęte jako materiały lub towary handlowe. Dowiedz się, jak zaksięgować taki wydatek!
8 lutego 2022
Usługi podwykonawców - jak ująć w KPiR? część 1
Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług podwykonawców. Mogą one dotyczyć kupowanych towarów handlowych, czy być związane z materiałami, jak również pośrednio z prowadzoną działalnością. Jak zatem usługi podwykonawców powinny zostać ujęte w KPiR?
17 stycznia 2022
Towary wrażliwe na gruncie VAT – prawidłowa ewidencja i obrót
Prowadzisz firmę i spotykasz się z pojęciem towarów wrażliwych? Czy wiesz czym są i jak ewidencjonować towary wrażliwe na gruncie VAT? W jaki sposób je prawidłowo opodatkować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć towary wrażliwe!
1 listopada 2020
Rok podatkowy a rok obrotowy - jakie są różnice?
Rok podatkowy a rok obrotowy to dwa pojęcia, często pokrywające się ze sobą. Jednak nie należy stosować ich zamiennie. Prowadząc działalność gospodarczą warto znać różnicę między nimi. Czym różni się rok podatkowy od roku obrotowego? Przeczytaj i sprawdź!
14 lutego 2022