0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Deklaracja VAT-7 - kiedy była składana i na jakiej zasadzie?

Obowiązek składania deklaracji VAT-7 mieli wszyscy czynni podatnicy podatku od towarów i usług, którzy rozliczali się miesięcznie za okresy do 30 września 2020r. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź co się zmieniło w kwestii podatku VAT!

12 września 2022

Podatki dochodowe

Studia MBA dla prezesa a przychód podatkowy

Zarządzanie firmą wymaga odpowiednich kwalifikacji, dlatego prezes spółki powinien doskonalić swoje umiejętności zarządcze. MBA to jedne z najbardziej cenionych studiów podyplomowych. Studia MBA dla prezesa - czy ich opłata stanowi przychód u prezesa?

22 maja 2022

Podatki dochodowe

Spłata pożyczki w formie rzeczowej - skutki podatkowe dla przedsiębiorcy

Nie każda spłata pożyczki musi się odbywać w formie pieniężnej. Bywają sytuację w których występuje spłata pożyczki w formie rzeczowej. jest to wtedy świadczenie rzeczowe. Takie zdarzenie wywołuje skutki podatkowe, dla przedsiębiorcy powstaje przychód.

8 lutego 2022

Podatki dochodowe

Zobowiązania na dzień likwidacji spółki z o.o. – czy powstaje przychód podatkowy?

Likwidacja spółki z o.o. poza obowiązkami formalnymi niesie za sobą także obowiązki na gruncie prawa podatkowego. Jak należy postąpić, jeśli w dalszych ciągu istnieją zobowiązania na dzień likwidacji spółki wobec wierzycieli? Przeczytaj artkuł i sprawdź!

17 listopada 2021

Podatek VAT

Faktura pro-forma a VAT - wszystko co powinieneś wiedzieć

Proforma jest przyjęta w obrocie gospodarczym jako podstawa do zapłaty przed dostarczeniem towaru lub wykonaniem usługi, nie stanowi jednak ona dokumentu księgowego. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura pro-forma! Odpowiedź w artykule!

17 stycznia 2022

Podatki dochodowe

Opodatkowanie spółek nieruchomościowych - jakie są zasady?

Z początkiem 2021 do kategorii podmiotów spółek został wprowadzony nowy podmiot - spółka nieruchomościowa. Opodatkowanie spółek nieruchomościowych odbywa się poprzez ustawę PIT oraz CIT. Warto się bardziej przyjrzeć regulacją opodatkowaniu PIT.

17 listopada 2021

Transakcje zagraniczne

Wartość celna a koszt transportu towarów

TSUE rozstrzygnął kwestię podwyższania wartości celnej towaru o koszty transportu na terytorium UE w przypadku, gdy na podstawie umowy koszty te poniósł producent. Czy wartość celna zawiera koszt transportu towarów? Przeczytaj i dowiedz się!

17 listopada 2021

Podatek VAT

Otrzymanie działki od gminy zamiast wywłaszczenia – opodatkowanie VAT

Wiele inwestycji gminy powoduje że gmina jest zmuszona dokonać wywłaszczenia działek pod inwestycję. W ramach wywłaszczenia dokonują wypłaty odszkodowania. Podatnicy zastanawiają się czy otrzymanie działki od gminy powinno być opodatkowane podatkiem VAT?

17 listopada 2021

Podatek VAT

Faktura podatnika zwolnionego z VAT nie zawsze z podstawą prawną

Obecnie podatnicy zwolnieni z VAT mogą (a w niektórych przypadkach muszą) dokumentować swoją sprzedaż za pomocą faktur, a nie wykorzystywanych dotychczas w tym celu rachunków. Sprawdź, jak powinna wyglądać faktura podatnika zwolnionego z VAT.

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Błąd na fakturze kosztowej? Czasem możesz skorygować go sam!

Jeśli błąd na fakturze kosztowej dotyczą wartości podstawy opodatkowania bądź podatku, oczywiste jest, że powinny zostać skorygowane przez fakturę korygującą. Jednak co w sytuacji, kiedy błąd dotyczy danych formalnych na fakturze? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Dane na fakturze korygującej - warto wiedzieć

Czy wiesz, jakie powinny się znajdować dane na fakturze korygującej oraz kiedy takie faktury powinny być wystawiane? Sprawdź, co w tej kwestii mówią przepisy! Przeczytaj nasz artykuł a znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

17 stycznia 2022

Podatki dochodowe

Odpisy na fundusz inwestycyjny – rozliczenie w kosztach

Jedną z wprowadzonych do ustawy o CIT preferencji jest fundusz inwestycyjny. Ma on stymulować inwestycje przedsiębiorców, którzy skorzystają m.in. poprzez zmniejszenie swoich obciążeń podatkowych. Sprawdź, na czym to polega i jakie jeszcze daje korzyści!

16 listopada 2021

Podatki dochodowe

Odpisy amortyzacyjne w księgach rachunkowych

Praktycznie w każdym przedsiębiorstwie znajdziemy środki trwałe, są nierozłączną częścią prowadzenia działalności. Błędne ustalenie środków trwałych może mieć złe konsekwencje na wiele lat. Dlatego ważną kwestią są dobrze ustalone odpisy amortyzacyjne.

16 listopada 2021

Podatki dochodowe

Cesja umowy deweloperskiej w świetle przepisów prawa cywilnego

Co do zasady cesja umowy deweloperskiej nie jest umową sprzedaży, która jest zawierana z deweloperem. Co w sytuacji, kiedy jest ona odpłatna? Czy powstaje wówczas przychód? W artykule przedstawiamy, jak zidentyfikować źródło przychodu w tej sytuacji!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych na majątku pracodawcy

Zobowiązaniem podatkowym nazywamy zobowiązanie osoby płacącej podatki do płacenia na rzecz jednostek państwowych podatków, do których się zobowiązał. Do czego służy zabezpieczenie zobowiązań podatkowych w przypadku podatnika? Dowiedz się czytając artykuł

11 listopada 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów