Serwis Podatkowy
Nowy Ład - ulga dla klasy średniej jak obliczyć?
Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu ustawodawca wyszedł naprzeciw zmianom i wybrani podatnicy mogli skorzystać z preferencji podatkowej jaką była ulga dla klasy średniej. Polski Ład 2.0. zlikwidował ulgę od rozliczenia za czerwiec lub II kwartał 2022 roku
30 lipca 2022
Przewalutowanie własnych środków pieniężnych a przychód w PIT?
W wyniku wymiany walut przy korzystnych kursach podatnik może zyskać. Czy przewalutowanie własnych środków pieniężnych przez podatnika może zostać uznane za przychód podatkowy w PIT? Jak traktowana jest wymiana walut w celach zarobkowych? Przeczytaj!
16 września 2022
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wszystko co warto wiedzieć
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z uproszczonych form opodatkowania podatkiem dochodowym. W znacznym stopniu pozwala ograniczyć wysokość odprowadzanego podatku dochodowego przez przedsiębiorcę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
14 października 2022
Przekazanie nieruchomości na rzecz wspólnika spółki cywilnej
Wśród wspólników spółki cywilnej może być podjęta decyzja o wycofaniu nieruchomości ze spółki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć przekazanie nieruchomości na rzecz wspólnika spółki na PIT i czy możliwe jest zwolnienie z VAT!
3 lutego 2022
Ryczałt dla architekta – czy usługi architektoniczne można opodatkować ryczałtem?
Uproszczona ewidencja księgowa i często preferencyjne stawki podatku sprawiają, iż przedsiębiorcy chętnie korzystają z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Ryczałt dla architekta - czy w przypadku usług architektonicznych to dobry wybór? Sprawdź!
20 lipca 2023
Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym w 2022 roku na praktycznych przykładach
Z ryczałtu ewidencjonowanego, jako jednej z form rozliczania z fiskusem nie mogą skorzysta wszyscy przedsiębiorcy. W 2022 roku w ramach tej formy opodatkowania zaszło wiele zmian. Omawiamy najciekawsze zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym w 2022!
12 września 2022
Przychody z wyświetlania reklam – rozliczenie PIT oraz VAT
Dzisiaj wiele osób otrzymuje przychody z wyświetlania reklam na portalach internetowych. Jednak, jak rozliczać uzyskany rodzaj przychodu w przypadku prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej? Ten temat wyjaśniamy w poniższym artykule!
5 kwietnia 2022
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania a czynność pozorna
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania ma na celu przeciwdziałać agresywnej zmianie systemu podatkowego. Na czym polega jej zastosowanie? Jaka jest relacja pomiędzy czynnościami pozornymi a takiego rodzaju klauzulą? Odpowiadamy w poniższym artykule!
28 stycznia 2022
Przychód ze sprzedaży miejsca parkingowego – rozliczenie PIT i VAT
Przychód ze sprzedaży miejsca parkingowego będzie podlegać opodatkowaniu PIT, jak i podatkiem VAT. Od czego to zależy i jaką kwotę podatku należy zapłacić w przypadku takiego rodzaju przychodu? Czy przychód może korzystać z ulgi mieszkaniowej? Sprawdź!
5 kwietnia 2022
Miejsce rozpoczęcia dostawy w ramach SOTI - jak uniknąć problemów?
SOTI, czyli sprzedaż na odległość towarów importowanych, obowiązuje od 1 lipca 2021 i sprawia przedsiębiorcom pewne trudności. W artykule przeanalizujemy miejsce rozpoczęcia dostawy w ramach SOTI odpowiadając, jak prawidłowo ustalić sposób opodatkowania!
25 czerwca 2022
Formy opodatkowania dla IT – omówienie na przykładach
Przełom roku to moment, w którym przedsiębiorcy zastanawiają się nad zmianą formy opodatkowania, aby zoptymalizować rozliczenia z urzędem. W artykule omówimy na praktycznych przykładach formy opodatkowania dla IT! Sprawdź, jakie branża IT ma możliwości!
25 czerwca 2022
Mikrorachunek podatkowy dla działalności i najmu prywatnego
Indywidualny mikrorachunek podatkowy to rachunek, na który dany podmiot wpłaca część swoich zobowiązań podatkowych. Celem wprowadzenia mikrorachynku było wyeliminowanie częstych błędów podatników podczas dokonywania wpłat podatków. Dowiedz się więcej!
15 lipca 2022
System e-TOLL - wszystko o nowym systemie poboru opłat!
System e-TOLL to system poboru opłaty elektronicznej za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce. W związku z tym systemem wprowadzona została ulga e-TOLL. Na czym ona polega? Jak odliczyć ulgę e-TOLL? Odpowiadamy!
5 stycznia 2023
Czym jest protokół badania ksiąg podatkowych?
Prowadzenie ksiąg podatkowych należy do obowiązków każdego podatnika, a ich celem jest dokumentowanie zdarzeń podatkowych w firmie. Rzetelność prowadzenia ksiąg może podlegać kontroli z której sporządza się protokół badania ksiąg podatkowych. Sprawdź!
31 stycznia 2022
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie
Polski Ład od 2022 roku wprowadził nowe ulgi podatkowe oraz dokonał zmian w obecnie obowiązujących preferencjach podatkowych. Jakie zmiany dotknęły podatników? Przeczytaj artykuł i poznaj już dziś regulacje, które weszły w życie w 2022 roku!
25 czerwca 2022