Polscy przedsiębiorcy nabywają przeróżne usługi od kontrahentów, którzy mają siedzibę działalności poza Polską. Nabywają oni coraz więcej tych usług. To jednak nie koniec. Zagraniczni przedsiębiorcy czerpią korzyści z odsetek regulowanych przez polskich przedsiębiorców na ich rzecz z różnych tytułów. Zagraniczni kontrahenci pobierają też m.in. dywidendę z tytułu zysków osiągniętych w polskich spółkach lub innych podmiotach. Czy polski przedsiębiorca na skutek powyższych okoliczności ma jakiekolwiek obowiązki? Czy formularz IFT-2 lub IFT-2R ich obowiązuje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Formularz IFT-2 lub IFT-2R dotyczy podatku dochodowego CIT u źródła
Formularz IFT-2 lub IFT-2R to informacja o wysokości dochodów:
- podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym CIT (u źródła) w Polsce, oraz
- zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym CIT (u źródła) w Polsce
– uzyskanych przez zagranicznych podatników podatku dochodowego od osób prawnych (podatników CIT) niemających siedziby firmy lub siedziby zarządu na terytorium RP.
Niemniej zobowiązanym do opodatkowania tych dochodów, pobrania podatku i złożenia informacji IFT-2R lub dodatkowo IFT-2 są polskie firmy.
IFT-2 lub IFT-2R to informacja o zarobku uzyskanym przez zagraniczną firmę będącą podatnikiem CIT na terytorium RP, a więc w Polsce.
Polska firma, która nabywa niektóre rodzaje usług i świadczeń od zagranicznych kontrahentów, ma obowiązek sporządzenia i przekazania do urzędu skarbowego formularzu IFT-2R (dodatkowo IFT-2, jeżeli zagraniczny kontrahent złoży o to wniosek).
IFT-2 to informacja sporządzana w trakcie roku podatkowego, jednakże tylko na wyraźne żądanie zagranicznego kontrahenta.
IFT-2R to obligatoryjna, roczna (obejmująca cały rok podatkowy) informacja sporządzana po zakończeniu roku podatkowego.
Zarówno informacja IFT-2, jak i IFT-2R odnoszą się do przychodów uzyskanych przez jednego zagranicznego kontrahenta. W przypadku wypłaty przez polską firmę wynagrodzenia na rzecz kilku zagranicznych kontrahentów – dla każdego kontrahenta należy wypełnić jedną informację IFT-2R (dotyczy to także informacji IFT-2 sporządzanej na wniosek kontrahenta).
Formularz IFT-2 lub IFT-2R - kto jest zobowiązany do złożenia?
Zobowiązanym do złożenia informacji IFT-2R, IFT-2 są polskie firmy, które nabyły niektóre świadczenia lub usługi od zagranicznego kontrahenta i wypłaciły mu za nie wynagrodzenie.
To polskie firmy, wypłacając wynagrodzenie zagranicznemu kontrahentowi, są płatnikami podatku CIT u źródła, w jego imieniu potrącają od tego wynagrodzenia podatek i tak obniżone wynagrodzenie przekazują kontrahentowi, a podatek do wcześniej wspomnianego właściwego urzędu skarbowego. Do tego sporządzają i składają formularz IFT-2R (dodatkowo na wniosek kontrahenta IFT-2 w trakcie roku) do ww. właściwego urzędu skarbowego.
Mówi o tym art. 26 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.
Polskie firmy w powyższej sytuacji są zobligowane jako płatnicy składek do pobrania w dniu dokonania wypłaty wynagrodzenia na rzecz zagranicznego kontrahenta zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat, z uwzględnieniem:
- odliczeń niektórych wydatków;
- stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji;
- zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
- dochowania należytej staranności w zakresie charakteru, skali działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania płatnika z podatnikiem (na gruncie podmiotów powiązanych).
Natomiast po zakończeniu roku podatkowego polska firma składa formularz IFT-2R (dodatkowo na wniosek zagranicznego kontrahenta IFT-2 w trakcie roku) i ujmuje w nim wysokość wynagrodzenia wypłaconego na rzecz zagranicznego kontrahenta w podziale na:
- kwotę wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem u źródła,
- kwotę wynagrodzenia zwolnionego z opodatkowania podatkiem u źródła,
- stawkę (stawki) podatku w odniesieniu do części podlegającej opodatkowaniu,
- kwotę pobranego podatku u źródła.
Zagraniczny kontrahent to tzw. polski nierezydent podatkowy, a więc podatnik, który nie ma na terytorium RP siedziby lub zarządu, przez co podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi opodatkowania podatkiem CIT, czyli tylko dochodów osiągniętych na terytorium RP.
Tym dochodem są właśnie m.in. wynagrodzenia otrzymane od polskich firm z określonych tytułów – czyli zapłaty dokonane przez polskie firmy za nabyte usługi, wypłaty przez polskie firmy odsetek, dywidend, innych opłat.
Jest jeszcze jedna niezwykle ważna kwestia.
Wypłaty ww. wynagrodzenia za usługę dokonują z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz certyfikatu rezydencji.
W powyższych formularzach polskie firmy ujmują zarówno część wypłaconego zagranicznemu kontrahentowi wynagrodzenia opodatkowanego podatkiem (dochodowym) u źródła, jak i zwolnioną z opodatkowania.
Gdzie i w jakim terminie należy złożyć informacje IFT-2, IFT-2R?
Informacje IFT-2 albo IFT-2R należy nie tylko złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, ale także przekazać kontrahentowi.
Złożenie informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu w Polsce | |
IFT-2 | IFT-2R |
Informację sporządza i przekazuje nabywca | Informację sporządza i przekazuje nabywca |
Informacja przekazywana jest do właściwego urzędu skarbowego i do zagranicznego kontrahenta | Informacja przekazywana jest do właściwego urzędu skarbowego i do zagranicznego kontrahenta |
Informacja przekazywana jest w terminie 14 dni od dnia złożenia przez niego wniosku | Informacja przekazywana jest w terminie do końca 3. miesiąca roku następującego po roku podatkowym (do końca marca) albo w razie zaprzestania prowadzenia działalności przed upływem tego terminu do dnia zaprzestania prowadzenia działalności |
Powstaje pytanie: jaki jest właściwy urząd skarbowy dla składania informacji IFT-2 lub IFT-2R?
W Polsce właściwym urzędem skarbowym dla składania formularzy IFT-2 lub IFT-2R jest Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie.
Tytuły wypłaty wynagrodzenia dla zagranicznego kontrahenta a obowiązek złożenia IFT-2, IFT-2R
Nie każde nabycie skutkujące zapłatą wynagrodzenia na rzecz zagranicznego kontrahenta będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (podatkiem CIT u źródła).
Tytuły wypłat wynagrodzenia dla zagranicznego kontrahenta, które podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym CIT, przedstawiono w poniższej tabeli.
Tytuły wypłat wynagrodzenia dla zagranicznego kontrahenta za nabyte usługi, podlegające opodatkowaniu lub zwolnieniu podatkiem u źródła (obowiązek złożenia informacji IFT-2 lub IFT-2R) | |
Lp. | Rodzaj przychodu |
1. | Przychody opodatkowane podatkiem u źródła z tytułu uzyskanych na terytorium RP udziałów w zyskach osób prawnych z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP |
2. | Przychody:
|
3. | Przychody z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności:
– wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium RP |
4. | Przychody z tytułu świadczeń:
|
5. | Przychody z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych |
6. | Przychody uzyskane na terytorium RP przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, z którego skorzystanie wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera |
Wypłacone wynagrodzenie za nabyte ww. usługi stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym u źródła.
Na koniec należy przypomnieć, że gdy polski przedsiębiorca nabywa powyższe usługi od zagranicznego kontrahenta i wypłaca mu zapłatę za zakupione usługi, wówczas to polski przedsiębiorca jest zobowiązany do wypełniania i przekazania IFT-2 lub IFT-2R do właściwego urzędu skarbowego i do zagranicznego kontrahenta.