Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jaka stawka ryczałtu dla działalności edukacyjnej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzenie działalności edukacyjnej nie zostało wykluczone z zakresu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu dla działalności edukacyjnej zależy od tego, z jakimi konkretnie formami prowadzenia działalności edukacyjnej będziemy mieć do czynienia, w inny sposób mogą kształtować się stawki podatkowe.

Stawka ryczałtu dla działalności edukacyjnej

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku działalność usługowa jest klasyfikowana przy pomocy PKWiU. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego. Należy również podkreślić, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W interesującym nas zakresie wskażmy, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. ustawy wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85). Wskazana stawka ma zatem zastosowanie do całego działu 85 PKWiU. Dział ten obejmuje edukację w formach: stacjonarnej, zaocznej lub na odległość przez radio, telewizję, internet lub drogą korespondencyjną, pozaszkolne formy dokształcania i doskonalenia zawodowego czy też usługi wspomagające edukację. 

Przykładowo Dyrektor KIS w interpretacji z 21 listopada 2024 roku (nr 0115-KDST2-2.4011.370.2024.3.KK) wskazał, że ww. stawka 8,5% ryczałtu ma zastosowanie do:

  • PKWiU 85.59.1 – „Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane” – prowadzanie szkoleń i kursów online, mających na celu pogłębienie wiedzy;
  • PKWiU 85.59.1 - „Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane” – prowadzenie na platformach online zamkniętych grup, mających charakter edukacyjno-informacyjny, z dominującym elementem edukacyjnym.

Co ciekawe, w ww. interpretacji organ podatkowy odniósł się również do działalności związanej z nagrywaniem i przesyłaniem filmów edukacyjnych przez internet. Tego typu działalność zalicza się do PKWiU 59.11.2 „Filmy, nagrania wideo i programy telewizyjne” – nagrywanie filmów edukacyjnych z zakresu nowych technologii oraz związanych z nimi bieżących wydarzeń.

Zgodnie z wyjaśnieniami kategoria PKWiU 59.11.2 „Filmy, nagrania wideo i programy telewizyjne” obejmuje m.in. następujące pozycje: 

  • 59.11.24.0 – „Filmy i nagrania wideo pobierane z Internetu”. Grupowanie to obejmuje elektroniczne pliki zawierające filmy i inne nagrania wideo pobierane z internetu i przechowywane na miejscowym urządzeniu.
  • 59.11.25.0 – „Usługi przesyłania strumieni wideo przez Internet”. Grupowanie to obejmuje usługi przesyłania danych za pośrednictwem strumieni wideo przez internet.

Z powyższego rozróżnienia wynika, że czynnikiem kwalifikującym daną usługę jest forma udostępnienia nagrania. Z grupowania 59.11.24.0 wynika, że filmy i nagrania wideo są pobierane z internetu i przechowywane na miejscowym urządzeniu. W takim przypadku nabywca otrzymuje zatem dostęp do elektronicznej zawartości (pliku), który pobiera na miejscowe urządzenie. Dalszy dostęp do pliku nie jest tym samym ograniczony dostępem do platformy, na której został pierwotnie umieszczony. 

Natomiast w przypadku grupowania 59.11.25.0 usługa udostępniania wideo odbywa się za pośrednictwem strumieni wideo, co oznacza, że dostęp do danego nagrania odbywa się tylko za pośrednictwem udostępniającej go platformy internetowej. Do grupowania tego należy zatem zaliczyć tzw. media strumieniowe (ang. streaming media, jednoczesny przesył i odbiór danych audio i wideo za pomocą sieci komputerowej).

Zatem przychody uzyskiwane z tytułu nagrywania filmów edukacyjnych oraz związanych z nimi bieżących wydarzeń, mieszczących się w PKWiU w grupowaniu 59.11.2, podlegają opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku, przewidzianą dla usług przesyłania strumieni wideo przez internet (PKWiU 59.11.25.0). 

Przykład 1.

Pani Jowita prowadzi działalność gospodarczą polegająca na opracowywaniu filmów edukacyjnych z zakresu matematyki. Filmy te umieszcza na swojej stronie internetowej, z której klienci mogą pobrać konkretny plik za opłatą i odtworzyć materiał na swoim własnym urządzeniu. Jaka stawka ryczałtu znajdzie zastosowanie w tym przypadku?

Działalność pani Jowity mieści się w PKWiU 59.11.24.0 – „Filmy i nagrania wideo pobierane z Internetu”. Oznacza to, że nie znajdzie zastosowania stawka 15% przewidziana dla przesyłania strumieni wideo przez internet. W tym przypadku pani Jowita może zastosować stawkę 8,5%.

Dla działalności edukacyjnej sklasyfikowanej w PKWiU dział 85 ustawodawca przewidział 8,5% stawkę ryczałtu dla osiągniętego przychodu w ramach działalności gospodarczej.

Opracowywanie materiałów edukacyjnych – stawka ryczałtu

Dyrektor KIS w interpretacji z 25 lipca 2024 roku (nr 0112-KDIL2-2.4011.504.2024.1.MM) analizował przypadek podatnika, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie przygotowywania materiałów edukacyjnych z języka obcego. 

Analizie poddano możliwość zastosowania stawki 5,5% dla działalności wytwórczej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy. Stosownie zaś do art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy działalność wytwórcza oznacza działalność, w której wyniku powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że w ww. regulacjach jest mowa o działalności wytwórczej, a nie twórczej. Tymczasem działalność podatnika została sklasyfikowana według PKWiU pod symbolem 90.03.11.0 „Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy i pozostałych artystów, z wyłączeniem artystów wykonawców”.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90).

W rezultacie usługi polegające na opracowaniu materiałów edukacyjnych do nauki języka polskiego – w ocenie Dyrektora KIS – nie podlegają opodatkowaniu stawką 5,5%, lecz stawką 15%.

Należy jednak podkreślić, że w ww. interpretacji materiały edukacyjne były sprzedawane wraz z przeniesieniem praw autorskich. Inna zatem będzie stawka ryczałtu, jeżeli sprzedaż materiałów edukacyjnych odbywać się będzie bez rozporządzania prawami autorskimi. Tytułem przykładu wskażmy, że zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS z 31 lipca 2024 roku (nr 0114-KDIP3-2.4011.459.2024.2.MT) działalność polegająca na sprzedaży internetowych kursów (do pobrania z własnej strony internetowej autora) bez przeniesienia praw autorskich korzysta z 8,5% stawki ryczałtu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. ustawy.

Na podstawie indywidualnych interpretacji podatkowych można wyprowadzić wniosek, że dla działalności polegającej na opracowaniu i sprzedaży materiałów edukacyjnych zastosowanie znajdzie:

  • 15% stawka ryczałtu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy – jeżeli dochodzi do rozporządzenia prawami autorskimi,
  • 8,5% stawka ryczałtu godnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy – jeżeli sprzedaż odbywa się bez przeniesienia praw autorskich.

Podsumowując, działalność edukacyjna prowadzona w ramach działalności gospodarczej może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednakże w zależności od tego, jakie formy przybiera ta działalność, różnie może się kształtować kwestia stawki podatkowej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów