Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Faktura zaliczkowa a rejestry VAT i KPiR

W jaki sposób należy ująć w rozliczeniach otrzymane i zapłacone zaliczki? Czy faktura zaliczkowa ujmowana jest w KPiR czy tylko w rejestrach VAT? Jak ująć w rozliczeniach zwrot wpłaconej zaliczki? Dowiedz się więcej na temat faktury zaliczkowej!

24 maja 2024

Podatki dochodowe

Program partnerski a stawka ryczałtu - jak prawidłowo rozliczać przychody?

Program partnerski a stawka ryczałtu to istotny temat dla przedsiębiorców uczestniczących w afiliacji internetowej. Dowiedz się, jaką stawką ryczałtu powinny być opodatkowane przychody uzyskane w ten sposób i jakie są podstawy zastosowania tej stawki.

24 maja 2024

Podatki dochodowe

Niezgłoszenie zmiany formy opodatkowania przez błąd w CEIDG

Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania zobowiązani są do dokonania zgłoszenia w odpowiednim terminie. Sprawdź, czym grozi niezgłoszenie zmiany formy opodatkowania we wskazanym terminie w sytuacji, gdy wystąpił błąd w systemie CEIDG!

24 maja 2024

Transakcje zagraniczne

Podatek od wyjścia - przeniesienie majątku do innego kraju UE

Czym jest podatek od niezrealizowanych zysków (inaczej podatek od wyjścia)? W jakiej sytuacji może dojść do podwójnego opodatkowania i jak go uniknąć? Na czym polega metoda step-up i jakie są praktyczne metody jej zastosowania? Sprawdź!

24 maja 2024

Podatek VAT

Zwolnienie przedmiotowe z VAT - usługi medyczne, edukacyjne, finansowe

Wśród zwolnień z opodatkowania VAT można wyróżnić zwolnienie przedmiotowe, które przysługuje w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Zwolnione z podatku VAT są usługi medyczne, edukacyjne i finansowe. Więcej informacji na ten temat w artykule!

23 maja 2024

Podatki dochodowe

Sprzedaż na Vinted - kiedy należy założyć działalność gospodarczą?

Sprzedaż na Vinted może obejmować zarówno sprzedaż pojedynczych przedmiotów, jak i regularną działalność handlową. W zależności od skali i charakteru sprzedaży, przychód z tego tytułu może być różnie klasyfikowany na gruncie podatkowym. Sprawdź!

23 maja 2024

Podatki dochodowe

Łączenie spółek - skutki podatkowe w CIT

Przejęcie i łączenie spółek może wywołać powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Czy wiesz, jakie skutki podatkowe wywołuje łączenie spółek niezależnych lub przejęcie spółek zależnych? Wyjaśniamy w artykule!

23 maja 2024

Podatki dochodowe

Wydatek na zakup podpisu elektronicznego jako koszt podatkowy

W dobie cyfryzacji jednym z popularnych kosztów, ponoszonych przez przedsiębiorców jest wydatek na zakup podpisu elektronicznego. Omawiamy, czy taki wydatek może być uwzględniony jako koszt podatkowy i jak to wygląda, w przypadku członka zarządu.

22 maja 2024

Podatki dochodowe

Kwota wolna od podatku dla rolnika w działalności

Działalność rolnicza i uzyskiwane z tego tytułu przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Czy w związku z tym, prowadząc działalność przysługuje kwota wolna od podatku dla rolnika? Ile wynosi? Jak ją ustalić? Odpowiadamy w artykule!

22 maja 2024

Podatek VAT

Zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE - jak rozliczyć?

Dokonując transakcji wewnątrzwspólnotowych należy pamiętać o ich prawidłowym rozliczeniu na gruncie podatku VAT. Dowiedz się, w jaki sposób należy rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE oraz jak wnioskować o zwrot VAT na VAT-REF!

22 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Brak dokumentacji cen transferowych - jakie są sankcje?

Jakie zobowiązania podatkowe grożą za nieprawidłowe ustalenie cen transferowych? Co grozi za brak dokumentacji cen transferowych? Poznaj wszystkie sytuacje, w których organ podatkowy może nałożyć dodatkowe sankcje, aby nie narazić się na problemy!

22 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Ulga mieszkaniowa a budowa wspólnego domu na działce małżonka

Planując sprzedaż nieruchomości oraz zakup nowej, warto wiedzieć, jak wyliczana jest ulga mieszkaniowa. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jak wygląda budowa wspólnego domu na działce małżonka w kontekście ulgi mieszkaniowej!

22 maja 2024

Podatek VAT

Wniosek o zwrot nadpłaty z faktury korygującej - wzór

Sprzedawca w razie skorygowania zakresu przeprowadzonej transakcji zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. Jeśli faktura korygująca jest in minus może powstać nadpłata. Pobierz darmowy wniosek o zwrot nadpłaty z faktury korygującej!

21 maja 2024

Podatek VAT

Darowizna ZCP w grupie 0 - remanent likwidacyjny u zbywcy, korekta naliczonego u nabywcy

Jak można rozumieć pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako przedmiotu darowizny? Jak wygląda darowizna ZCP w zerowej grupie podatkowej i jakie są zależności między nią a podatkiem VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

21 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Otrzymanie środków pieniężnych przy wystąpieniu ze spółki - skutki w PIT i VAT

Sprawdź, jakie są konsekwencje podatkowe na gruncie PIT i VAT powoduje otrzymanie środków pieniężnych przy wystąpieniu ze spółki jawnej. Dowiedz się, jak ustalić przychód z działalności i jak uniknąć podwójnego opodatkowania w takiej sytuacji.

20 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów