Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Czy osoba nieprowadząca działalności może wystawić fakturę VAT?

Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mają możliwość uzyskiwać przychody za określone czynności na podstawie różnych stosunków prawnych. Jak udokumentować taką sprzedaż? Czy osoba nieprowadząca działalności może wystawić fakturę VAT? Dowiedz się!

20 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Podatek PCC po terminie – czy można złożyć deklarację i uniknąć negatywnych konsekwencji?

Podatek PCC, a więc podatek od czynności cywilnoprawnych jest uiszczany m. in. od nabycia rzeczy ruchomych, nieruchomości, czy też pożyczek. Czy można uniknąć negatywnych konsekwencji jeśli chodzi o podatek PCC po terminie? Sprawdź!

20 maja 2024

Podatek VAT

Obowiązek podatkowy w podatku VAT a moment jego powstania

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jednak ustawa przewiduje szereg wyjątków, które księgując sprzedaż należy mieć na uwadze. Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy!

20 maja 2024

Podatek VAT

Dokumenty potwierdzające eksport towarów a wpływ na stawkę 0% VAT

Czy wiesz, jakie są kluczowe dokumenty potwierdzające eksport towarów poza Unię Europejską? Dowiedz się, jakie dokumenty są wymagane, aby móc zastosować stawkę VAT 0% przy eksporcie towarów oraz jakie są konsekwencje ich braku, szczególnie przy kontroli.

17 maja 2024

Podatek VAT

Polski podatek VAT na fakturze od zagranicznego kontrahenta

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą korzystać z otwartego rynku na terenie całej Unii Europejskiej. Muszą jednak uważać na polski podatek VAT na fakturze od zagranicznego kontrahenta, bowiem nie wszystkie faktury są poprawne. Sprawdź!

17 maja 2024

Podatek VAT

Wniesienie darowizny przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej bez VAT

Czy wniesienie darowizny przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej jest opodatkowane na gruncie podatku VAT? Sprawdź, czy traktowane jest jako zbycie przedsiębiorstwa i kiedy korzysta ze zwolnienia z VAT. Przeczytaj i dowiedz się więcej o fundacji rodzinnej!

16 maja 2024

Podatki dochodowe

Preferencyjna stawka CIT - kto może ją stosować?

Preferencyjna stawka CIT 9% jest korzystną formą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Możliwość jej zastosowania obejmuje wąską, określoną grupę podatników. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z tej stawki podatku!

16 maja 2024

Podatek VAT

Wystawianie faktur przed wykonaniem świadczenia a puste faktury

Wystawianie faktur przed wykonaniem świadczenia jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków. To z kolei może jednak skutkować wystawieniem tzw. pustej faktury. Wprowadzanie takich faktur do obrotu może wiązać się z nałożeniem sankcji na ich wystawcę

16 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Darowizna między małżonkami - najważniejsze informacje

Kiedy ma miejsce darowizna między małżonkami, mogą oni w pewnych sytuacjach skorzystać ze zwolnień podatkowych. Poznaj szczegóły zwolnień i dowiedz się, jakie konsekwencje niesie ze sobą niezgłoszenie darowizny między małżonkami. Przeczytaj nasz artykuł!

16 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Umowa datio in solutum a obowiązek podatkowy w PCC - kluczowe informacje

Umowa datio in solutum często powoduje wątpliwości w zakresie opodatkowania jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Która ze stron może być do tego zobligowana? Sprawdź, jak umowa datio in solutum a obowiązek podatkowy w PCC są ze sobą powiązane!

15 maja 2024

Podatki dochodowe

Darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Darowizna to czynność nieodpłatna, co oznacza, że darczyńca nie otrzymuje nic w zamian za świadczenie, które przekazuje obdarowanemu. Jak wygląda darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Co z kwestią podatku od darowizn? Przeczytaj!

15 maja 2024

Podatki dochodowe

Jakie są podatkowe skutki rozdzielności majątkowej w małżeństwie?

W artykule opisane zostały podatkowe skutki rozdzielności majątkowej, głównie w aspekcie korzystania z wspólnych kont bankowych. Sprawdź, jak przepisy dotyczące podatku dochodowego odnoszą się do zarządzania wspólnymi środkami przez małżonków.

15 maja 2024

Samochód w firmie

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT oraz PIT

Prowadząc działalność gospodarczą zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż samochodu firmowego. Jak zgodnie z przepisami należy ją przeprowadzić i rozliczyć na gruncie VAT oraz PIT i czy należy stosować GTU? Sprawdź!

14 maja 2024

Podatki dochodowe

Sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego na gruncie PIT

Pracownicy mogą otrzymywać od swoich pracodawców akcje spółki. Warto jednak mieć na uwadze, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą sprzedaż tych akcji. Sprawdź, czy sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego podlega opodatkowaniu!

14 maja 2024

Podatki dochodowe

Kogo będzie dotyczył podatek minimalny w CIT?

Przepisy dotyczące podatku minimalnego są nadal przedmiotem analiz Ministerstwa Finansów. Omawiamy, kogo i od kiedy będzie dotyczył podatek minimalny w CIT oraz jaki będzie sposób regulowania tego zobowiązania względem aktualnych przepisów.

14 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów